Ningbo Heyi Avenue

Çin’deki fırsatlardan maksimum fayda sağlamak isteyen firmaların planları arasında mutlaka ikinci ve üçüncü kademeli gelişen şehirler yer almalıdır. İkinci kademeli şehirlerdeki fırsatları göremeyen Türk firmaları, Çin potansiyelini ıskalamakta ya da ertelemektedir.

Zenginleşen Çin, perakende sektöründe yabancı firmalara ciddi fırsatlar sunmakta. Çinli tüketiciler artık birçok ihtiyaçlarını ithal ürünler alarak sağlamaktadır. Gıda, hazır giyim, ayakkabı, kozmetik, mobilya, beyaz eşya, mutfak malzemeleri, restorancılık gibi sektörlerde Çin’de başarılı olabilirsiniz. Özellikle Çin’e girmeyi denemiş, yanlış kararlar ve yanlış ekipler nedeniyle sorunlar yaşamış Türk markaları bu büyük fırsatı korkarak kaçırmakta. Türk firmalarının yapmış olduğu en büyük yanlışların başında da Çin’i dört büyük şehirden (Şanghay, Pekin, Guangzhou ve Shenzhen) ibaret görüp, pazar hakkındaki düşüncelerini o şehirlere göre oluşturmalarıdır. Gelişmekte olan şehirlerde, büyük şehirlere nazaran daha hızlı ve daha ucuza markalaşabilir ve başarılı olabilirsiniz.

Türkiye’de bir modadır, ağızdan ağıza yayılarak gidiyor “Çin’de öyle zengin bir kitle var ki, Türkiye’nin nüfusundan fazla”. Çin’i hedefleyen her Türk firması bu klasik inanıştan ötürü, Çin’in zenginlerine mal satmayı hedefler. Türkiye’nin zayıf ülke imajı, firmaların zayıf pazarlama ve markalaşma bütçeleri nedeniyle Çinli zenginler öyle kolay kolay Türk malı kullanmazlar. Türk firmalarının oyun oynayabileceği en güzel alan Çin’in orta sınıfıdır. Türk firmaları Çin’in orta kesiminin ihtiyaçlarını iyi analiz edip, orta sınıfa göre stratejiler geliştirebilirse, Çin’de başarılı olabilir. Bunun için Türk firmalarının büyük şehirlerden ziyade, ikinci kademeli şehirleri incelemesi gerekmektedir.

İkinci_kademeli_sehir_Chengdu

Çin’de dört büyük şehirin dışında, 35 tane ikinci kademeli şehir bulunmaktadır. Dört büyük şehrin nüfusu 70 milyon, ikinci kademeli şehirlerin toplam nüfusu da 270 milyondur. Çin’de nüfusu bir milyonu geçen 170 tane şehir bulunmaktadır. Çin’e girmeyi ertelemiş firmaların, Çin’in büyük şehirlerinde yer almaları eskiye nazaran daha maliyetli ve zordur. Başarı şansları da düşüktür. Kiğılı, kendisini Çin’de yüksek konumlandırmış, Guangzhou ve Pekin gibi büyük şehirlerde lüks semtlerde birer mağaza açmış, daha sonra sessiz sedasız kapatmıştır. Yataş, Çin’e ikinci kademeli şehirlerden giriş yapan bir Türk girişimidir. Çin’in Kuzey’i Harbin’de iki mağaza açmış ve devam etmektedir. Hem büyük şehirlerde hem de ikinci kademeli şehirlerde oyunu düzgün kuran Türk markamızda Beko’dur, Beko her iki klasmanda da yoluna devam etmektedir.

Kiğılı Çin’de Neden Başarılı Olamadı?

Kiğılı, Çin’e girmek isteyen firmalar için aslında güzel bir örnektir. Çinli tüketicilerin pahalı ürünler almak isteme klişesine üzerinden iş modeli oluşturulmuş, Gucci’nin yanına mağaza açarak Gucci, Ermenegildo Zegna’nın mağazasını alarak da Zegna olunmayacağını tecrübe etmiştir. Marka bir vaattir, tüketiciye verdiğiniz bir güvendir. Gucci Milan’da Gucci’dir, İstanbul’da da Gucci’dir, New York’ta da Guccidir. Gucci mağazaları arasında fiyat farkları ülke şartlarından ötürü vardır ama hiç bir zaman İtalya’da satmış oldukları bir ürünü Çin’de üç katına satmaz. Kiğılı, İstanbul’da 20 dolara sattığı gömleğe, Çin’de 60 dolar etiket koymuştur. Çinli tüketiciler bilinçsiz olabilir ama asla aptal değildir. Gucci’nin Çin’de başarılı olma nedenlerinden birisi, fiyat stratejisidir. Lüks ürünlere uygulanan yüksek gümrük ve yüksek işletme giderlerinden ötürü, Gucci ürünleri Çin’e %30 daha pahalıya gelmektedir. Gucci Çinli müşterilerinin bilinçsiz olduklarını bilmesine rağmen, %30 farkı daha az kar etme uğruna %10 – %13 arasında tutmaya özen göstermiştir. Dünya’yı gezen müşterilerinin fiyat konusunda rahatsız olmalarını istememektedir. Yani özetle İstanbul’da ucuza oynayıp, Çin’de pahalıya oynayamazsınız, burada Türkiye’deki marka vaadinizi devam ettirmeniz gerekmektedir yoksa başarılı olamazsınız. Gucci Çin’de başarıyı nasıl yakaladı yazımıza göz atabilirsiniz.

Tekrar konuya dönecek olursak, Türk firmalarının Çin’de Türkiye marka değerinin zayıf olmasından ötürü, Çin’in orta sınıfa yönelik stratejiler geliştirmeli, Çin’in ikinci ve üçüncü kademeli şehirlerini gezerek fırsatları araştırması gerekmektedir. Blogun uzun zaman yazısız kalmasının arkasındaki nedende, benim uzun süredir ikinci kademeli şehirlere yaptığım sık seyahatlerdir, daha sonraki yazılarda ikinci kademeli şehirleri ve oradaki fırsatları anlatıyor oluruz, sağlıcakla.

6 Yorum var
 1. Emre | 14 Tem 2016 | 17:00:10

  Hem Gucci hem de Kigili hakkindaki tespitleriniz cok eksik ve gercekten uzak tespitler maalesef

 2. Yavuz Selim ŞEN | 14 Tem 2016 | 19:03:46

  Gucci hakkında herhangi bir yanlış tespit yok, Gucci hakkındaki detaylı yazıya da bakabilirsiniz. Kiğılı’nın neden Çin’den çıktığının farklı nedenleri olabilir, ben düzgün konumlanmış olsalardı Çin’de daha uzun vadede iş yapacaklarını düşünüyorum. Doğru tespitleri de yazsanız tartışma imkanımız olsa.

 3. Rıza Sönmez | 14 Tem 2016 | 19:42:19

  Kiğılı bir operasyondu, iş bitti, şirket kapandı. Şirket kimin bir inceleyin…

 4. MMM | 5 Ağu 2016 | 20:37:46

  Zengin Çinliler zaten Londra’da, Milan’da, Paris’te de alışveriş yapıyorlar. Yani buralarda gördükleri ve bildikleri lüks markaları alıyorlar. Kığılı markasını Türkiye dışında hiç kimse bilmiyorken, gidip Çin’e lüks tüketim mağazası açmak ve bu fiyatlarla satmaya çalışmak gerçekten cahil cesareti.

 5. AYDIN | 28 Ağu 2016 | 18:46:11

  merhaba ismim aydin ,,,riza arkadasin soyledigine katiliyorum emre arkadasin kigili hakkinda soyledigide dogru operasyondu yapildi is bitti sirket kapandi,, simdi kalan mallar kucuk bir dukkanda indirimli satiliyor indirimli fiyati bile turkey fiyatlarindan data pahali apdullah beyi goren ve kigili yi orda acan caistiranlari gorduugum icin basarli olmasi imkansiz di zaten yazilcak cok sey var

 6. Merve aydın | 19 Ara 2016 | 21:48:19

  Güzel bir yorum olmuş tebrik ederim sizleri yazanları

Yorum yapınız.