CT_CORE_CHINA

Türkiye’de raflarda kendine yer bulamayan firmalar dahi Çin’de raflarda yer almayı hedefliyor. Başarıyı raflara endeksleyen bir düşünce hakim. Peki ürünleriniz için Çin’deki doğru kanal, öncelikli kanal hangisi biliyormusunuz?

Çin’i ziyaret eden gıda firmalarının ziyaret ettiği 20 şubeyi geçmeyen iki – üç ithal market zinciri var. Türk firmalarının Çin pazarına bakış açısını bu marketler etkiler. Bu bakış açısına birde klişe yorumlar eklenir, Çinliler şunu sever, Çinliler şöyledir böyledir. Bu klişeler o kadar risklidir ki pazarı anlamanızın önüne geçer, size klişe anlatan insanlardan uzak durun. Üç market gezip, klişelerle birlikte pazarı yorumlandığında Türk firmaları için pazar araştırması bitmiş, pazara nasıl girileceği çözülmüş, eyleme geçme vakti gelmiştir. Sonuçta pazarı bu şekilde yorumlayan, pazara bu şekilde yaklaşan hiçbir firma pazara etkin giriş yapamaz.

Her Ürün Farklıdır, Farklı Çalışma Gerektirir

Her üründe, her firma da öncelikli kanallar değişiklik gösterebilir. Örneğin içecek sektöründe marketlerin önemi büyükken, zeytinyağı pazarında perakendenin payı çok düşüktür. Çin’deki zeytinyağı pazarının %24’ü perakende noktalarında satılır, %76’sı HORECA kanalında tüketilmektedir. Bazı ürünlerde en önemli kanallar toptancı pazarları yani hallerdir. Eminim Çin’i ziyaret eden firma temsilcileri, hal ziyareti yapmamıştır. Dünya’nın en büyük gıda firmalarından Kellogg’s un Çin’de hal stratejisi olduğunu, hal satışlarıyla ilgilenen ayrı bir satış ekibi olduğunu biliyormusunuz? Yapacağınız pazar araştırmalarıyla, kanallardaki potansiyeli görüp, kanallara göre stratejiler geliştirebilir, pazara etkin giriş sağlayabilirsiniz.

İnsanların ürünleri görebildiği Süper Market gibi kanallar diğer kanallara nazaran daha popülerdir.  Amaç Çin’de başarıyı yakalamaksa tüm kanalları ayrı ayrı değerlendirerek doğru stratejiyi geliştirmeniz gerekmektedir. Tüm kanallara aynı anda girmeye çalışmak ciddi bütçe ve ekip gerektirir, hedef kanalınıza odaklanmanızda fayda vardır.

DSC04659

Pazar Araştırması Bir Zorunluluktur

Çin pazarını anlamak, pazarda etkin faaliyet göstermek isteyen firmalar için pazar araştırması zorunluluktur. İnternet üzerinden satılan hazır pazar araştırmaları bizlere istatistiki bilgileri versede, rafları ve sektördeki dinamikleri açıklama noktasında eksik kalmaktadır. Pazar araştırmaları da zamanla değişiklik gösterir, göstermelidir. Çin pazarına girmek isteyen bir müşterimiz için çok güzel paketler tasarlamıştık, görsel olarak çok güzel duruyordu, tüketiciler beğeniyordu ama az satılıyordu. Paketleri oluştururken, distribütörlerin ve tüketicilerin görüşlerine başvurmuştuk. Her şey kitaba uygundu. Ürünleri rafa koyup, tüketicilerimizi izlerken, onların aslında farklı paketlerde ürünümüzü daha çok tüketmeye eğilimlerini fark ettik. Paketlerimizi tüketicilerimizin isteklerine göre değiştirdik, farklı gramajlar ekledik. Sonuç; süper market satışlarımız beşe katlandı.

Pazarı her yönüyle ele alabilen pazar araştırması yaparak, doğru stratejiler oluşturabilirseniz, distribütörlerinize doğru hedefler vererek, onları daha aktif çalıştırabilirsiniz. Pazarı anlamadan yönetmeye çalışmak, sizlerin pazara olan inancını körelteceği gibi, Çin’deki partneriniz içinde işkenceye dönüşür.

Çin pazarına etkin şekilde girmek, pazardaki potansiyelleri etkin şekilde değerlendirmek için yapacağınız pazar araştırmaları ve stratejileri konusunda FELIXUM üzerinden bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.