cin-sekerleme-sektoru

2014 yılına kadar büyüyen Çin şekerleme pazarı, 2015 yılında düşüşe geçti. 2015-2016 yıllarında hacimsel olarak düşüşün gözlendiği Çin şekerleme sektöründeki bu düşüşün 2020 yılına kadar devam etmesi bekleniyor. Genel anlamda Çin şekerleme pazarı küçülürken, Çin’deki fonksiyonel şekerleme pazarı büyüyor.

Bundan 5 yıl kadar önce 6 Eylül 2012’de, gıda sektörünün ileri görüşlü firmalarının katıldığı, Hongkong’da ikincisi düzenlenen Vitafoods Asia fuarına katılmıştım. 2012’de fuar büyük değildi, gerçi sektörde küçüktü. Benim çok eğlendiğim fuarlardan birisi olduğu için bugün gibi hatırlıyorum. Fonksiyonel gıdalar üzerine araştırma yaparken bu fuar aklıma geldi. Fonksiyonel şekerlemelerle ilk olarak bu fuarda Kolombiyalı bir firmanın standında tanışmıştım. Fuardan aldığım katalogları bugüne kadar muhafaza etmişim, eski firma kataloglarıyla firmaların web sitelerindeki güncel ürünleri karşılaştırdım, sektör bayağı ilerlemiş. Sonra Çin’deki şekerleme sektörüne baktığımda, sektör küçülürken fonksiyonel şekerleme pazarındaki büyüme gözüme çarptı. Türk şekerlemeciler için ciddi fırsatların olduğu niş bir alan, Türkiye için katma değeri yüksek ihracat kalemlerinden bir tanesi olabilir.

Çin’deki şekerleme pazarındaki düşüşün iki temel nedeni var, ekonomik büyümenin yavaşlaması ve tüketicilerin şeker ürünlerine karşı olan bakış açılarının değişerek endişelerinin artması. Bununla birlikte sağlık endişeleri, boğaz rahatlatıcı veya C Vitamini gibi fonksiyonel şekerlerin büyümesinde güçlü şekilde katkıda bulunmakta. Dört Çinliden üçü sakız kullanıyor, Çinli tüketiciler ağırlıklı olarak naneli sakız tüketiyor. Aynı zamanda bu tüketicilerin %45’i fonksiyonel şeker tüketiyor.

Çinli üreticiler genellikle boğaz rahatlatıcı C Vitaminli, kalsiyumla zenginleştirilmiş şekerler üretmekte. Fonksiyonel şekerleme pazarı çeşitlik açısından sınırlı kalmaktadır. Pazarın henüz bakir olduğu ve gelişmeye açık olduğunu belirtmemizde fayda var. Sonuç olarak şirketlerin piyasayı geliştirmek için daha fazla seçenek oluşturarak pazarı büyütme potansiyeli bulunmaktadır. Farklı demografik grupların, farklı taleplerine dayanan ürünler geliştirmek, Çin pazarına girmek isteyen Türk firmaları içinde iyi bir strateji olabilir.

Japon-sekeri

Cildin yaşlanmasını durduran, kırışıkları gideren doğal bir aminoasit olan kolajen katkılı fonksiyonel şekerler için Çin’de ciddi bir pazar payı olacağı aşikar. Aynı zamanda Japonya ve Tayvan’da demir içeren şekerlemeler bulunmakta. Demir iyi sağlık ve enerji ile ilişkilidir, cilt rengine yararlıdır ve genellikle anemi (kansızlık) önlemek için alınır. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz Japonya’da üretilen, Greyfurt & Elma aromalı, Folik asit ve demir şekeri. Bu şeker hamile kadınlar için tasarlanmış olup, vücudun günlük demir, folik asit, B6 ve B12 vitamin ihtiyaçlarını karşıladığını iddia ediyor.

Çin pazarını hedefleyen firmalara yönelik, Çin pazarındaki bir diğer fırsatta taurin içeren fonksiyonel şeker pazarıdır. Taurin aslında aklınıza gelmeyecek bir şey, ilk içtiğimiz anne sütünde bulunan çok önemli bir amino asit. Enerji içeceklerinde fiziksel performansı arttırdığı için kullanılmaktadır. Enerji içeceklerinde Taurin’in ve kafein’in birlikte kullanılması hem zihinsel hem de fiziksel performansın artırılmasını sağlamaktadır. Birkaç yıl önce Almanya’daki Devilion, kafein ve Taurin içeren sert bir şeker üretti. Devilion’un ben denemedim ama ürün hakkındaki yorumlarda enerji içeceği tadı olduğu ve enerji içeceği etkisi gösterdiğinden bahsediliyor.

enerji-sekeri

Çin’de yaşayan erkeklerin yarısı, bayanların dörtte biri vücudundaki kas kütlelerini artırmak istiyor. 20-24 yaşlarındaki gençlerin %40’ı ince olmak yerine şekil olmayı tercih ediyor. Dolayısıyla spor performansını geliştiren ve kas kütlelerini artırıcı bu ürünler gençler arasında popüler olabilir. Yukarıda da dediğim gibi farklı demografik gruplar incelenerek ihtiyaçlar tespit edilip yeni ürünler üretilebilir. Türk şekerleme firmaları da klasik ürünlerle fiyat rekabeti yaparak Uzakdoğu pazarlarına girmek yerine, büyümekte ve gelişmekte olan katma değeri yüksek fonksiyonel şekerleme pazarına odaklanarak kar marjlarını daha da yukarılara çekebilirler.

Uzakdoğudaki fırsatlardan yararlanmak için FELIXUM‘a gelin, firmanızın geleceğini planlayalım !

1 Yorum var
  1. Burak Şahin | 24 Kas 2017 | 12:18:47

    Çin enteresan bir medeniyet. Tabi biz de Çinliler için epey ilginçizdir..

Yorum yapınız.