shanghai nan station

Bir çok Çinliye Çinin en güzel şehri neresi diye sordum hemen hemen hepsinden aldığım cevap Hangzhou oldu. Hangzhou da bir Çinli arkadaşım var bana Hangzhou ya gel diye tutturuyor.

Ben Çin’e geleli bir hafta olmadı, ben bilmiyorum Hangzhou nerede, onu bırak Hangzhou’ya gideceğim Tren istasyonunu bile bilmiyorum. Sen beni gelip shanghai dan alırsan Hangzhou’ya gelirim dedim. Kabul etti ve Çin’in en güzel şehrine gidiş hikayem bu şekilde başladı.

Shanghai Nan tren istasyonu benim okuluma 10 dakika yürüme mesafesindeymiş. Biz taksiye bindik, taksimetre 10 yuan ile açlıyor 11 yuan tuttu tren istasyonu. Arkadaşım bir gün önceden almış biletleri. Biletin fiyatı 23 yuan yani yaklaşık 4 ytl. Biletin yoksa, tren istasyonunun kapısından içeri seni almıyorlar, kapıdan geçtikten sonra bir daha kontrol var, hava alanındaki kontroller gibi sıkı kontroller yapıyorlar. Shanghai tren istasyonu çok büyük, bizim 12. salonda beklememiz gerekiyormuş. Trenin kalkmasına 45 dk var, salon acayip kalabalık. Yolculuğumuz 2 saat sürecek dolayısıyla arkadaşım gidip su aldı. Trene bineceğimiz sıra tekrar biletlerimizi kontrol ettiler, şuana kadar 3 kontrol geçirdik sonra bir kontrol daha var, Hangzhou’da :)

Trene bindik acayip bir koku vardı, sıcağın etkisi ile koku iyice çekilmez hal almıştı ki klimalar çalıştı. Trende yemek satılıyor, arkadaşım binmeden önce değişik bir balık yemeği aldı tadamıyorum niyetliyim. Ayakta duran bir kadın trende satılan pilavdan aldı. Yolculuk boyunca kadın ayakta çubuklarla pilav yedi. Hayret ettim ben kitap zor okuyorum ayakta, kadın çubuklarla pilav yedi. Yol boyunca nehir kenarını, yeşil suları suların içinde bulunan lotusları izliyorum. Lotusların görüntüleri çok ilginç, çok hoşuma gitti, pirinç tarlaları da aynı şekilde. Shanghai dan Hangzhou ya giderken yeni binalar yapıyorlar, binalara giden çimento, kum, çakıl nehir deki büyük sandallarla yapılıyor. Nehir taşımacılığı çok yaygın, tren yolu boyunca bunu gördüm.

hangzhou

Jia Xing’e gelince yağmur başladı, Jia xing çok güzel bir şehir yol boyunca bir sürü fotoğraf çektim bir çoğunu da yağmur ve yol boyunca uzanan ağaçlar nedeni ile çekemedim. Bunların hepsini Çin Günlüğünde yayınlamam mümkün değil. Jia Xing de tren durdu orada inenler binenler oldu, Hangzhou ya yaklaşırken, bir dilenci şarkı söyleyerek trenin içinde dolaşıyordu. Ben onlara bakıp fotoğraf çekmek istedim ama arkadaşım önüne bak onlar dilençi dedi.

Cumartesi saat 14:00 sıralarında Hangzhou ya vardık, ilk işimiz  yarın için dönüş bileti almak oldu, bilet aldığımız yerin orada halk pazarı var güzel bir yer. Hangzhou da yağmur başladı acil taksi bulmamız lazım, taksi durağı gördüm, bizdeki gibi duraktan taksi alıp çıkamıyormuşuz, duraktan çıkana binmemiz gerekiyor, durağı dinlenme yeri olarak kullanıyorlar. Kalacağım otele geldik, o ben yurda gidiyorum sonra gelicem seni ararım aşağı inersin dedi. Alışveriş merkezine gideceğiz iftara kadar gezeceğiz sonra beraber yemek yiyeceğiz, sonra teknoloji market var oraya gideceğiz. Asıl amacımız Hangzhou da bulunan West Lake i (Batı gölü) görmek ama çok yağmur yağıyor.

hangzhou

Arkadaşım geldi yanında 2 şemsiye vardı, Hangzhou da herkesin şemsiyesi var, bu senin dedi. Artık bir şemsiyem var, neyse alış veriş merkezine gittik önünde çok fazla sayıda bisiklet ve motorsiklet vardı. Kiralıyolar mı dedim ? hayır burası otopark dedi. Alış veriş merkezini ziyaret edenler bisikletlerini buraya park ediyorlar dedi. Ama gerçekten çok fazla bisiklet vardı. Hangzhou da devamlı yağmur yağdığından ve çok bisiklet olduğundan, bisikletlilerin ışıklarda duracağı yerler branda ile kapatılmış, ışıklarda ıslanmasınlar diye.

Bir sonraki yazı Hangzhou’nun en güzel yeri West Lake National parktayız.

8 Yorum var
 1. selim | 14 Eyl 2008 | 15:08:33

  Seni izlemeye devam ediyoruz…:)
  Daha çok foto isteriz…
  Bu arada abi yemeklerle aran nasıl?

 2. yavuzselimsen | 14 Eyl 2008 | 15:19:14

  Fastfood takılıyorum :) Çin yemekleri ile aram kötü ama aç kalmıyorum kilo verdim ama…
  Çok fotoğraf varda nereye koyacağım ?? Foto blog yapmayı düşünüyorum…

 3. Uğur Samsa | 14 Eyl 2008 | 18:01:01

  Selam Yavuz,

  İyi haberlerini almak güzel. Fotoğraflar konusunda Flickr’ı kullanabilirsin. Tabi bir süre sonra paralı üyeliğe geçmen gerekir. Yıllığı 25$ falan.

  Bu arada tren istasyonu ne kadar büyükmüş öyle :) Maşallah. West Lake’i de bekliyoruz.

  Hızlı bir giriş yapmışsın Çin’e :) Daha çok yazı bekliyoruz ona göre :)

 4. yavuzselimsen | 14 Eyl 2008 | 18:25:49

  Haklısın uğur ama Çin’de, Çin dışında site ziyareti bile işkence, Çin içinde de indirmek hızlı yüklemek yavaş..

 5. serdar | 23 Eki 2008 | 16:54:38

  siz çok iyi bir çin’in arkadaşı
  güzel resim koytun ve gereçek söz yaztın ,böyle türk arkadaşlar daha iyi çini tanırıyorlar

 6. serdar | 23 Eki 2008 | 17:30:21

  Buarda galiba bir iki arkadaşler bizim çin yemek sevimediler,bu çünkü bizim kültür bir fark var istiyorsa aşağıdaki adres bir tak

  http://www.girgin.org/ansiklopedi/cinmutfagi.htm

 7. dionemimass | 10 Kas 2008 | 15:47:10

  picasa kullanabilirsin..
  http://picasaweb.google.com/

 8. Zekiye | 7 Haz 2016 | 20:03:17

  Benim istedigim bu degildi ama yinede tesekkurler

Yorum yapınız.