Çin e-ticaret pazarından aslan payını C2C siteler alıyor, buna nazaran B2C pazarının büyüme oranı, 2009 yılında C2C pazarını geçti. Çin B2B pazarının en büyük oyuncuları.

Çin B2C pazarının en büyük oyuncusu 360buy.com

Çin B2C pazarının en büyük oyuncusu, B2C pazarının %28,7’sini elinde tutuyor. 2010 Aralık sonunda, 6 yatırımcı tarafından 500 milyon dolar yatırım aldı, yatırımcılarından birisi de dünyanın en büyük perakendecisi Wal-Mart.

Site elektronik, beyaz eşya, bilgisayar ve aksesuarları konusunda dikkat çekiyor, genelde Çinliler’de bu konularda bu siteden alışveriş yapıyor. Bunun yanısıra sitede, mutfak malzemeleri, giyim, mobilya, kozmetik, saat ve mücevherat, bebek ürünleri, yiyecek içecek, spor malzemeleri, sağlık ve güzellik ürünleri de satılıyor.

Joyo Amazon 

Eski ismi Zhouyue, Amazon’un satın almasından sonra Joyo Amazon olarak biliniyor. Önceden sadece kitap satıyordu, şuan kitabın yanı sıra elektronik, ev aletleri, mutfak ürünleri, sağlık ve güzellik ürünleri, bebek ürünleri, spor ürünleri, saat ve mücevherat, giyim ve ayakkabı da satıyorlar. Bazen Dang Dang ile rekabete girip kargo ücreti almıyorlar, sakız almış olsanız bile !  Pazar payı, %15,3.

Sahte kitapçı Dang Dang

1999 yılında bir karı koca tarafından kurulmuş ve zamanında kitap satışında Çin’de bir numarayken, tüketicilerine yollamış olduğu sahte kitaplar dolayısıyla çok şikayet almış ve ciddi Pazar payı kaybetmiş. Amazon’un Zhouyue’yi almasından sonra da Pazar liderliğini kaybetmiş. Önceden sadece kitap satılan sitede kitabın yanı sıra, elektronik, sağlık ve güzellik ürünleri, giyim, bebek ürünleri ve bakkaliye ürünleri de satılıyor. Pazar payı %12,3.

4. Newegg / www.newegg.com.cn : Odaklandığı ürünler elektronik ve bilgisayar malzemeleri. Ayrıca, sağlık ve güzellik ürünleri, bebek ürünleri, ev aletleri, giyim ve ayakkabı, gıda, sağlık ve güzellik, spor malzemeleri, ev mobilyaları, oyuncak ve kırtasiye ürünleride satmakta.

5. Vancl / www.vancl.com : Kendi markası altında, giyim, ayakkabı ve ev eşyaları satmakta.

6. Redbaby / www.redbaby.com.cn : Firmanın odaklandığı alan bebek ürünleri. Ayrıca, kozmetik, gıda, ev mobilyaları, ev aletleri, spor malzemeleri, sağlık ve güzellik ürünleri ve elektronik.

7. M18: /www.m18.com : Odak noktası giyim. Ayrıca, sağlık ve güzellik ürünleri, ev eşyaları, bebek ürünleri, iç çamaşırı, aksesuarlar ve kekler !

8. Icson / www.icson.com : Odaklandığı ürünler, bilgisayar ve bilgisayar aksesuarları, elektronik, ev eşyaları. Ayrıca otomobil aksesuarları, giyim ve ayakkabı.

9. 51mdq / www.51mdq.com : Elektronik ev aletleri.

10. Menglu / www.menglu.com : Odak noktası, iç çamaşırı ve bayan giyim. Ayrıca, erkek giyim, çanta ve aksesuarda satıyor.

Çin’in en büyük gruplarından aynı zamanda Forbes 500’de de yer alan COFCO’da online perakendeye inanlar büyük şirketlerden. Womai.com ile internet üzerinden gıda ve içecek satışı yapıyor. Çin pazarında yabancılarda önemli bir müşteri kitlesi, sadece onlara hizmet eden yabancı sitelerde bulunuyor.

8 Yorum var
 1. Muhammed Kara | 26 Oca 2011 | 11:27:11

  Kurumlara yönelik ürün ve hizmetler sunan Firmanya, e-ticaret sektöründe başarılı olacak gibi görünüyor.

 2. Yavuz Selim ŞEN | 30 Oca 2011 | 22:39:48

  Çin’de binin üzerinde grup satın alma sitesi var, bilmiyorum Firmanya gibi bir site var mı ama, Firmanya sanırım Çin’de faaliyet göstermiyor.

 3. sabriye | 18 Şub 2013 | 10:42:34

  gıda satan bir siteleri varmıs hangisi ogrenebilirmiyim. ve güvenli mi?

 4. volkan bahadır koçak | 19 Şub 2013 | 19:45:29

  Çinden alışveriş yapabileceğimiz türkiyeye kargosu sağlam şekilde gelecek bir site önerebilirmisiniz.

 5. bursa haber | 8 Eyl 2013 | 22:21:28

  Çin bu kadar sahteciyken neden hala bu kadar rağbet görür acaba?

 6. Yavuz Selim ŞEN | 9 Eyl 2013 | 12:51:33

  Bakış açısına bağlı aslında. Senin bakış açından Çin’in sahtecilik yönü görünürken, başkaların bakış açısından farklı fırsatlar görünmekte. Dünya’nın en fazla yatırım çeken ülkesi olmasından ötürü, rağbet görmesi normal.

 7. Muhammet | 20 Tem 2015 | 19:27:51

  ben çinden ürün getirtmek isitiyorm ( elektronik ) ucuz maliyetli olup türkiyede kar amacıyla satacagım ürünler alacam ama nasıl alabilirim ve hangi sitelerden bakabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 8. Vacip Yavan | 16 Kas 2017 | 10:39:03

  Spor malzemesi üreten bir Çin firması daha doğrusu cimnastik malzemesi üreticisi arıyorum. Bilen varsa lütfen

Yorum yapınız.