Çin’e gitmek için hazırlıklara başladım, evden sıkı bir baskı var gitmee gitmeee diye :) Kafamızda gemileri yaktık bir kere, gitmek için ve üniversite okumak için neler yapmam gerekicek bunlar kaç paraya halledilecek herşeyi yazacağım.

Bunları birde biraz daha fazlasını dışarıda 350 € karşılığında danışmanlık bedeli altında yapıyorlar. Bende bu işe girmeyi düşünüyorum, danışmanlık yaparım size :)

Gelelim bu günkü gerçek konumuz olan Çin’de üniversite okumak için gerekli evraklara,

– Öğrenci tarafından her sayfası imzalanmış başvuru formu, ben doldurmadım daha :)
– Nüfus cüzdanı fotokopisi
– 6 adet fotoğraf
– Sabık kaydı
– Son mezun olduğumuz okulun diplomasını istiyorlar ( Çince veya ingilizce çevirisi olacakmış ama burda da dikkat edilmesi gereken şey Yeminli Tercüman onaylı istiyorlar)
– Pasaport fotokopisi istiyorlar, peki pasaportumuz kaç yıllık olacak diyorsanız kaç yıl okumayı hedefliyorsanız o kadar. Aşağıda pasaport hakkında bazı şeyler daha karalamış olacağız ama önce son maddemizi yazalım,
– Okul müdürü yada bölüm başkanı tarafından yazılmış ingilizce referans mektubu
– 18 yaşından küçükler için ailesinde alıncak izin vekalet gibi şeyler var ama o beni ilgilendirmiyor :)

Gelelim yukarıda mimlediğimiz pasaport konusuna…

Öğrenciler için her ne kadar harç parası yok yazısını okusanız da emniyet müdürlükleri sitelerinde, Lacivert pasaport için eğer sizi devlet yollamıyorsa harç parasını bayılıyorsunuz.
6 aylık harç 102.40 YTL
1 yıllık harç 146,30 YTL
2 yıllık harç 246,80 YTL
3 yıllık harç 353,00 YTL
3 yıldan fazla – 5 yıla kadar olanlar ise 500,30 YTL ödemek zorundayız.

Kaç yıllık pasaport alacağız, sizin Çinde kalacağınız süreye göre değişmekte, ama 6 aylık harçlı pasaporta bir çok ülke vize vermediği gibi Çinde vermiyor. Ben seve seve 5 yıllık almak zorundaymışım :( memura abi ben öğrenciyim ama dedim, eğer seni devlet yollarsa ücretsiz dedi. Araştırma yapmak için gidersen yok özel görev için gidersem harç parası ödemiyecekmişim. Aynı zamanda seve seve de harç ödemek zorundaymışım :)

Birde pasaport almaya giden arkadaşlar yanlarında ne götürecek :)

– Güzel devletim pasaport cüzdan bedeli olarak 81 YTL istiyor, bu 2007 yılı içinmiş ama emniyet müdürlüğünde bu güncellenmediğinden 81 ytl diyoruz :)
– Yeni pasaport alanlardan 4 tane resim uzatanlardan ise 3 resim istiyorlar
– Yukarıda saydığımız sürelerden istediğinizin fiyatını maliye veznesine yatırdıktan sonra dekontunu pasaport büro amirliğine götüreceksiniz
– Birde pasaport büro amirliğinden alacağınız başvuru formlarını doldurmanız gerekiyor.

9 Yorum var
 1. […] önce Çin’de üniversite okumanız için gerekli evrakları yazmıştık. Ben Çin’de shenzhen de okumak istiyordum fakat Çin’de eğitim işlerimi […]

 2. zakire | 26 Tem 2008 | 18:15:30

  sayın arkadaşım
  bende çinde okumaj istiyorum bunun için gerekenleri yerine getirmeye çalışıyorum da şu pasaport konusu kafamı karıştırdı şu anki planlarıma göre 2 yı çince hazırlık 4 yıl lisans programı olmak üzere 6 yıl öğrencilik hayatım olacak çinde yalnız şuan herhangi bir okulda kayıtlı olmadığım için öğrenci pasaportu vermiolarmış bana yane memur öle dedi dediki 1 yıllık pasaport alırsın önümüzdeki yıl gelmeden önce öğrenci belgesi alırsın istediğin kadar uzatırız dedi bende 1 yıllık aldım ne yani bi sorun çıkar mı?:S
  korrkkuuoorruummm:(

  bu arada birde ing bilir sertifakısı istiolar sanırsam doğrumudur??

 3. yavuzselimsen | 28 Tem 2008 | 21:20:33

  Öğrenci pasaportu nedir ? 1 yıllık pasaport ile 1 yıl okuman için vize vereceklerini zannetmiyorum. Sorun çıkacağını umuyorum bare 3 yıllık felan alsaydın.
  İngilizce belgesi istiyorlar, çünkü hiç çince bilmiyorsun orada nasıl anlaşmayı düşünüyorsun. Dolayısı ile biraz ingilizce bilmeniz yeterli, karnınızı doyuracak, otobüse binecek ve para bozduracak kadar bilmeniz önerilir.

 4. […] Çinde okumamız için gerekli evraklara göz […]

 5. cerkez | 27 May 2010 | 16:37:04

  arkadaşlar çinde eğitim görmek istiyorsanız.. öncelikle bir aracının sizin ön kaydınızı yaptırıp (202 belgenizi getirtmesi gerekir..daha sonra o belge ile pasaport alıyorsunuz ve vize işlemleriniz yapılıyor.benim oğlum çin-şangayda 2 sene dil eğitimi aldı HSK sınavını geçti okur yazar oldu. lise mezunu olmanız yeter dil eiğitimine gidebilmeniz için. oğlum bu sene ÖSS sınavını 1. ni kazandı ve HSK danda 5 puan aldı.. Üniversiteyi çinde okuma hakkını kazandı. bu konuda yardım isteyenler bilgi için e-mail ime yazabilirler..
  NOT; ingilizce bilmek şart değil.. o master yaparken yada başka koşullarda isteniyor..

  ama dersler ingilizce verildiği için ingilizce bilenler daha rahat öğreniyor.oğlumun ingilizcesi yoktu.. okulunda 72 milletten insan oluca çabuk öğrendi ingilizceyi ve çinceyi..

  ama oraya gittiğinizce çinceyi iyi bilen bir arkadaşınız oluca onunla anlaşabilmek için daha çabuk öğreniyor ve pratik yapabiliyorsunuz..

 6. güçlü | 22 Şub 2011 | 14:02:16

  benle arkadasım bilgisayar muhendisliği için çinde universiteye gitmek istiyoruz.ben kendim universite mezunuyum ve ingilizcem var.arkadasım duz lise mezunu ve dil bilmiyor.ben ingilizce bildiğim için çinde ingiizce eğitim veren universitede okumak ama çin dilini mukemmel şekilde oğrenmek istiyoruz.universitenin bulunduğu yer çinin ticari hayatına ,fuarlara yakın yada bulunduğu yerde olmalı ve sosyal hayatı zengin olmasını istiyoruz.bizim için onerebilceğiniz çinde üniversite var mı? ayrıca vereceği diploma yök ve uluslararı tanınıyor mu?bunlar cok onemli.cevabınızı bekliyom.teşekkur ederim.

 7. Yavuz Selim ŞEN | 23 Şub 2011 | 07:47:31

  Çin’de eğitim ile ilgili sorularınızı lütfen Çin Eğitim Hizmetlerine sorun. http://www.sinoturkish.com saygılar.

 8. Onur sırtmaç | 27 May 2011 | 12:51:39

  Hangi Bölümler hskdan kaç puan istediğini nerden öğrenebiliriz bide 1 Senede hskdan en fazla kaç puan alabilirz

 9. emre | 11 Nis 2012 | 17:23:24

  arkdaşlar ben lise 3. sınıf ogrencisiym çinde okumayı düşünüyorum. ygs sınavına grmke yeterlimi girdgmizde kaç puan almalyız çinde pekin ünüversitesinde okcam yıllık kaç para vercez ne tür beleger almamız lazm bu belgelri nerden alcaz hç bir işey bilmyorum anlcanız bana yardımcı olurmsunz lütfen

Yorum yapınız.