cinli-kızların-japonya-cikarmasi-1

Japonların, Çinlilere ülkelerini tanıtmak için yapmış oldukları yarışma programından bahsedeceğim. Japon turizm bakanlığı tarafından organize edilen birçok Japon firmanın sponsor olduğu Çin’de ve Japonya’daki TV lerde yayınlanan Japonya’yı ve Japon kültürünü anlatan bir yarışma programı.

Türkiye Çin’den turist çekmeye çalışıyor ama benim gördüğüm birkaç çalışma var onlarda klasik yöntemler. Çin’in turizm dergilerinin editörlerini yada bir Çin TV sini al Türkiye’ye götür orada ağırla sonra döndüğünüzde o TV de bir kaç sefer yer al, dergide bir ay yer al. Önemsiz demiyorum ama çok klasik bu çalışmayı herkes yapıyor hatta daha kapsamlısını yapıyorlar. Sıra dışı çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum ve Japonya örneği çok hoşuma gitti.

Japonya, Çin’de Shanghai Shenghuo Shishang TV siyle anlaşmış ve amacı Japonyayı tanıtan bir yarışma programı düzenlenmiş. Çinli hatunlar yarışacak, Japon erkekleriyle tanışacak kaynaşacak v.s. “biri bizi kekliyor”, “kimin eli kimin belinde” tarzı bir konusu var. Her ne kadar bu tarz programları sevmesem de hem Çin’de hem de Türkiye’de bu tarz programların acayip takipçisi var.

cinli-kızların-japonya-cikarmasi-2

Programın içeriği nasıl ?

Altı Çinli hatun, üçer kişilik iki gruba ayrılmış Japon sokaklarında verilen adrese gitmeye çalışıyorlar. Dillerini anlamadıkları Japonlara adres soruyorlar v.s. verilen adrese ilk ulaşan grup akşam yemeğinde Japonların en güzel yemeklerini yerken (Japon yemekleri tanıtımı) diğer ekip sadece pirinç yiyor. Yarışma, Japonya’ya geldiğinizde görmeniz gereken yerler, yapmanız gereken etkinlikleri içeriyor. Japonyayı ve kültürünü tanımış oluyorsunuz. Japon erkekler bu yarışmanın neresinde peki, yarışma tanıtım açısından çıksın yarışma olsun diye de yarışma sonucunda Japon erkekler en şirin Çinli kızı seçiyorlar v.s. Ben bir bölümü izledim, aslında içeriği daha dolu dolu bir program yapılabilir.

Çin pazarında fark yaratacak projeler yapmalısınız, farklı yöntemler kullanmalısınız.  Asya’nın en büyük parkında boş stantlarla, Çin’de tesadüf eseri bir Türkün görmesiyle haberi olunan etkinliklerle değil, Çin’in 300 milyondan fazla internet kullanıcısını hedefleyen sosyal medya çalışmaları yapmalısınız, 270 milyon video kullanıcısına Türkiye’yi kültürünü tanıtan videolar sunmalısınız.

cinli-kızların-japonya-cikarmasi-3

Çin televizyonlarında Türkiye tanıtımını izlemiş bir Çinli dostumun bana söylediklerine bu yazımda yer vermek istiyorum. “Televizyon da Türkiye hakkında çekilmiş bölümü izledim, çok güzel bir ülkeniz var ama Çin’de zeytinyağı denildiğinde İspanya, İtalya, Yunanistan… şarap denildiğinde Fransa, İtalya, İspanya… akla gelir. Ben biliyorum ki sizin ülkenizin zeytinyağı ve birçok ürünü meşhur. Bence ülke tanıtımlarınız da bu ürünlerin de yer alması gerekir.”

4 Yorum var
 1. hande | 25 Eki 2009 | 07:01:01

  o zaman siz de etkinlik olduktan sonra degil olmadan once bildirin ki cogunluk,birlik olsun!

 2. yavuzselimsen | 25 Eki 2009 | 07:20:51

  Ben etkinliği tesadüf eseri oraya giden birisinin bana haber vermesiyle öğrendim, öğrenir öğrenmez blogda yazdım. Bilmediğim bir etkinliği nasıl önceden yazmamı bekliyorsunuz ?

 3. Mehmet Kabataş | 28 Eki 2009 | 19:44:10

  Aman Ben Almayım 2 Hafta Kaldım Çinde Açlıktan Ölücektim Yaaa :S

 4. Salman | 31 Eki 2009 | 03:33:53

  İkisi de dünya üzerinde ki ender dürüst ve namuslu halklardan, iki kültürün yemekleride muhteşem ve Dünya da ki en iyi 1. ve 2. mutfak.

Yorum yapınız.