Çin’de başarılı olan yabancı firmaların en büyük ortak özelliklerinden biri, Çinlileri iyi gözlemleyip, kendi iş kollarında Çinlilere yönelik strateji ve ürün geliştirmesi. Çinlileri iyi analiz ederek geliştirilen bazı uygulamalar.

Çin’de tüketicileri anlamak

Çin geniş coğrafya’ya sahip, mevcudiyetinde farklı milletlerden, farklı dinlere inanan, farklı kültürlere, dillere ve inanışlara sahip birçok insanı barındırır. Başarılı olan firmalarda yaptıkları pazar araştırmalarından sonra belirlemiş oldukları hedef bölgelerdeki insanları anlayarak onların ihtiyaçlarına göre hizmet ya da ürün üreterek başarılı olmuşlardır.

Nokia’nın çiftçilere yönelik uygulamaları

Nokia Çin’de nasıl lider oldu yazımızın altında bu uygulamadan bahsetmiştik. Nokia %55 i çiftçi olan Çin’de, çiftçileri hedefleyerek onlara bölgesel hava durumlarını, son dakika tarım bilgilerini, internete gereksinim duymadan en basit telefonlara yerleştirerek sundu. Bu uygulamasından dolayı Nokia Çin’de lider oldu.

KFC Çin’de nasıl lider ve nasıl hızlı büyüyor

KFC Çin’deki en başarılı firmalardan biri, yabancı bir firma değil artık, tamamen Çinlileşmiş, onlar gibi düşünen ve AR-GE si çok kuvvetli bir firma. Çin’de başarılı olmasının birçok faktörü var, Çinlileri iyi anlaması ise başarısındaki en önemli faktör. KFC’de bu sayede, Çin’deki diğer uluslar arası fastfood zincirlerinin toplamı iki katı büyüklüğe sahip. KFC’nin Çinlilere yönelik uygulamaları.

1. Tavuk + Pilav

Türkiye’de her yemeğin yanında ekmek, Çin’de ise her yemeğin yanında pilav yenir. KFC Çinlilerin bu basit yemek alışkanlıklarını fırsata çevirdi ve sattığı parça tavukların yanına pilav ekledi. KFC bu uygulamasıyla Çin’de, çalışan Çinlilere alternatif öğlen yemeği sunmayı amaçlıyor. Geniş ağıyla her yerde kolayca bulabileceğiniz KFC artık öğlen yemekleri için de Çinlilerin tercihleri arasında.

2. Pekin Ördeği soslu tavuk dürüm

Gıda işinde en önemli özellik damak tadını tutturmak, ürünlerin Çinliler tarafından kabul edilmesini sağlamaktır. KFC’de tatları uzakta değil yakın tatlarda arıyor. Pekin ördeği sosuyla yaptıkları tavuk dürüm, Çinliler tarafından sevilen ürünler arasında.

3. Şekerli Youtiao

Youtiao, yağda kızartılan şekersiz ve tuzsuz bir hamur. KFC bunda çok küçük bir değişiklik yaparak şekerli versiyonunu yaptı. Çinliler tarafından hafif şekerli ekmekler, hamur işleri bayağı ilgi görüyor. KFC de bu ilgiden faydalanarak, Çinlilerin bildiği bir lezzeti farklı yorumladı. KFC bu ürünün reklamında Türkiye’den lokma tatlısını kullandı ayrıntılı bilgi için tıklayın.

1 Yorum var
  1. Irfan | 4 Eyl 2010 | 10:03:59

    Evet KFC Cinlilesmis o kadar cinlilesmis ki Yabancilar KFC’ye gittiginde yediginin saglikli olup olmadigi hakkinda cok derin kuskular duyar olmus.

    Ayni durum McDonalds’ da o kadar kotu degil fiyati da iyi ama daha secici ve adini korumaya calisip her tasra kasabasinda KFC gibi dukkan acmiyor. Ancak yerlesmis yasam kulturu olan sehirlerde aciyor.

    Cinlileri anlama / Cinlilesme bazen insanin midesinin global standardlarda dahi alamayacagi noktadadir. Cinliye modernlik ogretmek mumkundur. Ozellikle de reklamla, ve HER cinli’ye su kadar satsak zerzevat mantigi ile degil su kadar Universiteliye, su kadar buyuk sehirliye su kadar isadamina satacagina dusunun derim. Her Cinlinin sizin urununuzu alacak kadar parasi olma ihtimali coooook dusuk te ondan! Nereden mi biliyorum? 20 yen bahsisle 1500 metre 24 kiloluk bavulu sirtinda tasiyan Xingtai sehrindeki elemanlarimdan 😉

Yorum yapınız.