Bu haberi ömer kardeşim için yazıyorum, kendisi son zamanlarda video ile haşır neşir olmakta. Son projesi de amankacirma.tv bizde okuyucularımıza aman kaçırmayın diyoruz. Neyse efendim bu yazımızda Çindeki video sitelerini inceliyeceğiz, 160 milyon kullanıcıdan bahsediliyor. Bu rakam Türkiyenin nüfusunun iki katından daha fazla.

Video sitelerini de ikiye ayıralım birincisi youtube tarzı siteler ki youtube Çin’de Türkiye’deki kadar meşhur değil, kurucularından biri Çinli olmasına rağmen. Diğeri de porno video siteleri. Öncelikle ikincisine Çinde rastlamanız imkansız ötesi çok sıkı bir yasak var ve aynı zamanda çok sıkı da takip söz konusu. Hatta Çin’e girerken sizden şüphelenirse beraberinizdeki götürdüğünüz dvd lere tek tek bakılıyor, bilgisayarlarınız inceleniyor. Yok artık demeyin geçen aralarında Türklerinde bulunduğu bir grup yakalandı oradan biliyoruz. Neyse bizim asıl değineceğimiz konu normal video siteleri. 

Çinde ilk 100 site arasında bayağı video sitesi var, youtube Çin’de en çok tıklanan 38. site konumunda.

Çinde en çok tıklanan video siteleri sırası ile,

1- Youke.com: Çinde en çok ziyaret edilen video sitesi, Çindeki web siteler arasında 8. sırada bulunuyor.
2- 56.com: Genel sıralamada 11. sırada bulunuyor
3- Tudou.com : Bu da genel sıralamada 20. sırada.
4- Youtube.com :youtube Çin’de kendine 38. sırada yer bulabiliyor. ( Türkiye’deki gibi yasaklanmıyor Çin o kadar sansürcü olmasına rağmen )
5- 6.cn : Çinliler için uğurlu bir rakam 6, oda kendine 41. sırada yer bulmuş
6- hupo.tv : Bu sitede 50. sırada bulunuyor.

Türkiye’de ise ilk 50 sıraya giren 3 video sitesi var, benim tahminimce youtube kapalı olmasa izlesene.com ve dailymotion Türkiye’de ilk 50 ye giremezdi. O video siteleri kötü olduğundan değil Türk halkının youtube karşı olan ilgisinden diye düşünüyorum.

Ömere de amankacirma.tv projesinde başarılar diliyorum.

1 Yorum var
  1. www.tusul.com | 22 Haz 2008 | 23:32:10

    Çin’de 160 milyon video kullanıcısı var…

    Çinde en çok kullanılan video siteleri, ve Türkiyenin nüfusunun 2 katından da fazla olan video kullanıcı sayısı…..

Yorum yapınız.