Çinlilerin bir özelliğidir, her zaman tabloya karamsar bakarlarki halk da ona göre davransın. Yazımızda sosyal patlama uyarılarına geçmeden önce Shanghai Başkonsolosumuzun bizimle bir konuşma sırasında paylaşmış olduğu hikayeyi anlatarak olaya girelim.

Başkonsolosumuz, Çin İç işleri bakanlığından bir yetkili ile bir yemek esnasındaki konuşmada şu ifadeyi buyurmuş; Shanghai’a geldiğim zamandan bu zamana kadar gazetelerde gördüğüm suç oranlarında bayağı bir artış söz konusu. Çin iç işleri bakanlığından yetkili ise gayet sakin bir şekilde, merak etmeyin herşey kontrol altında. Biz bu haberleri bilerek yazdırıyoruz, suça yeltenecek olan kişilerinde cayması amacıyla

Yukarıda da az çok Çin hükümetinin olaylara bakış açısını yansıttıktan sonra asıl konumuz olan Çin’de Sosyal Patlama uyarısına gelelim. Çin sosyal bilimler akademisi istikrar konulu yeni bir rapor hazırlamış, ve raporda özetle şu konulara değinilmiş. 2009 yılında Çin’in emlak piyasası çökecek, işsizlik artacak, gelir dağılımı arasında ciddi farklar oluşacak diye ihtimalleri sıralamış ve raporun sonunda tüm bu gelişmelerin sosyal bir patlamaya yol açacağı uyarısında bulunmuş.

Çin’de bu sene mezun olan üniversite mezunlarının üçte birinin iş bulamadığı, küresel mali kriz yüzünden binlerce göçmen işçininde işsiz kaldığı raporda yer alan diğer önemli noktalar. Shanghai borsasındaki hisse senetlerinin %70 değer kaybetmesi de raporda dikkati çeken başka bir konu.

Bende 3-4 gündür bu blogumla ilgilenemiyorum, Çin blogları arasında kaybolmuş durumdayım. Kriz Çindeki blog camiasına da yansımışki, Çin’in en çok ziyaret edilen blogu bir borsa blogu olmuş durumda. Günlük ziyaretçi sayısı bir milyonu buluyor. En çok ziyaret edilen 2. blogu da bir başka borsacının blogu. Küresel kriz Çin borsası hakkında blog yazanlar haricinde kimseye yaramamış gibi…

Çin blogları hakkında bir yazı hazırlamayı düşünüyorum Çin blogları gezim bittikten sonra bir yazı hazırlayacağım. Türk bloglarını tanıtan bir Çince yazı yazıyorum.

4 Yorum var
 1. selim | 16 Ara 2008 | 13:30:46

  Yavuz selamlar.
  Uzun süredir web sitene girm(e)miyorum. Virüs uyarısı veriyor bilgin olsun. Gözü kararttım. Birisi haber vermeli dedim. :)

 2. Hayalet | 12 Oca 2009 | 20:37:57

  Evet çin görülmesi gereken bir yer arkadaşlar 2009 yazı pekindeydim harika ötesi büyüleyici bir şehir.

 3. yasemin | 18 Oca 2009 | 17:12:03

  Merhabalar ben cin derken blog dereken sizi buldum 3 gundur okuyorum sanirim hepsini okudum …Merhabalar diyim bend okuyorum ben de tanisiyorum demek icin bari msg atiim dedim …Sizi bulus hikayem alisveris icin cin sitelerini kesfetmeye baslamam sonrada esimin onlardan mal mi alinir ihtarlariyla devam eden bir surf sonucudur..Yahu bu bizim turkler ucuz cin mallarini ne kadar pahalliya satiyolarlar…Amerika oraya daha uzak ama daha ucuz su turkiyeden hersey aslinda iki taklit canta ve esarp alamamin kizginligidir..Ben cine alisverise gelmek istiyorummmmm ::))))))))
  Yani yukardaki makaleye hic uygun bir yorum olmadi uzgunum ama canta alma krizim tuttu…:)

 4. emlak | 12 Ağu 2009 | 12:10:45

  Bilgiler için teşekkürler.

Yorum yapınız.