cin-basbakani-wen-jiabao

Çin, 2.13 trilyon dolarlık döviz rezerviyle dünya da en çok döviz rezervine sahip ülke konumunda. Çin başbakanı Wen Jiabao, Çinlilerin söylemiyle Wen baba, Çin’in elinde bulunan bu döviz rezervlerinin uluslararası yatırımlar için kullanacağını söyledi.

Wen Jiabao, Ülke olarak girişimcilerin dışa açılım stratejilerini desteklememiz ve hızlandırmamız lazım. Bu politikaları da elimizdeki döviz rezervi kapasite kullanımıyla birleştirerek açılımları sürdürmeliyiz” dedi. Satın alma ve birleşmelerin yanısıra Çinli şirketlerin ihracat kapasitelerini de artırmaları gerektiği üzerinde duran Wen, “PetroChina, Chinalco, China Telecom ve Bank of China gibi şirketlerimiz için sloganımız olan ‘açılım’ onların yatırım ve satın alma stratejilerini destekler nitelikte” diye konuştu. Kaynak : Sabah

Çin’in 2002 yılında 143 milyon dolar olan yurtdışı yatırımları, 2008 yılının sonunda 40,7 milyar dolara çıktı. Wen Jiabao, döviz rezervinin ne kadarını yurtdışı yatırımlarda kullanacaklarını söylemedi.

Avrupalı ülkeler bu pastayı erken keşfetti, Wen Jiabao bu açıklamaları yapmadan 3-4 ay önce, İngiltere Çin’de “İngiltereye yatırım seminerleri” düzenlemeye başladı. İngiltereyi diğer avrupalı ülkeler takipte, her konu da geriden gelen Türkiye, ümit ederiz bu konu da biraz hızlı davranır.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.