II. Bölüm : Çin dünya’yı değil, dünya kendini vurdu
III. Bölüm : Çin’e girmek isteyen firmalara tavsiyeler

Hüseyin Kavrak, Sabancı Holding’de başladığı iş hayatına, Sabancı Holding için birçok görevlerde bulunduktan sonra, beşinci vatanı olan Çin’e gönderilmiş. İngiltere Kraliçesin’den aldığı ödülden tutun, Çin’deki anılarına kadar yaptığımız keyifli söyleşiyi sizlere aktarıyor olacağız.

Hüseyin Kavrak, Türkiye’de üniversitelerin karışık olduğu dönemde, amcasının yanına Amerikaya giderek üniversite tahsilini Amerika’da yapmış. Amerika’da işletme ve ekonomi okumuş, okurken aynı zamanda çalışmış. Öğrenci işleri olarak nitelendirdiği işlerde hemen hemen yapmadığı kalmamış. Toplamda ABD de 6 yıl kaldıktan sonra Türkiye’ye dönmüş.

Numune takibinden Genel müdürlüğe

Adana Güney Sanayi’nin fabrikasında numune takibiyle işe başladım ama beni hemen satışa geçirdiler diyor. Askere giderken işten ayrılmış ama askerlikten sonra da Sabancıyla yolları kesişmiş. Sabancının Amerika ortaklı sigorta firması CignaSA’nın Türkiye operasyonunda iki yıl çalışmış. Sabancının İngiltere’de kuracağı polyester iplik fabrikası için, proje müdürü olarak İngiltere’ye yollanmış.  Fabrikanın Genel Müdürü olarak da İngiltere’de kalmış.

İngiltere Kraliçesinden Ödül

Hüseyin Kavrak, İngiltere’de 10 yıl fabrikanın Genel Müdürlüğün’de bulunmuş. Kendisinin Genel Müdürlüğünü yaptığı zamanda (1987) fabrikaları İngiltere Kraliçesinden ihracat ödülü kazanmış. Hüseyin bey, kraliçenin elinden ödülü alan şanslı Türk olmuş. Daha sonra şirket DupontSa ile birleşmiş, birleşme sonucunda fabrika sayısı da 14’e çıkmış. Hüseyin beyin de görevi değişmiş, Sabancının Avrupa’daki tüm satın almalarından sorumlu olmuş. Çok çeşitli alanlarda satın almalar yapıyorduk diyor, yapmış olduğu satın almalarında yıllık 100 milyon sterlin olduğunu söylüyor. Şirketin merkezinin ofisinin Hollanda’ya kurulması kararı nedeniyle iki yıl Hollanda’da yaşamış ve çalışmış. Toplamda Avrupa’da 15-16 yıl yaşadım diyor.

Sabancı Çin’e giriyor

Hüseyin Kavrak, Avrupa’daki başarılı görevlerinden sonra kısa süreliğine Türkiye’de çalışmış. Sekiz ay sonra Sabancının Çin’de ilk yatırımlarını yapmak üzere 2006 yılında Çin’e gönderilmiş. Sabancının uluslar arası ticaret şirketi Exsa, Çin’e ilk giren Sabancı firması olmuş. Exsa’yı, Temsa ve Kordsa izlemiş, Kordsa’nın Qingdao’da fabrikası da bulunuyor. Daha önce Sabancı Çin’e mal satıyordu ama burada kurulmuş bir şirketi bulunmuyordu diyor Hüseyin bey. Exsa, Sabancı firmalarına ve üçüncü şahıslara Çin’den tedarik konularında çalışmış. 2008 yılında holding aldığı kararla Exsa ile faaliyetlerini durdurmuş, bu aşama bir yıl sürmüş. Çin’de bulunan Exsa’da Yünsa olmuş.

Hüseyin Kavrak, şuan Çin’de Yünsa kumaşlarını satışı ve tedariğinden aynı zamanda Advansa’nın da yüksek teknolojili elyaf ve polyester ipliklerini satışından sorumlu.

Gelecek yazı, Hüseyin abimizin gözüyle Çinliler, Çinlilerde iş yemekleri ve iş toplantılarını konu alacak.

5 Yorum var
 1. Huseyin Kavrak | 1 Şub 2010 | 11:06:22

  Yavuzcugum
  Bi iki noktayi duzeltmen gerek , Adana Guney Sanayi bir Sabanci sirketi degildi onceden Sapmaz ailesine aitti benim calistigim donemdede Is Bankasina . Sabanci Gurubunda ilk calistigim sirketin ismi CignaSA olacak . Attigin baslik icin tesekkur ederim fakat odul tek bana degil yonettigim fabrikaya verilmisti
  Selamlar
  Huseyin Kavrak

 2. yavuzselimsen | 1 Şub 2010 | 11:28:47

  Merhabalar Hüseyin abim, gerekli düzenlemeleri yaptım. Evet ödülünüzün fabrikanıza verildiği yazının içerisinde yazıyor ama manşette biraz Türk basınına çektik galiba !

  Gelecek yazılar da çok keyifli yazılar, sizin gibi tecrübeli birisinin tecrübelerini dinlemek ve kaleme almak çok güzel.

 3. Amik | 12 Şub 2010 | 19:39:46

  Huseyin bey sizi durustlugunuzden dolayi kutluyorum söyle yavuzcuguma makaleyi duzeltsin.

 4. omer(奥玛尔) | 25 Ara 2010 | 07:39:30

  merhaba huseyin kavrak bey,ben 21 yasindayim ve universite 2 sinif cin dili ve edebiyati bolumu okuyorum,ilerde ticaret yapmayi planliyorum ama ne konuda nasil ticaret yapacagimi kestiremiyorum yardimci olursaniz sevinirim iyi gunler…

 5. Taner Duran | 22 Oca 2013 | 20:41:37

  Yahu burası ne kadar güzide bir site böyle… Ben 23 yaşında girişimcilik hayalleriyle yanıp tutuşan, şubat sonu gibi yurt dışında şansını denemeye çalışan bir Türk genciyim. Sitenizi de bu sayede buldum. Hemen bi röportajlara göz attım ve en ilgi çekici bu röportajdı açık sözlü olmak gerekirse… Şahane bir site, şahane söyleşiler, daha bizden, daha halktan olan dahiyane girişmciler var bu sitede.

  Şu an Türkiye de biz gençler yolumuzu bulmakta güçlük çekiyoruz. Okul hayatımız bittiğinde tecrübe ve deneyim için yaşımız bi hayli büyük oluyor. Şansa çok ihtiyacımız oluyor. Site için tekrar teşekkür ederim.

Yorum yapınız.