Çin’e büyük umutlarla gelip Çince öğrendikten sonra iş bulamayan çok arkadaş var. Buradaki öğrenci arkadaşlarımızın belki iş bulmasına yardımcı olabilecek, kendim işe girerken izlediğim yolları yazacağım.

Çin’in taşı toprağı altın mı ?

Çin geleceğin dünya dili, Fırsatlar Çin’de gibi bir sürü bahaneyle Türkiye’den büyük umutlarla Çin’e geliyoruz. Çince öğrendikten sonra iş bulamayınca haklı olarak bu haberlerin doğruluğunu sorguluyoruz. Birçok genç arkadaş, gerek siteden gerekse maille bana bu tarz şikayetlerini iletiyorlar. Çin’de iyi bir iş bulmak için 5 yöntem.

1- Aktif ve sosyal olun

İşverenler tanıdıkları, güvendikleri, sevdikleri, inandıkları insanları işe almada öncelik tanırlar. Firmalara yollayacağınız CV sizi ne kadar anlatabiliyor ? ya da ne kadar anlatabilir ? Kaldı ki Çin’de Türk firmalara ulaşmada sıkıntınız olduğunu da biliyorum. CV yollayacağım beni işe alacaklar, düşük ihtimal, sosyal olun ! Sosyal olmak için size birkaç ipucu.

– Büyükelçiliğin, konsolosluğun etkinliklerine katılın,
– Mutlaka bir kartvizitiniz olsun, insanların size daha kolay ulaşabilmesi için,
– Davetlerde okuldaki arkadaşlarınızla takılmayın, tanımadığınız insanların yanında takılın, bir müddet ortamı dinleyin. Konuşmak için acele etmeyin, ilk imajınız boş konuşuyor olmasın. O ortamda mutlaka konuşma sırası size de gelecektir merak etmeyin,
– Tanıştığınız iş adamlarından randevu isteyin, iş görüşmek için değil, onların tecrübelerini dinlemek için randevu isteyin ve randevuya mutlaka iştirak edin. İş adamlarının zamanlarının kısıtlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın, herkes size randevu vermeyebilir anlayışla karşılayın. Görüşmeleri ucuz bahanelerle ertelemeyin !

Ben, Fenerbahçe – Galatasaray maçını organize etmek için ziyaret ettiğim firmada işe başladım, unutmayın fırsatlar her yerde!

2- Fuarlara katılın

Çin’de yapmak istediğiniz iş üzerine hatta daha farklı alanlardaki fuarlara zamanınız olduğunca katılın. Yurtta, evde yatmaktan çok daha faydalıdır. Katıldığınız fuarlarda katalog toplamak, ya da katılmak için katılmayın. Fuara katılan firmalara ürünleri hakkında sorular sorun, fiyatlarını sorun, işleri hakkında sorular sorun. Bu sorular sizleri o sektör hakkında bilgilendirecektir. Yarın bir gün görüşmelerinizde bu bilgileri kullanabilirsiniz, önemsiz gibi görmeyin.

Ben firmalarla görüşmelere gittiğimde, hep öğrencilik dışında ne yapıyorsun diyorlardı ? Bu soru iş adamlarının düşüncesinde, Çinceyi taçlandırmak için başka bir nokta aradıklarının göstergesi unutmayın ! Çince bilmeniz önemli ama tek başına yeterli değil, bir sürü ingilizce bilen, daha ucuza çalışan Çinli var neden sizi seçsinler, iyi bir cevabınız var mı ? Ben Türküm, yeterli bir cevap değil !

3- Yapmak istediğiniz iş üzerine proje hazırlayın

Çin’de katıldığım bir sektör fuarından sonra o alanda çalışmalar yaptım ve bunu proje haline getirdim. Tabi bu projenin çok amatör olduğunu ve bir profesyonel eli değmediğini söyleyebilirim. Bu projeyi de kimseye anlatmıyordum ki projem başkaları tarafından alınıp kullanılabilirdi. Dersler dışında üzerinde altı ay çalıştığım proje güzel bilgiler içeriyordu. Projemi hayata geçirmem de yardımcı olabilecek, güveneceğim iş adamlarına anlattım.

Anlattıklarımdan birisi şuan benim patronum ve ben bu iş üzerine çalışıyorum. Projenizin değerini verecek insanları bulun ve anlatın ! Unutmayın, birinci maddeyi yapmazsanız derdinizi anlatacak birilerini bulamazsınız, ikinci maddeyi yapmazsanız üzerine konuşacak bir iş bulamazsınız !

4- Shanghay’daki Türk öğrenci mail grubuna üye olun !

Ben bu grubu hiç kullanmadım ama üyeyim, mesela Shanghay expo da çalışmak için yapılan iş duyuruları bu gruptan yapıldı. Her üniversitede öğrenci temsilcileri var ve bu grup konsolosluk tarafından destekleniyor ve öğrenci temsilcisi arkadaşlarla toplantılar yapıldığını biliyorum. Sadece iş konusunda değil birçok konuda diğer öğrenci arkadaşlara ulaşabilirsiniz. Okulunuzdaki öğrenci temsilcisi arkadaşlarınızı bulun ve tanışın, eğer bu gruba hala kayıtlı değilseniz hemen kayıt olun. Grup yöneticisi Mehmet arkadaşımızdan rica edeceğim oda bu yazının altına okul temsilcisi arkadaşların isimlerini yazsın.

5- Ücretsiz staj ya da düşük ücretli çalışma

Tecrübe kazanmak adına bu yolu deneyebilirsiniz, ama ben denemedim. Şayet deneyecek olsaydım bir Çinli firmada denemeye çalışırdım, Çin iş kültürünü özümsemek adına ve imajımı diğer firmalara karşı korumak adına.

Ticaret lisesinde stajyer olarak bir firmada çalışıyordum, üniversiteyken de aynı firmada çalışmaya devam ettim. O firmada stajyerlikten profesyonelliğe geçtim, süslü püslü ünvanlarda aldım ama aynı süs maaş konusunda geçmemişti ve ben hiç mutlu olamamıştım. Şirkette en hızlı yükselen ben olmama rağmen, ücreti tatmin edici başka bir iş bulduğumda hemen ayrılmıştım, bu yüzden bu yöntemi denemek istemedim. Bazı firmalarda stajyerlikten yükselseniz de o firmada da hala stajyer olarak anılıyorsunuz maaşınız yükselmiyor. Annenize bakın siz 20 yaşındasınız ama o hala sizi 2 yaşındaki gibi seviyor ! Bu yöntemi denemek isteyen arkadaşlar ileride mutsuz olabileceklerini göze almalılar.

Bunu asla unutmayın, “İnsanların size yardımcı olmasını istiyorsanız, size yardım etmesini istediğiniz insanların işini kolaylaştırın. İnsanlar size severek yardımcı olacaklardır” Bu söz daha önce söylenmiş midir bilmiyorum, benim söylediğim ilk özlü söz oluyor ! Yukarıdakileri yaparak, size yardım etmek isteyen insanların işini kolaylaştırırsınız. Siz kendinizi düşünmezseniz, başkaları neden sizi düşünsün ?

Çin’deki tüm öğrenci arkadaşlarımıza ithafen. Bu yazıyı sadece okumayın, uygulayın !

8 Yorum var
 1. mustafa | 12 Nis 2010 | 14:24:08

  güzel yazı tebrik ederim.

 2. Omer Faruk CAGIR | 13 Nis 2010 | 07:31:31

  TEBRIK EDERIM, FAYDALI BIR YAZI…
  16 YILLIK TECRUBELERIME DAYANARAK TAVSIYEDE BULUNMAK ISTIYORUM, ARKADASLAR ISE BASLARKEN VEYA BASLAMADAN HAYAL ETTIKLERI RAKAMLARDA CIDDI FERAGAT ETSINLER, CUNKU ULKENIN VE PIYASANIN ICINDE BULUNDUGU REEL SARTLAR HIC BIR ZAMAN ILK BASLAYANLAR ICIN DUSUNDUKLERI RAKAMLARI KARSILAYAMABILIR HATTA KARSILAMAZ. REALIST OLUP BIR SEYIN UCUNDAN YAKALAMAK EN IYISI. SONUCTA EKMEK ASLANIN KURSAGINDA…ISVEREN HER ZAMAN CALISTIRDIGI INSANDAN KENDISINI ISPAT ETMESINI BEKLER, BIZE DUSEN COK IYI VE TAMIZ CALISIP ISVERENLERIMIZ ICIN VAZGECILMEZ ELEMANLAR OLMAK…
  SELAMLAR….

 3. MELİKE | 14 Nis 2010 | 02:25:11

  ÇOK TEŞEKKÜRLER BU GÜZEL DENEYİMLERİ PAYLAŞTIĞIN İÇİN..
  HEPSİ ÇOK DOĞRU DENEYİMLER..
  AMA EN GÜZEL OKUMAKTA DEĞİL UYĞULAMAKTA ARKADAŞLAR..
  SLMLAR..

 4. MEHMET SÖYLEMEZ | 15 Nis 2010 | 08:46:54

  Yavuz öncelikle fırsat çıkmışken bu yararlı bilgi paylaşımların için teşekkür ederim. Ve ben hemen üniverstelerdeki son temsilci durumlarını yazayım. Alta da mail adresimizi yazayım. Bu üniversitelerdeki arkadaşlara mail adresimiz aracaılığıyla da ulaşabilirsiniz. Bu arada küçük bir not bu üniversite temsilcisi arkadaşların çoğunluğu okulun bizzat Türk öğrenci temsilcisi seçtiği arkadaşar. Okulun belirlemediği bazen boşta kalan üniversiteler de maalesef var.

  Fudan: Akif Tuğcu
  Haishi (Maritime): Pelin Yılmaz
  Shanghai Shifan (Shanghai Normal U.): Mesut Özkan
  Tongji: Sevda Öztürk
  Huadong Shifan (East China Normal U.): Musafa Yaşar
  Jiaotong: Feyzullah Ergün
  Shanghai Daxue (Shanghai U.): Halil Şen
  Waiguoyu (Foreign Languages U.): Hüseyin Ateş

  sanghaydakiturkogrenciler@gmail.com

  Mail grubunun işlevini anlatmak için arkadaşlara üye olduklarında attığımız hoşgeldin mailini aşağıya kopyalıyorum. Bu arada şu anda Şanghay dışında olan arkadaşları da kaydediyoruz. Onları da ilgilendiren bir mail olduğunda artık onlara da göndermeye başladık. Veya onlardan gelen mailleri gruba ulaştırıyoruz. Aynen grubumuzda üye olan ama öğrenci olmayanlar olduğu gibi. Hatta bununla ilgili şu anda Pekin’den Guanzhou’dan Wuhan’dan üye arkadaş sayımızın 50’yi geçtiğini söyleyebiliriz. Üye olmak isteyenlerin adrese kendilerini tanımlayıcı bir mail atmaları (isim soyisim, öğrenciyse okul-bölüm, çalışıyorsa şu şehirde çalışıyorum gibi ) ve üyelik isteklerini bildirmeleri yeterli.
  Mutlu günler

 5. Mehmet | 17 Nis 2010 | 06:54:49

  SanghaydakiTurkOgrenciler mail grubuna hoşgeldiniz..
  Burası gayr-i resmi; gönüllü; dayanışma, birlik ve beraberlik hedeflenen bir sosyal oluşumdur. Siyasi, dini, maddi hiçbir amaç taşımayan, bu içerikte pozitif ya da negatif mail ve yazılar barındırması istenilmeyen ve sadece Şanghay’daki Türk öğrencilerden oluşan bir grup. Tekrar hepinize hoşgeldiniz diyerek; varsa dilek, istek, önerilerinizi bekleriz..
  Burada herhangi bir bilgi paylaşımını yapabileceğiniz gibi, herhangi bir ulaşmak istediğiniz bilgiye de ulaşmak için kullanabilirsiniz. Okullarınızdaki organizasyonlarin duyurusunu, okuldaki arkadaşlarınızla veya Şanghay geneli toplanıp birlikte yemek yemek istediğinizi, ev arkadaşı arama ilanınınız vs. vs. gibi çok çeşitli konuları paylaşıp istediğiniz her türlü zararsız amaç için kullanabilirsiniz. Mailleriniz grubumuza üye olan Şanghaydaki Türk öğrencilere ulaştırılacaktır, mailinize gelen cevapların da sizlerle birlikte herkese ulasacağı gibi..

  Küçük bir hatırlatma daha; gruba mail atmak için bu mail adresine direk mail atmanız veya gelen maillerden birine cevap vermeniz yeterli. Mailiniz tüm grup üyelerine ulaşacaktır..

  Son olarak etrafınızda bu gruba üye olmayan tanıdığınız Şanghay’da olan ve öğrenci olan Türkler varsa mail adreslerini, okullarını ulaştırmanız durumunda hemen üye olmalarını sağlayabilirsiniz.
  Dilediğiniz gibi kullanmanız dileğiyle, iyi çalışmalar..

 6. Selami TOPAL | 24 Eyl 2010 | 09:34:34

  güzel bir yazı umarım uygulanır ben SHANGHAİ hakkında bilgi sahibi olayım derken yazınız gözüme ilişti.Eskişehir den esnaf arkadaşla birlikte 26,29 ekim arası SHANGHAİ DAKİ fuara katılacağım.umarm bize yardımcı olacak bir gönül dostu Türk arkadaşla tanışır orası hakkında daha fazla malumat sahibi oluruz.Ben kendim emekli ingilizce öğretmeniyim.Oğlum şu an İNgiltere Londra da.İKİ sene önce Bursa uludağ işletmeden mezun.Ona ÇİN vE Shanghai dan bahsedeceğim.

 7. bülent yılmaz | 8 Şub 2012 | 17:48:56

  merhaba arkadaşlar,Adım Bülent Yılma, İstanbul da ikamet ediyorum.38 yaşın dayım. çin e (guangzhou şehrine )22.04.2012- 05.05.2012 tarihlerinde ticari faaliyet için ziyaret edeceğim bana bu ziyaretim sırasında yardımcı olacak birisi varmı bu konu da yardımlarınızı bekliyorum, otel,tercüme, gezi vs.gibi detayları yardımcı olacak arkadaş ile görüşmek üzere.

 8. AYŞE UYANIK | 12 Nis 2012 | 15:30:20

  merhabalar bülent bey,guangzhou ya gelmenize 10 gün kalmış,inşallah otel,tercüme işlerinizi halletmişsinizdir.Eğer hala yardıma ihtiyacınız varsa yardmcı olabilirim.

Yorum yapınız.