Arayı soğutarak yazdığım yazılardan dolayı özür dilerim, Çin’deki bir haftalık tatili fırsat bularak hem yazı yazmaya fırsat buldum, hemde Çin’in tahtakalesi olarak adlandırılan yiwu yu ziyaret etme fırsatı buldum.

Yiwu, shanghai 3,5 saat uzaklıkta yani benim bindiğim tren 3,5 saatte geldi ama 2 saatlik trenlerde varmış. Çin’de bir hafta tatil ve bende bunu düşünerek bir hafta önceden tren biletimi aldım, bir hafta önce almama rağmen oturacak yer yoktu, bir haftalık bütün biletler satılmış. Dolayısı ile hangzhou’ya kadar ayakta hangzhou dan sonra oturarak geldim yiwu’ya. Tatil dolayısı ile bütün oteller dolu, ben rezervasyonumu 11 gün önceden yaptırdım. Tabi ben bunların hiç birini düşünemem şuan da, Çinli dostlarımızın ikazlarına rağmen ayakta geldik.

Yiwu tren istasyonunda inince sizi az sayıda taksi karşılıyor, Fenerbahçenin gece yarısı maçlarından çıktıktan sonra taksim taksim diye bağıran taksiler gibiler taksiye farklı yerlere gidicek bir çok kişi biniyor. Bende bir taksiye bindim, taksici ilk başta adam başına 30 yuan (5,6 ytl)  istedi vermediğimi görünce 15 yuane düştü. Otele geldim otelim ticaret merkezine yürüme mesafesinde değil otelimin oradan 1,5 (0,34 ytl) yuane ticaret merkezine otobüs gidiyor. Ticaret merkezinin girişinde Pekin olimpiyatlarından kalma Zhongguo Jiayou (Çin haydi bastır) yazısı bizi karşılıyor.

Yiwu da kocaman ticaret merkezinin önce devasa maketine baktıktan sonra gezmeye başlıyoruz devasa Yiwu ticaret merkezini, orası aynı zamanda senenin her günü açık fuar alanı olarak da adlandırılıyor.

Fuarda bir oyuncakcı da, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş plakaları gördüm, gittim baktım. Yanımdaki arkadaşıma benim favori takımım dedim oda şaşırdı, birde ürünlerin üzerinde fenerbahçe lisanlı ürünüdür yazıyor hehe :) fotoğraf çekecektim ama izin vermediler. Model çaldığımı zannetti Fenerbahçe yazısını mı çalacağım gel de anlat kadına. Arkadaşım ısrar etti ama bunlar basit ürünler olmaz dedi kadın. Bir dükkana girdim kızla muhabbete başladık nereli olduğumu sordu, Türküm deyince ooo buraya çok Türk geliyor dedi. Bayramda gelen tek benim galiba :)

Yiwu’ya gelip gezmek ve yanınızda ingilizce, Çince tercüman istiyorsanız size o konularda yardımcı olabilirim. Çinli tercüman ayarlaya bilirim. Bütün organizasyonunuzu da A’dan Z’ye hallede bilirim. Bunun için irtibata iletişim bölümünden geçebilirsiniz.

2 Yorum var
  1. Yusuf Ozan | 1 Eki 2008 | 13:58:04

    Selim ben Hiphone istiyorum hem türkçe destekli hem de 100 :)

  2. yasemin | 18 Oca 2009 | 17:22:57

    Haahah ben de lv canta istiyordum tuh kacirdim seni galiba..

Yorum yapınız.