Çinlilerin, Afrika yatırımları hızla devam ediyor, Çinliler bir yandan kuraklıkla bir yandan yiyecek maddelerindeki hijyen problemiyle uğraşıyor. Çin Gündeminden kısa kısa notlar.

Çin sağlık bakanlığı et ürünlerinde artan hijyen ihlali davaları üzerine yiyecek maddeleri üreticilerini yakın takibe aldı. Ülke genelinde 220 firmanın ürettiği et mamüllerinde besicilikte kaçak olarak kullanılan ve hayvanların vücudunda yağları azaltmak için kullanılan, insan sağlığına zararlı Clenbuterol kimyasal maddesine rastlandı.

Orta Çin’de kuraklık tehlikesi

Orta Çin’de kuraklık tehlikesi, içme suyu, tarla sulaması ve elektrik üretimini etkiliyor. Son yirmi yılın en kurak yazına gelirken rezervuarlardaki su miktarı geçen seneye kadar %40 daha az. Çin’in en büyük gölü olan Honghu’nun 1/4’ü kurumuş vaziyette. Yangze gibi büyük nehirlerden su aktarılarak ve deniz suyunu arıtma ünitelerinden bu açık kapatılmaya çalışılıyor. Deniz suyu arıtma projeleri artarken, bu ünitelere makina ve ekipman sağlayan yerel firmaların karlılık oranları ve teknoloji yatırımları arttı. Genelde Amerikan ve Avrupalı firmaların tekelinde olan desenilation makinalarının artık Çinli rakipleri var.

Çin’in petrol ithalatı kanunları değişiyor

Petro China ve Rus Rosneftin’in Tianjing’deki rafinerisi 2015 yılında faaliyete geçecek. Bu süre içerisinde dünyada petrol tüketiminde ikinci sıraya çıkan Çin’in, petrol ithalat kanunlarında değişiklik yapılacak. Hali hazırda sadece birkaç devlet firması ham petrol ithalatı yapabiliyor çıkacak yeni kanunun ithalatçı sayısını artırması bekleniyor. Ayrıca uluslar arası convertible olmayan RMB/Yuan de hem petrol ürünlerinde hem de maden mineral alımlarında önemli engellerde zorlukları artırıyor.

Kömürden elde edilen petrol türevlerine alternatif sıvı ürünler piyasaya çıktı. En büyük kömür üreticisi Shenhua üretimlerini artırmak için yatırımlara başladıklarını belirtti.

Çin’in Afrika sevdası

Çin Halk Cumhiyetinin Afrika’daki yatırımları büyük bir hızla artıyor, petrol, maden ve mineraller ilk üç sırayı teşkil ediyor. Bu arada yatırımları için kurulan Afrika yatırım fonunun hacmi 5 milyar dolara ulaştı. China Development Bank bu fonun önümüzdeki 5 yıl içinde daha da artacağını belirtiyor. Yatırım fonu dışında son 5 senede doğrudan şirketler tarafından yapılan yatırımlar 43 milyar dolara ulaştı.

3 Yorum var
  1. Yiğit | 6 Haz 2011 | 12:45:29

    İyi iyi devam etsinler

  2. chinekop | 19 Kas 2011 | 01:27:24

    Bu yüzden birçok Çin üniversitesi ve Çin hükümet bursundan yararlanan Afrikalı var…

  3. gezgin | 23 Mar 2012 | 07:22:16

    Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez misali..

Yorum yapınız.