cinlilerde-dondurma-parasi

Yanlış duymadınız, sıcak yaz günlerinde çalışan Çinliler maaşlarının yanında birde dondurma parası, yada soğuk içecek parası alıyorlar. İşte Çin’de uygulanan, yaz günleri Çinli işçileri motive etmek için verilen dondurma parası.

Bir Çinlinin bana ne kadar dondurma parası alıyorsun diye sormasıyla bu uygulamadan haberim oldu. Önce şaka yaptığını düşündüm ama bu şaka değil gerçekmiş, Çinliler sıcak yaz günlerinde çalışmanın karşılığında maaşlarına ek olarak maaşlarının %5 i kadar dondurma parası alıyormuş. Bu paranın resmi ismi “jian wen fei”, ama biz diyelim dondurma parası siz deyin su parası, içecek parası. Çinli bana bu maaşın ne işe yaradığını anlatmak için dondurma parası demiş.

Tabi bu uygulamanın birde kış versiyonu var, kışın çalışanlar ise soğuk günlerde çalıştıklarından dolayı maaşlarına ek yine bir ücret alıyorlar. Ben buna Salep parası diyorum ama araki bulursun Shanghai da sen tarçınlı salebi.

Neyse efendim, bu paralar çalışanları ne kadar motive eder bilinmez ama Çinli çalışanlar için güzel bir uygulama olduğu kesin. Allah bol kazançlar versin herkese.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.