cin-hainan

Yaz geldi, millet tatil planlarını yapıyor, peki Çin’de nerede tatil yapılır ? Çin’de plaj, kum, deniz pek aramayın, Çin’in suları genelde temiz değildir, dolayısıyla çoğu yerde denize girilmez.

Aradığınız deniz, plaj, kumu Çin’de Hainan adasında Sanya da ve Dalian da bulursunuz. Bu dönemde Hainan adası çok sıcak olduğundan, turistler tarafından pek tercih edilmez, burada sezon bizdeki kış tatili zamanıdır. Şuan için tek avantajı, sezon olmadığından ucuz olması. Dalian kuzeyde kalmaktadır burada denize girebilirsiniz, ama Sanya’nın fotoğraflarını görünce 6 ay bekleyip Sanya’ya gitmeye değer olduğunu düşünüyorum.

Çin’de yaz zamanı kültür turları daha ön plana çıkar, Çin’de kültür turlarında mutlaka gidilmesi gereken yerler.

İlk sırada başkent Pekin gelir, Çin setti, yasak şehir, cennet tapınağı mutlaka gezilmesi gereken yerlerdir.

İkinci durağımızda ipek yolununun başlangıcı Xian şehri var, Xian şehrinde taş askerler, Türklere ait olduğu iddia edilen piramitler, 742 yılında yapılmış tarihi cami mutlaka gezilmesi yerlerdir. Ama Xian da bunlardan hariç gezilecek çok yer vardır. Xian aynı zamanda Çin’in 4 başkentinden biri olduğundan da çok önemlidir.

Güneye doğru inerken, gezilmesi gereken başka bir şehir, Nanjing. Çin’in 4 başkentinden bir diğeri. Ben daha önceden Nanjing’e gittiğimden, Nanjing günlüğüme buradan ulaşabilirsiniz. Nanjing gezisi, Çin’in Atatürkünün mezarı, Nanjing katliamı ve Nanjing Datusha.

Gökte cennet yerde Hangzhou ve Suzhou dedikleri iki güzel şehir. Parklarıyla ünlü Suzhou şehri, Xihu isimli gölüyle meşhur, aşıklar şehri Hangzhou. Çin’in en güzel şehri olduğu söylenir, hatta söylenmekle kalmaz Çin’in en iyi turistik şehri ünvanını da bu şehir almıştır. Marco Polo’nun dünyanın en güzel şehri seçtiği Hangzhou şehri yazılarım; Hangzhou yolculuğu, Hangzhou’nun en güzel yeri Xihu. Çinliler Marco Polo’nun bu sözünü bana söyledikleri zaman, bende onlara “Marco Polo o sözü söylediğinde İstanbulu daha görmemişti” diyerek Çinli dostlarımıza takılıyorum.

Çin’de gezilmesi gereken daha bir çok yer vardır, Kunshan, Guilin, Sichuan, Tibet, Urumqi, buz şehir Harbin mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. İyi tatiller, beni yanınızda götürürseniz tercümanlık bedeva, ama ben şuan istanbulda gezmekle meşkulüm yemişim Çin’i :)

7 Yorum var
 1. mustafa | 13 Ağu 2009 | 00:29:48

  orada çinin atatürkü denmiş o benzetme yakışmamış bence

 2. murat | 13 Ağu 2009 | 15:51:41

  Bence Dalianın doğası çok güzel , Harbin de ortodoks Kilisesinin yanındaki meydandaki su fıskiyeleri harika , hele hele hiç ummazdım Harbinde eski bir Binada-ki ruslar tarafından inşa edilmiş , bulunan restauranta Knödel yemek bana çok keyif vermişti…….

 3. Mavi Yolculuk | 15 Haz 2010 | 11:45:42

  internetde sörf yaparken sayfanızı ziyaret ettim herşey okadar hoş ve anlaşılır olmuşki elinize sağlık ve bizlerde sayfanıza katkıda bulunmak için özgün içerik yazmaya zaman ayırdık yapmış olduğumuz mesleğimiz mavi yolculuk konusunda bilinmesi gerekenleri bize yerverdiğiniz bölümde anlatmaya çalışacağiz, Türkiye sahilleri, Akdeniz içindeki tecrübelerimizden, gördüğümüz bildiğimiz anladığımız kadarı ile kıyıları en güvenilir en temiz ve ilginç sahil yapısına sahip, rüzgarlara korunaklı bol miktarda koylar olduğu gibi bu koyları süsleyen onlarca geçmiş medeniyetlerin izleri ve antik kentler açısından zengin olduğu kadar, görsel ziyafet olarak ve mavi tur için benzersizdir. Uygun sıcaklıktaki güvenli denizi ve her türlü ihtiyacın karşılanabileceği yakın sahil kasabaları, halkının misafirperver ve yardım severliği, denizinin sürekli olarak temiz oluşu, suyun berraklığı ve bu nedenle de her türlü aktivitesi bulunan sahillerimizi burada kısaca anlatmaya çalıştık herkez teşekkür eder iyitatiller dileriz.

 4. Irfan | 4 Eyl 2010 | 10:38:31

  Ataturk’ten etkilenmislerdir ama Ataturk olmayi becerememislerdir.

 5. nurtac | 28 Ara 2010 | 15:09:21

  su anda dalian de yasayan ama hic bir yeri ziyaret edemeyecek kadar tembel ve yogun bir ogrenciyim..neyse ki geri donusume daha yedi ayim var belki bu esnada burayi daha iyi tanima firsati bulabilirim..fakat su anda kis tatilim icin plan hazirlamaya calisiyorum..hainan muthis istedigim bir yer ama vize gerekiyor mu bulamadim cevabimi :( senin yazdiklarinsa beni biraz daha gaza getirdi itiraf etmeliyim :)

 6. glr | 23 Tem 2012 | 15:29:31

  Merhaba. Ben Çin’e yüksek lisans için gidiyorum. YAklaşık iki buçuk yıl Dalian şehrinde yaşayacağım. Bir çok yere baktığım halde evcil hayvanı Çin’e sokarken istenilen belgeleri ve şartları öğrenemedim. Orada ev tutacağım için 9 aylık köpeğimi de götürmek istiyorum. Bu konu hakkında bana yardımcı olabileceğinizi umut ediyor ve şimdiden teşekkür ediyorum…

 7. chinalover | 30 Tem 2012 | 08:54:46

  bence kopegini getirme,malum cinde tehlikeli olabilir..

Yorum yapınız.