Çin Pirelli Primier liginde Shanghai Shenhua, Hangzhou Lvcheng’ı ağırladı, maçtan önce maçtan sonra gözler seyyar satıcıları, büfeleri aradı. İşte Çin’de statlarda ve stat dışında satılan yiyecekler.

Stat içi büfeler

Stada erken geldim yalnız stat çevresinde seyyar satıcı bulunmuyor, stadın her bölgesinde yemek yiyebileceğiniz fast food restoranları ve normal restoranlar da var. Stat içindeki büfelerde ise patlamış mısır, çekirdek, cips, bisküvi, kola satışı yapılıyor. Devre arasında bir sosisli + limon, köfte ekmek + ayran ziyafeti yapamadığınız anda, hemen Türkiye’yi özlüyorsunuz ! Ya da iskeleye varınca balık ekmek, şalgam satanlar olmayınca Messi gelse buraya kaç yazar diyorum.

Devre arasında stat dışına çıkarak, yemek de alabilirsiniz. Dışarı çıkarken biletinizin koparılan kısmını size geri veriyorlar, tekrar tribüne girebiliyorsunuz. Stat içinde patlamış mısır 10 RMB, cips 5 RMB den satılıyor.

Stat dışında seyyar satıcılar

Stat dışında seyyar satıcı bulunmuyor, 8. metro hattının orada seyyar satıcılar var ama bu seyyar satıcılar da maça özel olduğunu düşünmüyorum. Metro girişinde gece satılan yiyecekler.

Çin sokaklarında satılan yiyecekler -1

Çin sokaklarında satılan yiyecekler -2

Stat çıkışında köftecileri ararken köfte kokusu alıyorum, köfte kokusu müslüman Çinlilerin şişlerinin kokusu çıkıyor. Açlık değil bizimkisi özlem en kısa zamanda bir Türk restoranına uğramam lazım.

Bisiklet arkasında bir camekan, içindekiler ne diye soruyorum. Şeker kamışı çıkıyor, şeker kamışını alıp kemirerek yiyebileceğiniz gibi, resimde gördüğünüz plastik bardaklarla da şeker kamışı suyu alıp da içebiliyorsunuz.

Ananas, Türkiye’deki gibi dilimi 1 TL ye satılmıyor komple ananası 1 TL nin altındaki bir fiyata alıp gidiyorsunuz. Tabi Tayvan’dan gelen ananaslar pahalı onları sokak satıcılarında bulamazsınız, eğer görürseniz mutlaka deneyin tadı çok güzel.

Çinli şişçi amcanın tezgahı pek zengin değil, özellikle sebzeye pek ağırlık vermemiş. Çin’de kurulan gece pazarlarında çok daha fazla çeşit bulabilirsiniz. Hiçbir şey yemeden ayrılıyorum, eve varıyorum fasulyeleri akşamdan suya koyuyorum, bugün mis gibi kuru fasulye var işte !

4 Yorum var
 1. Cihad | 16 Nis 2010 | 05:28:46

  ya çinde dışarıdan özellikle etli yemek yemek riskli mi?yani bunlar kedi,köpek herşey yiyorlar onlara denk gelme şansı var mı:(

 2. yavuzselimsen | 16 Nis 2010 | 07:03:16

  Size domuz etini inek eti diye satıp sizi aldatmazlar, domuzsa domuzdur, inekse inek. Kedi etini yemiyorlar bir kere çorbasını yapıyorlardı ama şimdi onlara Çin’de yasak gelmesi gündemde ve güney tarafında bu yemekler yapılır.

 3. volkan Agbulak | 25 Kas 2010 | 21:15:11

  hocam sitande daha eski yazılar diye bi buton varmı yoksa benmi görmedim 2, sayfa için buton göremedim ben

 4. Selahattin | 25 Mar 2011 | 02:58:55

  Benim gördüğüm çin o kadar gelişmiş bir ülke değil tabi bu benim izlenimim bir an türkiye’deki sokak satıcıları aklıma geldi.

Yorum yapınız.