Şanghay’a yaklaşık 100 km uzaklıkta yer alan eski bir Çin kasabası Wuzhen. Çin tarihinde bir yolculuğa gitmek istiyorsanız, mutlaka ziyaret etmeniz gereken güzel bir yer. 

Çin’de sabah beşte biten Galatasaray – Fenerbahçe maçının ardından gitmeyi planladığım ama sabah yedi de uykuya yenildikten sonra 11’de kalkıp gidebildiğim güzel bir kasaba Wuzhen. Şanghay’da böyle eski kasabalardan üç tane var, Şanghay civarında da birçok küçük kasaba var. Bu kasabaların en ünlüleri ve en güzelleri, Xi Tang ve Wuzhen. Çinlilere göre Wuzhen’a göre diğerleri küçük ve basit nitelikte. Çin’de bu tarz turistik 220 kasaba bulunuyor, ömür yettikçe yazarız artık !

Wuzhen, Şanghay’a komşu olan Zhejiang eyaletinde, Tongxiang şehrine bağlı. Şanghay’dan yaklaşık 100 kilometrelik bir mesafede. Şanghay’dan Wuzhen’a en kolay otobüsle ulaşabilirsiniz. Şanghay tren istasyonu ve Şanghay güney tren istasyonundan kalkan otobüslerle 46 RMB’ye (11 TL) Wuzhen’a ulaşabilirsiniz. En büyük sorun ise, Wuzhen’a ulaştıktan sonra gezilecek yerlere giderken bisikletli arabacılara daha fazla para ödeyecek olmanız, birde bisikletli arabacı bulamama durumunuz da var. İşinizi garanti etmek için, tur şirketiyle ya da kendi arabanızla gitmenizde fayda var.

Wuzhen kasabasının iki bölümü bulunuyor, batı kısmı ve doğu kısmı. Batı kısmı doğu kısmına nazaran çok daha büyük, güzel ve daha aktif. İçinde batı yemekleri satan restorandan tutun, lüks Çin restoranlarına, barlarına, masaj salonlarına, berber ve terzilerine kadar birçok yaşam alanı mevcut. İçeride otellerde bulunuyor, Wuzhen’ı ziyaret edenler burada da kalabilirler ama fiyatlar çok abartılı. Otel odaları tek gecelik satılmıyor, 4-5 gecelik satılıyor ve 6.000 RMB (1.436 TL) civarında oda fiyatları, otel sahipleriyle pazarlık yaparak 600-1000 RMB/günlük (143-239 TL) arasında da kalabilirsiniz. Wuzhen’ın dışında 400 RMB (95 TL) civarında oteller bulmanız mümkün ya da benim gibi günü birlik gidin ! Wuzhen’ın batı kısmındaki gezilecek eski kasabaya sabah giriş 120 RMB (28 TL), akşam beşten sonra girerseniz 80 RMB (19 TL), hem batı kısmını hem de doğu kısmını gezmek isterseniz 150 RMB (36 TL), sadece doğu kısmı ise 100 RMB (24 TL).

Wuzhen’ın batı tarafına girdiğinizde, ücretsiz bir gemiyle karşı adalara geçiyorsunuz. Wuzhen’ın batı tarafı bir birine köprülerle bağlı bir sürü adacıktan oluşuyor. Aradan geçen nehirde botla gezinti yapmak istiyorsanız, 6 kişi 180 RMB (43 TL) ödemeniz gerekiyor. Eğer Wuzhen’ın içinde otel tutmamışsanız gece 12’den önce ücretsiz gemiyle adayı terk etmeniz gerekiyor. Gece 12’den sonra gemiler çalışmıyor.

Daracık sokakları, tarihi evleri, köprüleri, kuleleri, parkları ile Çin tarihine doğru güzel bir yolculuk yapacağınızı ümit ediyorum. İçeride batı yemeklerinin satıldığı bir restoranda bulunuyor, ama gitmeden mutlaka rezervasyon yaptırın, çünkü içeride ne batı restoranında ne de Çin restoranlarında boş yer yoktu. İyi geziler.

3 Yorum var
 1. derya bicik | 2 Nis 2011 | 02:29:55

  İnanılmaz güzel..teşekkürler ,ellerinize sağlık

 2. Koç | 9 Nis 2011 | 18:35:07

  Denizler İmparatoru diziside bu kasabada mı çekilmiştir?

  Bir bilginiz varmı bu konuda?

 3. Hande | 1 Tem 2014 | 22:28:21

  Çok güzel bir yer.Hep gitmek istemişimdir :)

Yorum yapınız.