Dünya kulübü olmak isteyen üç büyük takımımızın, Dünya’nın en kalabalık ülkesi olan Çin’de internetteki durumunu araştırdık. Çin’in arama motoru Baidu, Çin’in ünlü video sitelerini ve Çin’in twitter’e olan weibo.com’da üç büyük kulübümüzün durumunu inceledik.

Çin’in Arama Motorun’da Lider Fenerbahçe !

8 Mart 2012 tarihinde Çin’in arama motoru olan baidu.com’da yaptığım araştırmada; 748.000 sonuçla lider Fenerbahçe, Fenerbahçe’yi  719.000 sonuçla Beşiktaş takip ederken, Galatasaray 558.000 sonuçla sonuncu sırada yer aldı.

Üç büyük kulübümüzün hakkındaki ilk araştırmayı 24 Şubat 2011 tarihinde yapmıştım. Bu tarihte; Fenerbahçe 653.000 sonuçla liderken, Fenerbahçe’yi 601.000 sonuçla Beşiktaş, 576.000 sonuçla Galatasaray takip ediyordu. Geçen sürede en fazla artışı Beşiktaş gerçekleştirmiş. Galatasaray’da ise gerileme söz konusu.

Çin’in Twitter’ında Lider Beşiktaş !

Çin’in twittter’ı olan weibo.com’da üç büyük takımımızın adını Çince aradığınızda 7933 sonuç ile Beşiktaş lider, 4189 sonuç ile Fenerbahçe ikinci, 3934 sonuç ile Galatsaray son sırada yer alıyor. Weibo.com’da doğru sonuç alabilmek için takımlarımızın Çince isimlerinin başına tırnak işareti eklemeniz gerekiyor.

Video Sitelerinde Lider Fenerbahçe !

Çince video sitelerinde 3394 sonuçla en fazla Fenerbahçe yer alırken, 2621 sonuçla Beşiktaş ikinci, 1555 sonuçla Galatasaray son sırada yer alıyor.

Not: Üç büyük kulübümüzün Çince isimleri; Fenerbahçe (费内巴切), Beşiktaş (贝西克塔斯), Galatasaray (加拉塔萨雷).

Üç büyük kulübümüz Asya kıtasını önemsemiyor

Üç büyük kulübümüz dünya kulübü olmayı hedeflerken, sadece Avrupa’da başarıyı arıyor. Yaz kamplarını Avrupa’da sürdüren üç büyük kulübümüz, Avrupa’nın amatör küme takımlarıyla maçlar yapıyor. Haber değeri dahi olmayan bu maçlar, üç büyük kulübümüzün pazarlamasına ne kadar faydalı oluyor ayrı bir soru işareti.

Üç büyük kulübümüz yaz kamplarını Avrupa’da sürdürürken, Avrupa’nın ünlü kulüpleri yaz kamplarını Asya ülkelerinde yapıyor. Asya ülkelerinde turnuvalara katılıyor, şov maçlarına çıkıyor. Avrupa’nın ünlü kulüplerinin Asya ülkelerinde futbol okulları açarken, aynı zamanda Asya ülkelerinde pazarlama için profesyonel ajanslarla çalışıyorlar. Nüfus olarak kalabalık olan Asya ülkelerinde taraftar sayılarını artırırken aynı zamanda ürün satışlarından da ciddi gelir elde ediyorlar.

Dünya kulübü olmayı hedefleyen üç büyük kulübüz, fazla geç kalmadan Asya pazarını keşfetmelerini umuyoruz.

1 Yorum var
  1. salih | 2 Eyl 2012 | 14:28:09

    çok doğru bir tesbit kardeşim. Bende yıllardır çine gider gelirim hep bu soruyu sormuşumdur kendima. Neden çinli bir futbolcu transfer etmez büyük kulüplerimiz? Al sana 1.5 milyar taraftar,,,,

Yorum yapınız.