Çinde Franchising sektörü Çin’in dışa kapalı bir politika izlemesinden dolayı çok geç uygulamaya konulmuştur. Tarih olarak baktığımızda ilk Franchising uygulaması 1980 li yılların sonunda yayılmaya başlamıştır. Şuan Çin’de çok yaygın olan Franchising doygunluk seviyesine ulaşmamıştır. Pazara devamlı yeni markalar girmeye devam etmektedir.

Bu büyük pazarda var olan uluslararası markalar McDonals, KFC, Starbucks, Pizza Hut, Dominos, Burger King ve daha niceleri Çin’de faaliyetlerine devam ediyorlar. Bazen büyük markalar Çin pazarında sorun yaşıyorlar. Bu sorunu en ciddi yaşayan Starbucks halk baskısına dayanamayarak Pekinde bulunan yasak kentteki starbucks’ı kapatmak durumunda kalmıştır. Bazen çok büyük protestolarla karşılaşa bilmekteler. Olimpiyat meşalesinin Fransada boykot edilmesinden sonra Çinliler Carrefour dan alışveriş yapmayı keserek günlerce Carrefourların önünde protesto yaptılar.

Çinde ilk franchising olarak yayılan marka ise UBC Coffee. UBC Coffee ilk japonya da kurulmuş 1990 lı yılların başında da Çinde kurularak franchising modeli ile büyümeye çalışmıştır. Çin pazarında faaliyet gösteren bir diğer marka, Jinyu Liangyuan Cultural Festival A.Ş. kendileri Çinde düğün organizasyonları yapıyorlar. Şirketin genel müdürü Luo Zhichao 2001 yılında işini büyütmek için araştırma yaptıktan sonra işin sadece franchising modeli ile büyüyeceğini ön görerek 2001 yılında franchising vermeye başladı. Şirket Çinde patlama yaptı ve çok hızlı bir gelişim gösterdi. Şirket genel müdürü Lao bir konuşmasında;

Zincir açmak ve iyi şekilde yürütülmek isteniyorsa çalışanlara özel teknik eğitim verilmeli, ileri işleyiş ve yönetim sistemleri oluşturulmalıdır. 

Çin Ticaret bakanlığı istatisliklerine göre franchising modeli ile büyüyen firmalar son yılda % 30 artış göstermiş ve 2007 yılı sonunda Çinde faaliyet gösteren franchising mağzaları sayısı 1 milyonu geçmiş durumda. Çinli yetkililer franchising pazarında daha çok bir büyüme bekliyorlar.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.