Çin’de büyük şehirde üniversiteden yeni mezun olacak, mezun olmuş ya da iş değiştirmek isteyen beyaz yakalı personeller için fuarlar (Çinliler eleman pazarı diyorlar) düzenleniyor. Bugün Shanghay stadının orada yapılan beyaz yakalı eleman pazarına katıldım.

Shanghay stadının orada iki stadyum bulunur, biri kapalı spor salonu, diğeri ise futbol stadyumudur. Bugün ikisinde de müthiş kalabalık vardı, binlerce eleman arayan firma stantları, stat koridorlarına kurmuştu. İş arayan on binlerce eleman binlerce şirketten birinde çalışabilmek için stantları tek tek gezerek iş arıyordu.

Müthiş kalabalık kimi zaman birbirini ezercesine yürürken, bu kalabalık içinde beni fark eden Çinliler üç sefer dönüp bana bakıyorlardı. Bazı firmaların stantları önünde pazardaki tezgahlarda bağıran tezgahtarlar gibi bağıran firmasını anlatan kravatlı tellallar bulunuyordu. Kimi şirketlerin 3, kimilerinin 30-40 kadar eleman aradığı bu pazarda bu işlere binlercesi başvuruyor, firma stantları önlerinde uzun kuyruklar bulunuyordu. Stadın koridorlarında durum böyle iken, kapalı spor salonun içinde de anında mülakatlar yapılıyordu.

Bizim bildiğimiz amele pazarlarından farkı, burada ameleler değil firmalar bekliyordu. Seçme yetkisi ise diğer amele pazarlarına göre biraz değişkenlik gösteriyor, burada her iki kesim de seçme yetkisine sahip. Türkiye’de kalabalık olur da köfteciler, seyyar satıcılar eksik olur mu ? Çin’de de aynı, stadyumun oraya getirilmiş olan tezgahlarda hazır tabldot Çin yemekleri satılıyordu.

Patron’a not: Bir arkadaşa bakıp çıktım !

5 Yorum var
 1. fuat | 27 Şub 2010 | 18:44:23

  Çinde iş aradığın zaman ilan veriyorsun , şirket gelip seni buluyor , bizdeki gibi heryere C.V. göndermeye gerek yok , öyle diye biliyorum .

 2. Kazim Goker | 1 Mar 2010 | 05:17:23

  Sirketler genelde is ilanlari sitelerine ilan birakarak eleman buluyorlar.. Is arayan kisi ise ozgecmisini yolluyor, temas edip gorusmeye gidiyor..

 3. yavuzselimsen | 1 Mar 2010 | 05:24:04

  İş aramak sanırım her yerde aynı, şirketler tarafından kapılmak istenen elemansan Türkiye’de de hiçbir yere CV yollamazsın. Yani bu yazıdan Türkiye’ye eleştiri çıkmaz zorlamaya gerek yok ! Çin’de de milyonlarca işsiz var ve bunlar iş arıyorlar, sağa sola CV yolluyorlar, bu tarz pazarlara katılıyorlar, işçiyle kafa bulma kurumlarına baş vuruyorlar v.s. aynı bizdeki gibi yani.

 4. Ibrahim | 2 Mar 2010 | 15:05:54

  Bu sistem sadece çinde yok, tüm uzak doğuda var. Bu yöntemin işsizlikle alakası olmadığı gibi hem işveren hemde çalışacak kişinin yüz yüze sıcak görüşmesinin olduğu ve özellikle bölgesel firmalar için mükemmel bir sistem. Türkiyede’de bu sistemin gelmesi gerekli. Internet kullanımının %20 ler seviyesinde olan ülkemiz! ve Özellikle Anadoludaki bölgesel firmalarımız ve bölge çevresindeki iş arayanlar için çok güzel bir sistem olacaktır. Türkiye bunu denemeli..

 5. yavuzselimsen | 3 Mar 2010 | 05:26:07

  Bu sistemin nasıl işsizlik ile alakası yok ? İşsizlerin ve işinden memnun olmayanların gitmiş olduğu, çevre şehirlerden yoğun katılım olan insan kaynakları pazarı. Burada yüz yüze uzunca insanlarla kimse görüşmüyor ya otomatik CV dolduruyorsun, ya da daha önceden hazırlanmış dökümlü CV ni orada firmalara veriyorsun.
  Buradaki görüşmeler çok kısa tutuluyor (1dk’yı asla geçmiyor) ve görüşmelerin sonucu CV’ni bırak biz size döneriz ile noktalanıyor, çünkü oraya gelen kişiler son kararı verenler değil. Sonradan şirketlerle görüşmelere gidip iş alan mutlaka bir sürü kişi oluyor ama çok zahmetli bir uygulama, ben gezerken sıkıldım.
  Ülkemizde internet kullanım hakkında da yanlış bilgiye sahipsiniz, çünkü ülkemizde internet kullanıcı sayısı 26-27 milyon eğer bu bizim nüfusun %20 siyse, nüfusumuzun da 130-135 milyon etmesi gerekiyor.

Yorum yapınız.