Pekin-Petrol ürünlerindeki son rafineri fiyatlarının sabitlenememesinden dolayı oluşan kayıpların nedeni, endüstriyel çevre tarafından, ham petrol fiyatlarındaki dalgalanmaya bağlanıyor.

Fiyatlardaki artış rafineleri birazda olsa rahatlattı fakat bu kara tabloyu değiştirmedi şeklinde konustu, Çin Enerji Araştırma Kurumu direktör yardımcısı, Zhou Dedi.

Çin’in en üst planlama kurulu, Ulusal Gelişim ve Reform Komisyonu, geçen ay açıkladığı benzin ve dizel fiyatlarına 20 Hazirandan bu yana ton başına 1000 yen ve uçak yakıtına ton başına 1.500 yen zam yaptı.

Bu dar boğaz hareketinin sebebi uluslar arası pazarda ham petrolün yüksek fiyatı ve iç pazardaki rafineri ürünlerinin düşük fiyatlarıdır. Fiyat aralıkları Çin’ in ekonomik gelişiminde bir çöküntüye sebep olmuştur şeklinde konuşuldu.

Gerçekleştirilen bu son fiyat artışından önce, Çin’ de benzin ve dizel fiyatlarına son düzenleme Kasım 2007 tarihinde yapıldığında ton başına %9 yaklaşık 500 yen şeklinde gerçekleşmişti. O zamanda uluslararası pazarda varil fiyatı 90 usd idi. Ancak geçtğimiz ay varil fiyatı 130 usd’ yi aştı ve şuan 140 usd civarlarında dolaşmaktadır.

Dünya piyasalarında ki bu belirsizlik ve ham petrolün varil fiyatlarındaki yükselişi, süper güçler arasındaki Çin’ de dahi büyük yaralanmalara sebep olduğu açıkça ortada… Bu seviyede sanırım alternatif enerji kaynaklarının kullanımı ön plana çıkıyor. Perde arkasında bu araştırmalar çoktan hız kazanmış olsa gerek ama şuna da eminiz ki; iddaalı alternatifler birilerinin canını epeyce sıkacaktır…

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.