Piyasalar belirsiz dolar almış başını gidiyor, pirinç ağaları pirinci stok yapmışlar piyasaya sürmüyorlar, devleti her yönden sıkıştırmaya çalışıyorlar. Devlet ile güç ilişkisine girip gariban halk eziliyor, geçen TV de haber izliyordum bir esnafın dedikleri ne kadar doğru idi, hükümet muhalefet birbirine girmiş halkı, esnafı unuttular.  Neyse biz dönelim pirince, devlet TMO 100.000 ton pirinç ithalatı için gümrüksüz yetki vermiş.

Dünyanın en büyük pirinç üreticisi, pirinç üretimini azaltmasına rağmen hala daha Çin. Çin yılda 185 milyon metrik ton pirinç üretiyor(kaynak FAO). Dünya’da toplam da 700 milyon metrik ton pirinç üretildiğini düşünürseniz dünyanın 4/1 den fazla pirinci Çin üretmektedir.

Küresel ısınmadan dolayı Çin pirinç üretimini azaltarak patates üretimini artırma yoluna gitme eğilimindedir.  Çin 2008 de aynı pirinç miktarını üretmiyecektir.

Bir fotoğraf sitesinde gördüğüm ve Çin’in pirinç tarlaları hakkındaki çok harika fotoğrafları bir gün sizinle paylaşmayı düşünüyordum kısmet bu günmüş… Bu güzel fotoğrafların kaynağı burası daha fazla pirinç tarlasına buradan bakabilirsiniz.Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.