Türkiye’de internet reklamcılığı hala büyümekte olan bir sektör ama bu sektör google tekelinde, peki Çinde internet reklamcılığı ne alemde. Çinde internet reklamcılığı da baidu.com un elinde olduğu söyleniyordu ama geçen sene alianne çıktı. Evet alibaba.com un iştiraki olan alimama.com.

Türkiye google tekelini geçememişken, Çinde baidu tekeli ise alimama.com ile sekteye uğramış durumda. Alimama.com da 200.000 den fazla irili ufaklı site kendisine reklam almayı beklerken 150.000 den fazla blogcu da bu ağdan reklam alıyormuş.

Neden Alianne ?

妈妈 mama Çince de anne anlamına geliyor, şimdi alibaba daki 爸爸 baba da Türkçedeki baba ile aynı anlamı taşıyor. Türkçe ile Çince arasında aynı olan nadir kelimelerden biri baba, başka varmı derseniz, toka nın aynı anlamda kullanıldığını biliyorum.

Bu gün bir Çinli arkadaş “优优 你知道了吗 阿里妈妈” ( Youyou sen biliyormusun alimama.com’u) deyince keşfetme şansını yakaladık. Çin Günlüğünün yakında Çince versiyonu geldiğini de belirtelim, yani orada da Çinli kız arkadaım Çinlilere Türkiye’yi tanıtıcı yazıları ile var olacak. Belki o servisi alimama.com a kayıt ederiz :)  

1 Yorum var
  1. […] arttırma sitesi olan Taobao.com, Çinde internet reklamcılığında büyük paya sahip olan alimama.com, bunun yanı sıra alipay.com, alisoft.com ve yahoo.cn Alibaba Grubunun elinde […]

Yorum yapınız.