kfc-china

KFC Çin pazarını ilk keşfeden fast food zinciridir, Çin pazarında bulunan diğer fast food zincirlerine fark atmış durumdadır. Çin’in Tibet hariç tüm eyaletlerinde KFC ye rastlaya bilirsiniz.

Çince ismiyle “Ken de ji” Çin’in Tibet hariç tüm eyaletlerinde, 450 farklı şehirde, 2100 den fazla noktada bulunmaktadır. Çin pazarına 1987 yılında giren KFC Çinlilerin damak tanıdını iyi analiz ederek devamlı yeni ürünler geliştirmektedir. Sadece tavuğa bağlı kalmayan Çin’deki KFC lerde dana etli, karidesli menüler bulabilirsiniz sabah kahvaltılarında ise domuz eti de bulunuyor. Çin’de KFC nin taklitleri de bulunuyor, taklit KFC lere buradan bakabilirsiniz.

Çinliler Dürümü Sevdi

KFC de satışa sunulan, iki çeşit dürüm son günlerde Çinlilerin en çok tercih ettiği iki ürün oldu. Meksika dürüm ve Pekin dürüm diye satışa sunulan bu menüleri bir birinden ayıran ise sosları. Dürüm için de tavuk parçacıkları bulunan bu menülerde, Meksika dürümü Meksika sosuyla servis ediliyor ve acı oluyor. Pekin usulü dürümün içinde ise Pekin ördeğinin sosu bulunuyor. KFC de satışa sunulan bu dürümlerin fiyatı ise 11 RMB (2,35 TL) Çin’deki KFC lerde bir menü ortalama 5 TL civarında.

McDonalds ve Pizza Hut

McDonalds ve Pizza Hut bu pazarı 1990 yılında keşfeden iki büyük kuruluş, ama KFC nin Çin pazarında yakalamış olduğu başarıyı yakalaya bilmiş değiller. McDonalds’a Çin’de 112 farklı şehirde 1050 noktada bulunuyor ve KFC nin ardından en büyük zincir olarak dikkat çekiyor. Fiyatları ise KFC ile aynı, bir menüyü ortalama 5 TL ye yiyebiliyorsunuz.

Pizza Hut da bu pazara McDonalds ile aynı yıl içinde giren başka bir kuruluş. Çin’de yaklaşık 80 şehirde 300 den fazla noktada bulunuyor, son zamanlar Pizza Hut Çin pazarında atakta. Yaptığı kampanyalarla Çinlileri kendine çekmeye çalışıyor. Fiyat politikası ise eskisine göre daha ucuz, 9″ luk pizza 46 RMB (9,85 TL) satılıyor. Bir diğer rakibi Papa Jones, Çin pazarına 2003 yılında girmiştir, hedef kitlesi gelir seviyesi yüksek Çinlilerdir. Pizza Hutta göre daha pahalı ve daha lezzetli pizzalar sunmaktadır.

Starbucks

Starbucks kategori olarak yukarıdaki sıraladıklarımdan farklı, Starbucks Çin pazarını 1999 yılında giriş  yapmış. Fiyatları diğer ülkelerde sattığı fiyatlarla aynı seviyededir. Çin’de 26 şehirde 230 dükkana sahip olan Starbucks Çinlilerin ay çöğreği bayramı nedeniyle özel kampanya düzenlemişti.

Burger King

Çin pazarına en geç giren firmadır, diğer rakiplerine karşı oldukça geridedir. 2005 yılında Çin pazarına girmiştir, Çin’de görememeniz gayet doğaldır 6 şehirde 15 noktada bulunmaktadır. KFC ve McDonalds’a göre biraz pahalıdır, ortalama bir menünün fiyatı 7- 8 TL civarındadır.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.