Çin hükümeti, Çin’e yatırım yapmayı planlayan yabancı firmaları uyardı. Çin’in hızlı büyümesi, elektrik fiyatlarının da artmasına sebep oldu. Çin gündeminden kısa kısa notlar.

Çin’in hızlı büyümesi elektrik fiyatlarını vurdu

Çin’de elektrik fiyatlarına zam gelecek. Yıllardır yaşanan hızlı büyüme sonunda, ülkenin elektrik üretim talebini karşılanmakta zorlanıyor, hatta yer yer kesintiler yaşanıyor. Geçtiğimiz senenin ilk yarısına oranla elektrik tüketimi yüzde 12 artarak 4.7 milyar mega watt saat olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda yaz aylarında 30 milyon kilo watt saat enerji darlığı yaşanacak. Hükümet fiyat artışları getirerek bu darlığı azaltmaya çalışıyor.

Lüks tüketimi artıyor

Lüks tüketim maddelerinde inanılmaz artış devam ediyor. Geçen sene 17 milyar dolar olan tüketimin bu sene %25 artarak 21 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. İşin enteresan tarafı, şuanda lüks tüketim maddeleri için ortalama ithalat vergisi yüzde 60 civarında.

Çin, halkını iyi anlamayan yönetici istemiyor

Komünist parti eğitim için 300 tane genç üyesini, ülkenin değişik şehir, köy ve kasabalarına gönderiyor. Sisteme göre halkını iyi anlamayan yönetici istenmiyor ve bu yönetici adayları 35 yaşına kadar önemli bir devlet kuruluşunda bölüm şefi olamamışsa kariyerlerinde ilerleme kayıt edemiyorlar ve sadece memur olarak kalabiliyorlar.

Çinliler yabancı eleman alımını artırıyor

Çinli şirketler yabancı eleman alımlarını artırıyor. Eskiden lisan açığını kapatmak için işe alınanların yerine, eğitimli personel açığını kapatmak için mühendis, idareci, doktor gibi kadrolara yabancıları almaya başladılar. Ve her sene düzenlenen iş fuarlarında yabancı eleman alımı içinde ilanlar vermeye başladılar.

Çin yabancı yatırımcıyı uyardı

Büyümeyle birlikte yabancı yatırımcıların hedefi olan Çin, yeni gelecekleri uyarıyor. Eğer mücadele gücünüz yoksa, ürünleriniz piyasada yenilik yaratmayacaksa gelmeyin. Kısacası sadece işçilik maliyetleri ile Çin piyasasında rekabet etmek her geçen sene zorlaşıyor.

Güçlenen Yuan, Çinli ihracatçıyı zorluyor

Güçlenen Yuan/RMB pariteleri, Çinli ihracatçıların üretim maliyetlerini ve kar marjlarını zorlamaya başladı. Bu sene ilk defa Kanton fuarında satışlar eskiye nazaran daha az bir yükseliş gösterdi. Ülkenin döviz rezervlerinden gelen zararı ise 2010 yılında 271 milyar dolar oldu ve sene sonunda Amerikan dolarındaki düşüş devam ederse bu miktarın 578 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.