Çin’e ürün satmayı düşünürsün senin tutar dediğin bir çok şey burada tutmaya bilir yada çok iyi tutar bunu bilmen için Çin’i, Çinlileri yaşayışlarını ve kültürlerini çok iyi bilmen gerekir. Bu yüzden çok sık seyahat etmekdeyim Çin’in her tarafını görmek ve onları anlamak ara sokaklarındaki insanların nasıl düşündüğünü öğrenirim.

Gelelim neden Çin’de yeşil şapka satamıyacağımıza, bir gün okula yeşil şapka ile gittim, hoca şapkamı görünce telaşlı bir şekilde yanıma gelerek yeşil şapka takmamamı söyledi. Neden yeşil şapka takmayayım dedim, koreli bir arkadaşda da yeşil şapka vardı onuda gösterdim.

Yeşil şapka uğursuz mu gibilerinden, hoca cevap vermeden bir çok soru sordum, hoca utanarak bana yeşil şapkanın neden takılmaması gerektiğini anlatıyor. Saçma bir sebebi olduğunu tahmin ediyorum, ama sonuçta Çinliler buna inanıyor ve halk arasında yaygın. Yeşil şapka benim karım beni aldatıyor, başkaları ile yatıyor anlamına geliyormuş. Dolayısı ile Çinliler arasında kimse yeşil şapka kullanmıyor, sonra bir Çinli arkadaşa rica ettim ve şapka satan bir dükkana gittik ama yeşil şapka göremedim.

Çin pazarına girmek isteyen firmalara öneri, Çini parçalara ayırmaları ve o yörelerin kültürlerini ve halkın yaşayışlarını iyi bilmeleri, nelerden hoşlandıkları ve nelerden hoşlanmadıklarını iyi analiz etmelerini tavsiye ederim.

4 Yorum var
 1. Ugur Samsa | 7 Kas 2008 | 11:35:52

  He he :) Yazilarin cok eglenceli olmaya basladi Yavuz. Yesil sapkanin anlamini okurken cok eglendim.

 2. ömer | 7 Kas 2008 | 18:14:54

  SOn paragraf gerçekten dikkat edilmeye değer.Teşekkürler Yavuz,sağolasın..

 3. deniz mavi | 8 Kas 2008 | 03:37:51

  he he. çok komikmiş gerçekten. umarım çnliler bizim türk e ticaret sitelerine girmiyordur. türkiyede bi sitede şapkayı uygunfiyata vererek bir kampanya yapmıştı tabi onların arasında yeşil şapka da vardı siteyi tam hatırlamıyorum ama ye bendeistiyorum.com ya da 100ytl.com da. eğer görmüşlerse bizim hakkımızda iyi düşünmemişlerdir :)

 4. bobby_generic | 12 Kas 2008 | 16:16:55

  Bir gün yolum çin e düşerse işime yarayacak. Teşekkürler.

Yorum yapınız.