Cinlilerde_sigara_kulturu

Çin sosyal yaşantısındaki en önemli üç unsur, sigara, alkol ve çaydır. Arkadaşlık kurmak mevcut arkadaşlıklarını geliştirmek için kullanılan en önemli enstrümandır sigara.

Çin, %42 payıyla Dünya’nın en büyük tütün üreticisi ve tüketicisi konumundadır. Çin’de 350 milyon kişi sigara tüketmektedir. Sigaradan elde edilen gelir devletin gelirlerinin %7 sini oluşturur. Sigaranın Çin’de birçok anlamı vardır, Guanxi‘nin en büyük araçlarından bir tanesidir sigara.

Sağlığa zararlı olan bu maddenin, ne gibi bir önemi olabilir ki diyorsanız yanılıyorsunuz. Çin’de sosyal hayatta en önemli araçtır sigara. Sigara Çin’de arkadaş olmak istediğiniz kişilerle girişi kolaylaştırmak, arkadaş ilişkisi kurmak ve mevcut arkadaşınızla aranızdaki ilişkiyi sağlamlaştırma yoludur.Sigara’yı ikram ediş şeklinizden, sigarayı kabul ediş şekline kadar birçok farklı manada kullanılır. İkram edilen sigarayı alırken, arkadaş olmak isteyip istemediğinizin de cevabını verirsiniz. Muhtemelen yanlış cevap veriyor olabilirsiniz.

Çin’de sigara aynı zamanda bir gösteriştir. Benim bildiğim en pahalı sigara yukarıda fotoğrafı yer alan, paketi 90 dolara (162 TL) satılan 好猫(İyi Kedi). Bölgesel olarak prestij olarak kabul gören markalar da değişmekte. Yaygın olarak 中华 (Zhong Hua) kullanılmaktadır paketi 10 dolardır. Pekinliler tarafından prestij unsuru olarak kullanılan sigaranın paketi 21 dolar, Şanghaylılar tarafından prestij olarak kullanılan sigaranın paket fiyatı ise 36 dolardır.

Sigara bir rüşvet veriş şeklidir, vereceğiniz rüşvete göre marka seçersiniz ! Size ceza yazmaya gelen polise, devlet memurlarına verilen en masumane rüşvettir.

Özlemdir sigara. Çin’de cenazelerde ölüye olan özlemi dindirmek için ikram edilir.

Hediyedir sigara, iş hayatındaki en önemli hediyelerin başında gelir. Düğünde bile hediye olarak verilir. Düğün günü, gelinin üzerinden sigara dumanı geçirmenin doğurganlığı artıracağı söylenmektedir.

Rahatlıktır sigara, akşam yemeğiyle sigaranın rahatlık verdiğine inanılır. Sabah ilk sigaranın kendilerine güç verdiğine inanır birçok Çinli.

Sigara İkram Ediliş Şekli ve İkramı Kabul

Çinliler sigara ikram ederken, paketten iki dal sigara çıkararak ikram ederler. İlk ikramı yaptı, ikram ettiği kişi sigarayı aldı, ikinci ikramı yaparken elinde kalan diğer dal sigarayı vermez. Paketten yeni bir dal sigara daha çıkarır, iki dal olarak tekrar aynı sunumu yapar.

İkramı kabul eden kişi, sigarayı alışından arkadaşlığı kabul eder ya da kabul etmez. Bu konuyu bilmediğinizden genelde size yakın olan, size doğru olan sigarayı alırsınız ve arkadaşlığı kabul etmezsiniz.

Bu sunuş elin konumuna bağlı olarak yatay ve dikey olabilir. İki dal sigaradan, size doğru olmayanı, ya da yukarı da olmayanı seçtiğiniz takdirde karşı tarafın arkadaşlığını kabul edersiniz.

Eğer dostsanız bunlara gerek kalmaz, sigarayı size atarak verirler.

8 Yorum var
 1. Eylos | 31 Tem 2013 | 22:08:34

  Desenize 1990 Türkiyesi gibi. O zamanlar bizde de sigara ile ilgili türlü türlü ritüeller vardı. Düğünde, cenazede ve misafirlikte özel tepsilerle sigara ikram etme gibi.

 2. kemal | 1 Ağu 2013 | 21:41:41

  25 gün sonra bende Çine gidiyorum. Sigara fiyatları hep böyle mi?

 3. Yavuz Selim ŞEN | 2 Ağu 2013 | 05:28:26

  Yok canım, çok daha ucuza bir sürü marka var. Bunlar prestij olarak içilen sigaralar.

 4. kemal | 2 Ağu 2013 | 23:28:10

  Ben Çin de uluslararası ticaret okuyacağım. Çinde okumamın avantajları nedir, orada yaşayan birisi olarak ne düşünüyorsunuz. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 5. chinalover | 4 Ağu 2013 | 13:41:22

  cin dunyanin en ilginc ulkesidir. bir cok seyden olesiye nefret ederisniz ama asla terkedemezsinizde..bir virustur. vucuda girdimi bir daha zor cikar..

 6. Kemal Kaya | 15 Eyl 2013 | 22:35:45

  Sigara sunma ve sunulan sigarayı alma sanatı, ne şifreler gizliymiş!

 7. Adem Karabiyik | 8 Kas 2013 | 12:15:57

  Sevgili Yavuz kardesim, birde sigara icsen zaten varolan dostluklarini 10 katina cikarirdin demekki. Saka bir yana bu yazinin altina bende imza atarim. Iyi tespit. Isinde oldugu kadar gozlemlerinde de basarilisin.

 8. saban | 5 Nis 2014 | 00:09:29

  10 gün sonra bende çin,e gelcem. aslında çok merak ediyorum,türkiyede teksil firmasında çalışmaktayım,firma çinde iş imkanı sağlayıp,işleri takip etmem için ,10 içinde çine geleceğim,nekadar kalırım bilemem.ama çinde ortamın zor olduğunu söyliyolar.yemeğinden alda işlre kadar zor biryaşamoldunu söyliyolar ,bana bu konuda yardımcı olurmusunuz,tşkrler

Yorum yapınız.