Pekin Ticaret Başmüşavirimiz Ender Öncü Bey ile, Shanghay Pastahanecilik fuarında karşılaştık. Seramik sektörü üzerine sorduğum bir soruya, Çin’den seramik ithalatı yapan firmalarımız bazı konularda sıkıntı yaşıyormuş bu konular üzerine bana aktardığı bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Çin’den seramik ithalatına kota

Bildiğiniz gibi, Çin’den ithal edilecek seramik ürünlerde Türkiye’ye kota bulunuyor. Çin’de Türkiye’ye seramik ihraç edebilen 51 tane Çinli firma bulunuyor. Bu firmalar Türkiye’ye seramik ihraç etmek için bir kota bedeli ödüyorlar. Bu bedel Çin’den seramik ithal etmek isteyen Türk ithalatçılara, alacakları ürünlerde yansıtılıyor.

Seramik ithalatçısını bekleyen tehlike

Shanghay pastahanecilik fuarında, Pekin Ticaret Başmüşavirimiz Ender Bey’le Çin Günlüün’deki Kanton Fuarında yaşadıklarım üzerine konuşuyorduk. Çin’den seramik ithalatı ve kota konularından da bahsettik. Ender Bey, iki konunun altını çizerek seramik ithalatçılarının dikkat etmesini söyledi.

1. Çin’den Türkiye’ye seramik ihraç edebilen 51 tane Çinli firma bulunuyor, ama birçok Çinli firma benim kotam bulunuyor diyormuş. Bu konuda sorun yaşayan ve ürünleri gümrükte takılan firmalar bulunuyormuş, dolayısıyla baştan dikkat etmenizde fayda var.

2. Seramik ithalatında, kotası bulunan Çinli firmaların kotası dolmak üzereymiş. Dolayısıyla kotası olan firmalara da ne kadar kotan bulunuyor diye mutlaka sorun.

Seramik ithalatçıları için kısa bir bilgi daha, önümüzdeki günlerde seramik kotasının artması beklenmiyor.

5 Yorum var
 1. maverickyyy | 19 May 2010 | 17:54:49

  Duyduğum bir kaçış yönü var, KKTC yurt dışında tanınmıyor – bunu kullanan şirketler gemilerle getirdikleri porselen eşyaları limanlarda bekletip, sonra tc ye ihraçat ediyormuş gibi gösteriyorlar…mersin limanından giren porselenin haddi hesabı yok

 2. Muharrem ARDALI | 21 May 2010 | 18:51:57

  tavşana kaç, tazıya tut misali işte…

 3. Saban SAZLI | 24 May 2010 | 20:57:29

  Seramikten kastiniz yer ve duvar karosu ile vitrifiye urunler. Vitrifiyeci bir tanidigim var, allahin topragini isliyor, pisiriyor kendi ifadesiyle maliyetinin 10 kati fiyata satiyormus. Boyle bir kar marji varsa Cin’den ithal etmek istemek de mantikli degil mi?

 4. Ece Erdogan | 1 Haz 2010 | 14:55:53

  maverickyyy / Bence duğdugunuz bilgi yanlistir.Cunku KKTC’ne gelen malzeme millileşir ancak menşei asla değişmez.Yani malzeme yine Çin meşeilidir ve bu mali Turkiye ye Kibris üzerinden de getirseniz ithalat yönetmeliğinde ki Çin Menşeili mallar kotaya tabidir maddesini kapsar.

 5. Irfan | 4 Eyl 2010 | 08:18:59

  Ece Erdogan..Yillardir Cin malini Hong Kong’da Hong Kong mali, Turkiye’de Turk mali KKTC’de KKTC mali yaparim hatta malin ulkeye girmesine bile gerek yok fatura kes yeter hangi Ticaret Odasi bugune kadar gumrukte mal kontrol etmis hangisi bu malin alisi / imalati nerede diye sormus ki? İsterseniz Turkiyede fabrikaniz olmasin Cin’de cift ambalajla 5 dakikada fabrikan olur bi siparisle..Konteynerden konteynere aktarirken dis kolileri yirt at yeterki. Icinden KKTC mali yazisi ciksin bak nasil olmaz dedigin oluyor..Bu dunyada olmayacak hic birsey yoktur.
  Turk milleti Ayakkabinin sol tekini Izmirden sag tekini Trabzondan sokup vergi odemeden mal cekmeyi beceriyor dediginizi mi beceremeyecek :))))

Yorum yapınız.