boxer-ayaklanmasi

Boxer ayaklanması 1899 yılının kasım ayında başlamış, 7 eylül 1901 de sona emiştir. Bu ayaklanmanın amacı Çin’deki tüm yabancıları dışarı atmaktır, Osmanlı devleti de Çin’e bu yüzden heyet göndermiştir.

Boxer cemiyeti 1870 yılında gizlice kurulmuş dinsel nitelikli bir örgüttür. 1894 yılında Çinliler savaşta Japonlara kaybedince, Çinliler Japonlara bir çok ödünler verdiler. Bu ödünlere sinirlenen, Rusya, İngiltere ve Fransa’da Çin’in önemli ticari bölgelerini işkal ettiler ve Çin’i parçaladılar. Dinsel nitelikli kurulan Boxer cemiyeti de, Çin’deki yabancıların etkinliklerine karşı mücadeleye başlamış, sarayın da hoşgörüsünü kazanmıştı.

1900 lü yıllarda o zamanın etkin devletleri ABD, İtalya, Fransa, İngiltere, Japonya, Almanya, Rusya, Avusturya-Macaristan sekiz devlet ittifakı kurarak 54 bin kişilik orduyla Tianjin’e çıkarma yaptılar. 14 ağustosta Pekini işkal eden bu devletler, Yasak Şehiri yağmaladılar. Çin’e çok yüksek tazminatlar yüklediler, son taksidi 1940 da bitecek olan bu tazminatı Çin’in ödeyecek gücü yoktu.

Bir sonraki yazı, Almanlar tarafından Osmanlıya haber verilen Boxer ayaklanması ve Osmanlının Çin’e yolladığı heyet.

2 Yorum var
  1. Dincer | 7 Tem 2009 | 14:10:48

    Ayaklanma demişken, şu an Sincan bölgesinde çıkan olayların Çin’in diğer kentlerine etkisi nasıl oldu, veya oldu mu?
    Misal, Shanghai, Beijing gibi büyük kentlerde yaşayan bir çok Türke (Uygur Türkü olmasalar bile) sorun çıkarır mı acaba bu durum?

  2. gozde | 7 Tem 2009 | 15:56:08

    neler oluyor böyle Sincan da yine. ne kadar üzücü..

Yorum yapınız.