fhc-china-2009

Çin Gıda pazarına girişin en önemli fuarı olarak kabul edilen Shanghay FHC fuarına, yaklaşık 900 firma katıldı. Türkiye ise bu fuara 15 firmayla katılım sağladı.

Türk pavyonunun açılışını Büyükelçimiz Murat Salim Esenli yaptı. Daha sonra Shanghai Başkonsolosumuz Murat Ülkü, Pekin Başmüşavirimiz Ender Öncü ve Shanghai Ticaret Ateşemiz Serdar Afşar ile birlikte stantları gezerek, katılan firmalarla görüştüler. Türk pavyonunu zeytinyağı ve makarna firmaları oluşturuyordu.

Türkiye’nin ilk defa milli katılım gösterdiği bu fuarın da katılan firmalar tarafından bazı eksiklikler dile getirildi. En büyük problem Türk pavyonunun yeriydi, ikinci salonda yer almasına rağmen arka tarafta kalan pavyon, az ziyaretçi çektiği ve büyük distribütörlerin stantlarına uğramaması başlıca sorunlarıydı.

Genel olarak fuara bakıldığında, İtalya ve İspanyanın başı çektiğini görüyoruz. İlk salonda, İtalya, ABD, Taiwan ağırlığını hissettirirken, ikinci salonda İspanya, Japonya ve Güney Kore firmaları ağırlıktaydı. Üçüncü salon genellikle Çinli firmalar ve etkinlik yerlerinden oluşuyordu.

Çin İthal Gıda Pazarı

Çin ithal gıda pazarı 2007 yılında 30.6 milyar dolardı, bu rakamın beş yıl içinde 1 trilyon RMB yani yaklaşık olarak 150 milyar dolara çıkması bekleniyor. (Kaynak: Çin geleneksel gıda enstitüsü) Dünya tüketilen alkollü içeceklerin %48 ini tüketen Çin’in, 2012 yılında dünyanın en büyük 7. şarap pazarı olması bekleniyor.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.