maymun-oynatıcılar

Nerede eski “Ayı oynatıcılar” ben hayal meyal hatırlıyorum gördüğümü, 90 lı yıllarda yasaklanmış ve Ayılar toplatılıp Uludağ’a götürülmüş. Çinliler de henüz yok olmamış ama çok azalmış “Maymun oynatıcılar” var.

Ayı oynatmak bizde Çingenelerin tekelindeydi, Çin’de maymun oynatmak ise Henan eyaletine mensup kişilerin tekelinde. Öyle önünüze geldiği gibi herkes maymun oynatıcı olmuyor, maymun oynatıcı olmak için belediyelerden maymun oynatabilir yeterlilikte belge almanız gerekiyor. Çin’de büyük şehirlerde zor görebileceğiniz bu görüntülere küçük şehirlerde rastlayabilirsiniz.

Çingenelerin sopayla ayıyı dürtmesiyle, söylediği şarkının temposuna göre ayının zıplaması, sopaya tutunarak iki ayağı üzerinde durması, yere yatarak yaptığı bayılma numarasından oluşan küçük bir şovdu. Çin’deki maymun şovları değişmekle birlikte, iplerle bağladıkları maymunlara basketbol oynatmak üzerine kurulu. Denileni yapmayan maymunun dövülmesi ise hoş bir görüntü değil. Aşağıda konuyla alakalı bir video var.

1 Yorum var
  1. K. Arda KOS | 24 Ara 2009 | 22:33:39

    gercekten cok güzel ya.. Burdada olsa ne güzel olur, ama bizde bir panter emel vardı birde goril emel falan cıkar diye korkar herkes.. Sonucta neseli ve sevimli gorunuyorlar:D
    İyi calısmalar dilerim.

Yorum yapınız.