Çin dünyanın en hızlı gelişen, en çok yatırım çeken ülkesi konumunda. Gelişen iç pazardaki fırsatları takip etmek ve işlerini geliştirmek isteyen firmalar içinde bir çekim merkezi konumunda. Peki Çin’de nasıl şirket kurulur ?

Çin’de şirket tipleri

Tamamen yabancılara ait şirketler (WOFE), temsilcilik ofisi (REP Office), ortaklıklar (Joınt Venture) gibi üç farklı çeşit şirket kurulmaktadır. Çin’de temsilcilik ofisi kuruluşu yaklaşık iki- üç ay sürmektedir, tamamen yabancılara ait şirketler ise dört-beş ayda kurulmaktadır. Türkiye’de şirket kuruluşlarını bir muhasebe öğrencisi de yapabilirken, Çin’de şirket kuruluşu yapabilir lisansı olan firmalar tarafından bu işlem yapılmaktadır. Bir şirket kuruluşu 11 devlet dairesinden, 15 prosedürden sırayla geçerek kurulmaktadır.

Çin’deki firmaların görev alanı

Çin’de kurulan firmalar kendi alanlarında iş yapabilirler, Türkiye’deki gibi aynı zamanda inşaat, turizm, petro kimya, nakliye v.s. gibi alakasız sektörlerin hepsinde aynı anda  iş yapamazlar. O alanlarda iş yapmak istiyorlarsa o alanlarda firma kurmaları gerekmektedir. Hatta kendi sektörlerinde ithalat-ihracat yapan firmaları bulunurken, aynı sektörde aynı anda perakendecilik bile yapamazlar (bazı alanlar hariç), perakende içinde ayrı şirket kurmanız gerekir. Çin’de kurulacak temsilcilik ofisleri ticari faaliyette bulunamazlar, pazar araştırmaları, ürün geliştirme, teknolojik iş birliği gibi sınırlı alanlarda faaliyetlerine izin verilmektedir.

Şirket sermayesi

Yabancılara ait firmalar, yaklaşık 100.000 $ ile kurulmaktadır, hazırlayacağınız fizibilite raporunda iş hacminiz büyükse, sermayenizi de artırmak durumundasınız. Sermayenizin ilk aşamada %20 sini, sektörünüze göre de geri kalan kısmını bir yıl ya da iki yıl içinde Çin’e getirmek durumundasınız.

Bu yazıyı hazırlamama yardımcı olan Avukat Dorothee ve Sharon’a teşekkür ederim. Çin’de şirket kuruluşu, sektörlere ve faaliyet kapsamına göre farklılık gösterdiğinden, faaliyet göstermek istediğiniz sektör üzerine, ve faaliyet kapsamınıza göre daha detaylı bilgiyi Çin’deki hukuk bürolarından alabilirsiniz.

6 Yorum var
 1. Murat Aydın | 31 Tem 2010 | 14:07:40

  Peki diğer türlü şirket tipleri nasıl kuruluyor.burda sadece sırf yabancı dan bahsetmişin.

 2. Yavuz Selim ŞEN | 31 Tem 2010 | 21:07:20

  Murat Bey, Çin Günlüğünü yabancılar okuduğundan dolayı onları ilgilendiren şirket tipleri üzerine yazı hazırladım.

 3. Adınız: (gerekli) | 8 Ağu 2010 | 14:32:56

  Yavuz Bey merhabalar ; Ben yeşil pasaporta sahibim ve ancak 1 ay Çinde turist olarak kalabiliyorum. 2008 ve 2010 da 1 er ay gezdim. Ancak uzun süreli kalmak istiyorum ve çözümünü bulamadım. E- posta adresinden yazışabilirmiyiz. İyi çalışmalar diliyorum. A. Doğanay

 4. G.OKCU | 28 Şub 2014 | 01:07:42

  Yavuz bey merhaba,.çinde temsilcilik ofisi açmam için yardımcı kuruluşlar varmıdır.Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

 5. Yavuz Selim ŞEN | 28 Şub 2014 | 07:32:30

  Sayın Gülhan Bey,
  Konuyla ilgili ticaret ateşeliklerimizden bilgi alabilirsiniz. Temsilcilik ofisi ve şirket kuruluşları hakkında, rekabetçi fiyatlar için Çin’e gelip bu hizmetleri sağlayan Çinli firmalarla görüşebilirsiniz.
  Saygılarımla,

 6. Kanan | 12 Kas 2014 | 17:22:46

  Yavuz bey ben CInde nasil sirket kura bilirim bunun detaylarin nasil oyrene bilirim? yardim ederseniz mutlu olurum .

Yorum yapınız.