Yeni_nesil_cinli_tüketici

Çarpıcı şekilde yükselen Çin perakende sektörü, 1980-90’larda doğan, 35 yaş altı Çinli genç nüfus (yeni nesil tüketiciler) sayesinde yeniden şekilleniyor. 80’li ve 90’lı yıllarda doğan Çinli nüfus 415 milyon kişi, ülke nüfusunun %31’ini oluşturuyor. Çin’in yeni nesil tüketici sınıfı, tüketim pazarındaki baskın güç ve etkili tüketici kesim haline geldi. Çin’de faaliyet göstermek istiyorsanız, potansiyel müşterilerinizi tanıyın !

Çin’e ihracat yapmak isteyen, Çin’de faaliyet göstermek isteyen Türk firmalarının Çin ve Çinli tüketiciler hakkındaki bilgileri, gazete haberlerine ya da tek tecrübeleri Çin’de yaşamak olan danışman diye gezenlerin yaşam tecrübelerine dayanıyor. O yüzden Çinli tüketicileri daha iyi ve doğru şekilde tanıyabilmeniz için konuyu oldukça geniş ele almaya, yazıyı da kısa tutmaya çabaladım ama uzun bir yazı oldu!

Boston Consulting Group’a (BCG) göre, 35 yaşın altındaki Çinliler, tüketimin yüzde 65’ini oluşturuyor. Yeni nesil tüketicilerin payı yüzde 11 büyüyerek 2021 yılında yüzde 69 olması ön görülüyor. Yani 2021 yılında 35 yaşın altındaki Çinli tüketicilerin tüketimdeki payı yüzde 69 olarak, 35 yaş üzerindeki tüketicilerin payınının iki katından fazla olacak.

Zorlu ekonomik ve sosyal şartlarda yaşayan, gelirlerini korumak ve dikkatli harcamak zorunda olan ebeveynlerinin aksine, yeni nesil Çinli tüketiciler daha cömert ve kişisel harcamalarda bulunuyorlar. Çin ekonomisinin şahlanış döneminde bolluk içinde doğan bu yeni nesil, tek çocuk politikasının getirmiş olduğu sevgi ve maddi desteğin merkezinde yetiştiklerinden, harcamaları eski nesillere nazaran daha cömert. BCG göre, genç nesil ebeveynlerine göre daha fazla eğitimli, %25’inin lisans ve lisans üstü derecesi mevcut, bu oran ebeveynlerinde %3’tü. Teknolojik açıdan meraklılar, harcamalarının %40’ını çevrimiçi yapıyorlar. Yaşlı kuşağa nazaran iki kat daha fazla deniz aşırı yolculuk yapıyorlar.

1. Kaliteli Yaşam Tarzı

1.1. Gösteriş Meraklılığı

Yeni nesil Çinliler, birinci sınıf bir yaşam tarzı yaşamak yönünde çabalıyorlar. Günlük ihtiyaçlardan ziyade, sağlıklı gıdalar, eğitim, seyahat gibi kişisel esenlik duygusunu geliştirecek premium hizmet ve ürünler için talepleri artıyor. Aynı zamanda kaliteli ve daha fazla ödeme istekleri olduklarından harcamalarda da seçici hale geliyorlar. Artan sağlık, gıda güvenliği ve kalite bilinci premium ürünlere olan talebi artırıyor. Credit Suisse’nin yakın tarihli araştırmasına göre Çinli tüketicilerin kitlesel ucuz ürünlerden ziyade premium ya da pahalı ürünleri satın alma eğilimleri yüksek. McKinsey tarafından yapılan bir araştırmaya göre, modern Çinli tüketicilerin %50’si en iyi ve en pahalı ürünü arıyor.

1.2. Büyüyen Sağlıklı Yaşam Tarzı

Çin hükümetinin güçlü savunuculuğu sayesinde, Çinli tüketiciler sağlık konusunda daha bilinçli hale geldi. Ekim 2014 yılında Çin Devlet Konseyi tarafından Çin spor endüstrisinin geliştirilmesi ve spor tüketiminin hızlandırılmasına ilişkin fikrin yayınlanmasından sonra, Çin’de spor endüstrisi ulusal bir strateji oldu. Bireylerin sağlıklı yaşamı, 2016 yılı Mart ayında Çin Ulusal Halk Kongresi tarafından 13. beş yıllık kalkınma planları arasında onaylandı. Aynı yılın Haziran ayında Danıştay, ülkenin sağlık fizik ve sağlık düzeyini iyileştirmek için stratejik bir çalışma başlattı. Çin hükümetinin yoğun ilgisi sayesinde bilinçlenen genç nesiller daha dengeli ve sağlıklı bir yaşam tarzı peşinde.

Credit Suisse tarafından yapılan yakın zamandaki bir ankete göre tüketicilerin yüzde 40’ı spor yapmak için harcadıkları zamanı artırmak niyetindeyken, neredeyse yüzde 80’i sağlıklı yemeğe başladığını kabul ediyor. Çin Spor Genel Müdürlüğüne göre Çin spor endüstrisi 2015 yılında 254 milyar USD (1,7 trilyon RMB), bir önceki yıla göre 82 milyar USD (549,4 milyar RMB) artmış durumda. Çin spor endüstrisinin 2020 yılında 448 milyar USD (3 trilyon RMB), 2025 yılında 746 milyar USD (5 trilyon RMB) ulaşması hedefleniyor. 2025 yılında 500 milyon Çinlinin düzenli spor yapmaya başlaması hedeflenmekte.

1.3. Hizmet Tüketiminde Hızlı Büyüme

Son yıllarda Çinlilerin yaşam kalitesi ve refah düzeyiyle birlikte hizmet sektörü de hızlı şekilde büyümeye başladı. E-ticaret sektörü, patlayan O2O platformları, paylaşım ekonomisinin yükselişi, yerel yaşam tarzı ve hizmet ekonomisi için fırsatlar yarattı. Çoğunlukla finansal güvenlik uğruna çalışan yaşlı neslin aksine genç nesil, daha çok eğitim, sağlık, eğlence, yeme-içme ve seyahat için, gelirlerinin büyük bölümünü harcıyor.

cinli_turist

1.4. Seyahat Harcamaları Yükselişte

Goldman Sachs, yaptığı araştırmalara dayanarak yurtdışına seyahat yapan Çinlilerin yüzde 67’sini yeni nesil tüketicilerin oluşturduğunu tahmin ediyor. Marriott International ve Hurun Research Institute tarafından yapılan ankete göre genç Çinli zenginler 2015 yılında ortalama 3,3 kez yurtdışına seyahat etti, bu seyahatlerin yüzde 69’u eğlence amaçlı. Aynı zamanda yeni nesil Çinliler en fazla para harcayan turist. Singapur Turizm Kurulu tarafından yapılan araştırmaya göre Çinli gençler, diğer Asya ülkelerindeki gençlere oranla iki kat fazla para harcıyor. Çinliler tatil planları yaparlarken, sosyal ağlardan, WeChat arkadaşlarından, marka ve profesyonel seyahat danışmanlarına güveniyorlar. Aynı zamanda Ctrip, Qunar, Tuniu gibi üçüncü taraf seyahat portallarını da önemli bilgi kaynağı olarak görüyorlar.

2. Teklik Talebi

Temel ihtiyaçlar karşılandığında, yeni nesil Çinli tüketiciler kendilerine üstünlük hissi veren benzersiz ürünler talep ediyorlar. Niş markalar, sınırlı sayıda ürünler ve özel ürünler Çin’de daha popüler hale geliyor. Özelleştirme sadece zengin kesim için değil, Çin’deki kitlesel pazardaki genç segmentin de trendi. Aynı zamanda yeni nesil tüketiciler, görüşlerini, fikirlerini hatta ürünle alakalı çözüm önerilerini tedarikçilere proaktif şekilde iletmeyi seviyorlar. Artık birçok firma müşterilerin ürün ve hizmetlerin tasarımına katılımlarını sağlamak için giderek daha fazla şirket C2B iş modelini benimsemekte. C2B iş modeli uyarınca daha fazla tüketici internet üzerinden talep ettiği tasarımı yapabilir ve üretebilir. Örneğin, Çin’deki en başarılı C2B platformundan NikeID ile Nike müşterilerine kendi ayakkabı ve aksesuarlarını tasarlamalarına imkan sağlayarak, kendi müşterisine daha eğlenceli alışveriş imkanı sunmakta.

C2B_nikeID

3. Daha İyi Alışveriş Deneyimi

Yeni nesil Çinli tüketicilerde alışveriş artık sosyal bir aktivite olarak önem kazanmakta. Bir ürün almak yerine, aile ve arkadaşlarla keyifli zaman geçirirken alışveriş yapma olgusu daha ön plana çıkmakta. Çin’de faaliyet gösteren birçok Alışveriş merkezi ve Departman Store’lar eğlence ve sosyal amaçlı perakende destinasyonu olmaya çabalıyor. Yeni nesil tüketiciler için unutulmaz deneyimler yaratmayı umut ediyorlar. Çin Genel Mümessillik Ticaret Derneğinin 2016 yılında yapmış olduğu ankete katılan mağazaların yüzde 50’sinin O2O uygulamaları başlattığı, yüzde 76’sı da müşterileri cezbetmek, eğlenceli ve heyecan verici perakende satış tecrübesi sağlamak için mağzalarına deneyimsel öğeler eklemiş.

Genç Çinli tüketicilerin alışveriş kolaylığı noktasında yüksek beklentileri var. İhtiyaçlarına göre hem çevrimiçi hem de çevrimdışı satış kanallarını kullanmaktalar. Online alışverişte tüm araştırma, satın alma, ödeme, teslimat, satış sonrası servislerine kadar mobil ortamda işlerini çözüyorlar. Fiziksel mağazalarda, Alipay ve Tenpay (WeChat) gibi mobil ödeme servislerini tercih ediyorlar. Yeni nesil Çinli tüketicileri çekmek için perakendecilerin kesintisiz O2O alışveriş deneyimi sunması en önemli önceliği haline geldi.

sosyal_alisveris_merkezi

4. Sosyal Medya Çılgınlığı

Aralık 2016 itibarıyla 731 milyon internet kullanıcısıyla Çin Dünya’nın en çok internet kullanıcısı olan ülke. Çin sosyal medyası oldukça canlı bir ortama sahip. Çin internet nüfusunun %80’i sosyal paylaşım sitelerini günlük olarak takip ediyor. Yeni nesil Çinli tüketiciler, sosyal medyayı takip konusunda ilk sırada geliyorlar. Çin Sosyal Bilimler Akademisi ve Tencent Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan yeni rapora göre 2000 sonrası doğan nesiller arasında sosyal medyanın nüfus oranı yüzde 99’a ulaştı. 80’ler ve 90’lardan sonraki neslin yüzde 73’ü her 15 dakikada bir Wechat, QQ gibi sosyal medya uygulamalarına bakıyor.

Cep telefonlarıyla büyüyen, sosyal medyayı takip eden yeni nesil tüketiciler, Sosyal Ticaretin (S-Trade) büyümesine neden oldu. Çin Ulusal Ticaret Bilgi Merkezine göre cep telefonundan alışveriş yapanların sayısı Aralık 2016’da 441 milyon kişiye ulaştı. Artan sayıda marka ve perakendeci ürünlerini satmak için sosyal medyayı kullanıyor. Birçoğunun Wechat üzerinde mikro dükkanları bulunuyor.

Sosyal medyanın hızla büyümesiyle yeni nesil tüketicilerin en popüler uygulaması sosyal ağlardaki canlı yayınlar. IResearch’e göre Çin canlı video platform pazarı 2016 yılının sonunda 3,1 milyar USD (20,8 milyar RMB) değerinde satış söz konusu. Pazar bir önceki yıla nazaran yüzde 180 büyümüş. 2019 yılında Çin canlı video platform pazarından 13 milyar USD (87,3 milyar RMB) satış olması bekleniyor. iiResearch’e göre kısa video kullanıcıları 2017 yılının sonuna kadar yüzde 58,2 artışla 242 milyon kişiye ulaşması bekleniyor. Canlı yayın ve kısa video pazarı perakendecilerin ürünlerini genç nesillere tanıtmaları için aktif kullanacakları alan olarak görülüyor.

Yeni Nesil Çinli Tüketicileri Kazanın ! 

Çin’de ve yurtdışı pazarlarda önemli bir etkiye sahip yeni nesil Çinli tüketiciler artık perakendecilerin dikkatini çekmiş durumda. Gelecekteki en büyük harcayıcı olmaya hazır seçici bu jenerasyonu kazanmak için perakendecilerin kendilerini – mobil, sosyal, deneyimsel, rahat kullanıma dayalı, özelleştirilmiş ürünler ve hizmetler – adapte etmeleri zorunludur. Perakendeciler kişiselleştirilmiş deneyimler sağlamak için, veri analiz yeteneklerinden yararlanmalıdır. Hızla değişen tüketici ihtiyaçlarına ayak uydurabilmek için yeniliklere devam edin ve iş modelinizi sürekli güncelleyin. Yeni nesil Çinli tüketicileri kazanmak için O2O uygulamalarını benimseyerek, heyecan verici, eğlenceli alışveriş ortamları sağlayarak yeni nesil tüketicilerin tekrar tekrar sizi ziyaret etmesini sağlayın.

Bu yazıyı araştırması ve yazması da yazı kadar uzun bir süreç gerektirdi. Çinli tüketicileri iyice tanımanız için konuyu geniş ele almaya, uzun rapor gibi olmaması amacıyla da ana hatlarıyla ele almaya çalıştım. Yazıyı yazarken faydalandığımız kaynakların bazılarını aşağıda bulabilirsiniz ama bu yazıda aşağıdaki kaynaklardan fazlası var. Yazıda alıntı yaptığım kaynakların hepsi ücretsiz değil, özellikle Credit Suisse’nin güncel kaynakları ücretli, emeğe saygı duyduğumuzdan yazıda sadece bir – iki anketlerine yer verdik, devamı için satın almanız lazım.

Firma olarak Çin hayalinizi ertelemeyin, Çin’e etkin giriş için FELIXUM‘a gelin başarı hikayenizi birlikte yazalım.

Kaynakça:
1. Goldman Sachs; The rise of China’s new consumer class
2. Boston Consulting Group; The new China Playbook – Young, Affluent, E-savvy Consumers Will Fuel Growth
3. SCRI Special Report; The Chinese Consumers 2017
4. McKinsey & Company; Here comes the modern Chinese Consumer
5. State Council of PRC; Report on China’s economic, social development plan
6. State Council of PRC; China to implement national fitness program
7. Xinhua; Sağlıklı Çin 2030 Planı
8. Credit Suisse; Emerging Consumer Survey 2017
9. National Bureau of Statistics of PRC; Çin Spor Endüstrisi İstatistikleri 2015
10. Goldman Sachs; The Chinese Tourist Boom
11. Marriott International & Hurun Research Institute; Chinese Luxury Traveler 2016
12. Singapore Tourism Board; Capturing the Asian Millennial Traveller
13. The Chinese Academy of Social Science and Tencent Research Institute; Sosyal ağlar ve etkileşim araştırma raporu
14. iResearch; Çin canlı yayın platformları geliştirme raporu 2017
15. iiMedia Research; More than %60 of Mobile Short Video App Users in China Are Women

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.