Çinli muhabirimiz Yu Xing ile bugün msn de görüşemedik, biz geziyorduk oda sabah online olmuş sonra piyano kursuna gitmiş. Herşeye rağmen bize bugün Çindeki haberleri bildirmiş.

Yu Xing yazısında ilginç bir haber aktarmış, Çinde artık bakkaklarda ve alışveriş merkezlerinde naylon poşet para ile satılıyormuş. 1 hazirandan itibaren yani bugün den itibaren artık kağıt torba teşvik ediliyormuş, Yu Xing’in annesi de zaten eskiden naylon torba yoktu demiş 1980 den sonra kullanılmaya başlandığını belirtmiş. Bu yasağa uymayanlara ise para cezası uygulaması varmış.

Çin bu yasa ile çevre kirliliğini önlemeyi düşünüyormuş, yani naylon uzun süre doğadan kaybolmuyormuş ve bu çevrenin kirlenmesine neden oluyormuş. Birde istatislik eklemiş yazısının sonuna, Çinde yılda 3 milyar adet naylon torba kullanılıyormuş. Benim aklıma bir komplo teorisi geldi :) Naylon torba imalatında kullanılan hammaddeyi bilmiyorum ama eğer petrol kullanılıyorsa 3 milyar torbada kullanılan petrolden de tasarruf etmiş olacak Çin. Tabi bu bir komplo teorisi bilen yorum olarak yazarsa bilgilenmiş oluruz.

 

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.