Çin’de başarılı Türk şirketlerinden biri AKSA. 2007 yılında Çin pazarına yatırım kararı alan, ikinci senesinden itibaren Çin’in en büyük jeneratör üreticisi olan, kurulduğunda 10 milyon dolar olan cirosunu beş sene içinde 150 milyon dolara çıkaran Changzhou şehrinin en büyük ikinci ihracatçısı olan bir Türk firmasını sizlere anlatmanın gururu içerisindeyim.

Jiangsu eyaletinin mütevazi şehirlerinden bir tanesi Changzhou, Türk yatırımcılarının sevdiği bir bölge. Changzhou’da Türk firmaları olarak Aksa ve Beko‘nun yatırımları bulunuyor. Birde çuval üreten bir Türk firması varmış ama firma yabancılara satılmış. Şanghay’dan hızlı trenle bir saatte ulaşabiliyorsunuz Changzhou’ya. Bayrağımızı başta Asya-Pasifik olmak üzere 90 ülkede başarıyla dalgalandıran AKSA Çin’i anlatıyor olacağım. Bu başarının baş mimarı Alper Peker ve Türk ekibiyle umarım sizde birgün tanışırsınız. İşte Çin’deki en başarılı Türk firmalarından biri olan AKSA ile röportajım.

Neden Çin’e geldiniz ?

3 milyar dolarlık Asya – Pasifik pazarında daha etkili olabilmek ve AKSA jeneratörün global hedeflerine katkıda bulunmak amacıyla 2007 yılında yatırım kararı alıp Çin’e geldik.

Çin’e ne kadar yatırım yaptınız ?

Şuana kadar 60 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Changzhou şehrinde üçüncü fabrikamızı da açıyoruz. Yeni açacağımız fabrikamız toplam 100.000 metrekare ve dünyadaki en büyük jeneratör fabrikalarından birisi konumunda.

Çin’de yabancı bir yatırımcı olarak karşılaştığınız zorluklar neler ?

Kültür farklılığı, Çin’deki iletişim zorluğu ve farklı iş anlayışı en büyük sorunlarımız, fakat bu sorunları çoğunlukla aşabildiğimize inanıyoruz.

Çin’deki hedefleriniz neler ?

2007 yılında Çin’in en büyük jeneratör üreticisi ve pazar lideri olmak için Çin pazarına geldik ve ikinci senemizden itibaren Çin’deki en büyük üretici konumuna geldik. Pazar payımızı daha da artırmak ve Çinli tüketicilere Türk kalitesini kullanma zevkini yaşatmak en büyük hedeflerimiz.

Çin’den hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz ?

Toplam 90 ülkeye ihracat yapıyoruz. Çin, Japonya, Amerika, İngiltere, Avustralya en büyük pazarlarımız arasında yer alıyor. Ayrıca, Türkiye fabrikamızda tam kapasite ile iç pazara ve hedef pazarlarına üretim yapmaya devam ediyor.

Çin içinde ne kadarlık bir satış yapıyorsunuz ?

Şuan yıllık ciromuz 150 milyon dolar ve yıllık satışlarımızın yüzde 40’ını Çin’e yapıyoruz.

Kendi sektörünüzde durum nedir ? Aksa olarak Dünya’da ve Çin’de kaçıncı sıradasınız ?

Aksa Jeneratör olarak dünya pazarındaki 5. sıradaki yerimizi koruyoruz. Türkiye ve Çin’de pazar lideriyiz, Dünya’da da ilk üçe girmeyi hedefliyoruz.

Aksa Çin’de yüzde kaç büyümekte ? 

Kurulduğumuzda 10 milyon dolar olan ciromuz, şimdi 150 milyon dolar. Bu oldukça hızlı bir büyüme.

Changzhou’da yatırım kararı alırken nelere dikkat ettiniz ?

Limana yakınlık, dağıtım kanallarının çokluğu, hammaddeye ulaşım kolaylığı, yetişmiş eleman kalitesi, Japon, Amerikalı ve Avrupalı firmaların burada çok olması yatırım kararımızı güçlendirdi. Aksa’dan sonra diğer Türk firmaları da Changzhou’ya yatırım yapmaya başladı.

AKSA Çin’de kaç kişi çalışmakta ?

Şuan da 300 kişiye istihdam yaratıyoruz, yeni yatırımımızla bu sayı 400 kişiye çıkacak.

100.000 metrekarelik alana kurulan Dünya’nın en büyük jeneratör fabrikasının resmi açılışının 2012 Mayıs ayının sonunda yapılması planlanıyor.

AKSA Çin Genel Müdürü Alper Peker Bey’e, AKSA Çin Satış ve Pazarlama Müdürü Doğan Sarıgül Bey’e misafir perverliklerinden ötürü teşekkür eder, tüm AKSA Çin ailesine çalışmalarında başarılar dilerim.

3 Yorum var
 1. Halit DEMİRCİ | 13 Şub 2012 | 12:33:28

  Merhabalar,

  Jeneratör Satışı yapan bir firmanın sahibi olarak ufkumu açıyor diyorum

  saygılarımla,
  Halit Demirci

 2. Furkan Engin | 20 Şub 2012 | 18:13:13

  “Çinin en büyük jeneratör üreticisi AKSA” eğer bu ifade doğruysa, AKSA yı tebrik ediyorum.

 3. İ.Yılmaz | 4 May 2015 | 12:28:11

  Aksa’yı tebrik ederiz, Yerli üreticiyi korumak için aygulanan gözetim vs gibi zorlaştırıcı ve yüksek vergi çıkartmak için uygulanan kararlar değiştirilmeli bu yanlıştır,Türkler pratik zekalı insanlaedır serbest bıraksalar çin’in mallarını dünya’ya pazarlıyabiliriz

Yorum yapınız.