Blogda ticari yazılar yazmaya yada iş adamlarımıza Çin’de yardımcı olacak Çin kültürü ve Çinliler, Çinde eğitim görmek isteyenlere Çin’de eğitim ve Çin’de üniversite hakkında yazılar yazıyoruz. Bir şekilde msn adresime ulaşıpta bana gelen sorular arasında, Çin yemekleri ve Çinli müsümanlar hakkında sorular oluyor.

Bunları da fırsat buldukça yazmaya çalışıyorum, yada bundan sonra yazmaya çalışıyor olacağız. Çin’de 20 milyon müslüman yaşıyor ve bu müslümanlar 1985 yılından itibaren serbestleştirilen hacca gitme organizasyonu sayesinde her sene hacca gidebiliyorlar. Bu sene Çin’den hacca gideceklerin sayısı 13 bin kişiymiş. Geçen sene Çin’den hacca giden müslümanların sayısı 10.800 kişiymiş son yıllarda rakamlarda çok artış oluyormuş.

Çin’de müslümanları en yoğun yaşadığı bölge ise Ningxia Hui özerk bölgesi burada 2 milyon 100 bin Çin’li müslüman yaşıyor ve nüfusun 3/1 den fazlasını müslümanlar oluşturuyor. Bu bölge de 3 bin 760 cami bulunuyor.

Çinli müslümanlar hakkında yazdığım diğer yazıya buradan ulaşabilirsiniz, yazı da aynı zamanda Çin’de bulunan müslümanların sitesini, Çin’de bulunan camileri, Çin’de helal yemek yiyeceğiniz yerleride bulabileceksiniz…

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.