taobao

Çin internet ağı bilgi merkezine göre 2009 yılında Çin’de internetten alışveriş yapanların sayısı geçen yıla göre %38,9 artarak 87 milyon kişiye ulaştı ve Türkiye’nin nüfusunu geçti.

Geçen sene Çin’den internetten alışveriş yapanların sayısı 63  milyon olarak saptanmıştı. Çin’de internetten alış veriş yapanların büyük çoğunluğunu 18-30 yaş arasındaki öğrenciler ve beyaz yakalı işçiler oluşturuyor. Çin’de alışveriş yapmak için interneti en çok tercih edenler ise bayanlar. Aynı raporda belirtilen, internetten en çok satılan ürünler ise giyim ve ev eşyaları. Çin’in en popüler e-ticaret sitesi ise, Alibaba.com’un iştiraki olan taobao.com.

Çin’de 360 milyon internet kullanıcısı bulunuyor

Eylül ayının sonlarına doğru Pekin’de yapılan Çin internet konferansında, Çinli internet kullanıcı sayısı 360 milyon kişi olarak açıklanmıştı. Çin’de 1,044 milyar telefon kullanıcısı bulunurken, bunların 324 milyonu sabit telefon kullanıcısı, 720 milyonu ise cep telefonu kullanıcısı olarak açıklandı. Çin mobil internet kullanıcısı sayısı 192 milyon kişiye ulaşarak son yılda %62,7 artmış durumda. Aynı raporda Çin web sitelerinin sayısınında 3,2 milyona ulaştığı belirtildi. Çin’in geniş bant internet kullanıcı sayısı ise 99.33 milyon kişi olarak açıklandı.

5 milyon .CN uzantılı adresin alındığı da raporlarda belirtilirken, Çin internet pazarının 150 milyar RMB (yaklaşık 22 milyar $), bilgi teknolojisi, üretim, yazılım ve dijital içerik endüstrilerinin 200 milyar RMB (yaklaşık 29,3 milyar $) ye çıktığı belirtildi.

renren

Çinliler kendi aralarında sosyalleşiyor

Bu duruma Çin’deki internet yasaklarının etkisi olup olmadığı bilinmez ama, Çinliler daha çok kendi aralarında Çince sosyal ağlarda sosyalleşiyorlar. Yasak sayesinde dünyanın en popüler sosyal ağı Facebook Çin’de ilk 100 sıralamaya dahi giremiyor. Yasak olmadığı zamanlarda da, (kaixin001.com, renren.com, douban.com) gibi Çin’in en popüler sosyal ağlarının gerisinde kalıyordu.

Kitap satışında Amazon.com Çin’de lider

Çin’de internette kitap satarak büyüyen isim yapan iki site bulunuyor. Bir karı kocanın 1999 yılında beraber kurduğu Dangdang.com ve Amazon almadan önceki ismi Zhouyue olan iki site. Bu iki sitenin rekabetinden dolayı siteden sakız dahi alsanız kargo bedava, bunlar kitap sitesiymiş ama şimdi ilaçtan gıda ürünlerine kadar aradığınız her şeyi buluyorsunuz. Amazon.com Çin pazarına girerken Zhouyue isimli siteyi almış ve kitap satışında şuan bir numara. Dangdang.com da Çin’de ilk 100 e giren, aylık 30 milyon ziyaretçisine 20 milyon kalem ürün satan büyük bir şirket. Ama yollamış olduğu sahte kitaplar dolayısıyla çok şikayet almış ve ciddi müşteri kaybına uğramış.

5 Yorum var
 1. Kazim Goker | 10 Ara 2009 | 05:06:31

  Valla http://www.taobao.com dan bende alisveris yapiyorum. Adrese teslim geliyor fiatlarda cok uygun.. Tavsiye ederim.

 2. yavuzselimsen | 10 Ara 2009 | 06:25:15

  Ama sadece Çin içine yolluyorlar :)

 3. cemil | 19 Mar 2010 | 12:44:09

  yavuz bey, bu alibaba.com’ a yazdım ama ulaşamadım. ben alipayde yapılan e-bay vari ürün satışlarını merak ediyorum, adamlar başlattı bunu, acaba bunun affiliati açılacak mı, açılsada bizde yararlansak diyorum.

 4. deniz | 2 May 2010 | 21:24:15

  http://www.taobao.com alışveirş yapmak istiyorum nasıl yapabilirim?? http://www.taobaoiste.com ürünleri gönderdim ama bir türlü yanıt gelmedi yardımcı olurmusunuz???

 5. yavuzselimsen | 4 May 2010 | 09:46:03

  Taobao’dan alışveriş yapmanız için Çin’de yaşamanız gerekiyor, ya da Çin’de yaşayan biriyle anlaşmanız gerekiyor. Ben zamanımı bu tip konulara ayırmadığımdan size bu konuda yardımcı olamıyorum.

  İyi çalışmalar.

Yorum yapınız.