Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olarak kabul edilen Çin mutfağının en meşhur yemeği Pekin ördeğidir. Ming Hanedanlığı zamanında sarayda ana yemek olarak yer almıştır.

Pekin ördeği 1330 yılında Yuan Hanedanlığı zamanında, Çin imparatorluk mutfağına girdi. Pekin ördeği kızartması ve yöntemleri Ming hanedanlığı zamanında bulundu. Pekin ördeği pişirme konusunda ilk restoran 1416 yılında Pekin’de Bianyifang adı altında açıldı. 1855 yılında aile arasında bazı anlaşmazlıklar yaşandı, isim değişmeden farklı yerlerde restoran açarak işletmeye devam etmekteler.

Çin’in en meşhur Pekin ördeği restoranı ise, 1864 yılında, Qing Hanedanlığı imparatoru Tongzhi tarafından kurulan Quan Ju De’dır. İlk restoran Pekin’in en işlek yerlerinden Qianmen’de kuruldu. Quan Ju De, her yıl 5 milyondan fazla müşterisine, 400 farklı tarzda sundukları 2 milyondan fazla Pekin ördeği satmaktadır. Quan Ju De’nın Çin’in birçok bölgesinde ve yurt dışında da şubeleri bulunmaktadır. Normal bir ördek ve birkaç sosuyla beraber yaklaşık 300 RMB civarında.

Asyanın en büyük Pekin ördeği restoranı olan Hepingmen Quan Ju De Roast Duck restoranında,  Pekin ördeği sipariş ettikten yaklaşık yarım saat sonra geliyor. Bütün şekilde gelen ördek sizin gözünüzün önünde dilimleniyor ve servis ediliyor. Pekin ördeğini sosa bandırıp, yeşil soğanın saplarıyla birlikte yufkaya sararak yiyorsunuz. Ben getirdikleri sosu sevmedim, şekerli bir ördek etinin de yufkaya sarıp yenmesi işkence gibi olsa da fena değildi !

Gözünüz önünde Pekin ördeği dilimlenirken aynı zamanda sizlere ördeği de anlatıyorlar, nasıl yiyeceğinizi de öğretiyorlar. Yemeğin bitmesine yakın yediğiniz ördeğin kimlik kartını size veriyorlar !

1 Yorum var
  1. Coskun Satici | 16 Ağu 2011 | 11:27:28

    Muhteşem görünüyor,kavrulmuş ama yanmamış kıvamında yani :)

Yorum yapınız.