ZTE_Netas_Turkiye

Son zamanlarda Türk – Çin ilişkilerinin gelişmesi, Çin’in “Bir Kuşak, Bir Yol” projesiyle birlikte, Çinli firmalar Türkiye’yi radarını almış durumda. ICBC Bank, Bank of China, ZTE, Alibaba gibi Çin’in dev firmaları Türkiye’de dev yatırımlar yapıyorlar.

Başbakan’ın Asya İlgisi, Türkiye’yi Uçuracak !

İki ülke devlet başkanlarının son iki yıl içinde yapmış olduğu üst üste ziyaretler ve Başbakanımız Binali Beyin Asya’ya olan ilgisi sayesinde, Çinle olan ilişkilerimiz her yönde gelişiyor. Binali Beyin, Singapur ve Vietnam ziyaretlerinden sonra, bugünlerde G.Kore’yi ziyaret etmesi bekleniyor. Bir yandan Asya’daki ülkeleri ziyaret edip Asya’daki pazar payımızı artırmaya çalışırken diğer taraftan Çinli yatırımcılara olan yakın ilgi ve alakası, Çinli firmaların Türkiye’ye yatırım yapmasına ön ayak oluyor.

Şanghaylı telekomünikasyon şirketi ZTE, Netaş ile ortaklığa gitti. ZTE’nin Çin dışında tek seferde en büyük yatırımını Türkiye’ye yapması, siyasi iradenin konuyla olan ilgi alakalarıyla da yakından ilişkili. Çinli firmalar, yatırım yapacakları ülkelerdeki devlet başkanları ve üst düzey siyasi liderlerle tanışmak istiyorlar. Bunun en başarılı örneği Filipinler, Filipinler devlet başkanının Çinli yatırımcıları daveti ve onlarla kurduğu dostluk sayesinde birçok Çinli firma Filipinlerde faaliyet gösteriyor. Başbakanımız Binali Beyin Çinli yatırımcılarla olan yakın alakası da ilerleyen dönemde daha fazla Çinli yatırımcının Türkiye’ye geleceğinin habercisi.

Türkiye’yi Bilişim Teknolojileri Merkezi Yapacak Üç Yatırım

Çinli ZTE ile Netaş arasında yapılan anlaşma uyarınca 2018 yılında demiryollarına özel kablosuz geniş-bant iltişim standardı olan GSM-R alanında ortak ArGe çalışması yürütecekleri bir GSM-R mükemmelliyet merkezi açılacak.

Bunun yanı sıra Netaş, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde ZTE ürünleri için tamir, bakım ve destek hizmetleri sağlayacak.

Son olarak ZTE’nin Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya bölgelerindeki müşteri ve çalışanlarına tüm ürün ve servis eğitimleri kurulacak Netaş Akademi üzerinden sağlanacak.

Bu anlaşmanın Türkiye açısından büyük önemi bulunuyor. Çin’in Afrika kıtasında yapmış olduğu yatırımlar ciddi boyutlara ulaşmış durumda, ZTE sayesinde Netaş Afrika pazarındaki payını büyüterek, Türkiye’nin hizmet ihracatına da önemli bir katkı sağlayacak. Diğer taraftan bu anlaşma Çin’in Bir Kuşak Bir Yol projesi nedeniyle Türkiye’ye ilgi duyan diğer Çinli firmalara da cesaret verecek. Çin için Modern İpek yolu güzergahında bulunan en önemli ülke Türkiye, Çin’deki birçok firma bunun bilincinde ve Türkiye’de yatırım fırsatları arıyor. Binali Bey’in Çinli firmayla yakın ilgisi, Çin’de Türkiye’ye yatırım yapmayı planlayan birçok firmayı da cesaretlendirmiş durumda. Binali Bey’in Çinli firmalara olan ilgi ve alakası önümüzdeki dönemde daha çok Çinli yatırımcının Türkiye’ye yatırım yapmasına vesile olacak.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.