Çin’in Yat sektörü 2005 yılından itibaren yatırımcılara önemli fırsatlar sunan büyük bir pazardır. Araştırmalara göre, 2020’de Çin yat sektörünün 10 milyar $ seviyelerine ulaşacağı tahmin edilmiş ve bu yükselişin en belirgin sebebi olarak yüksek refah standartlarına ulaşan Çinli zenginler gösterilmiştir. Bu sebepten dolayı, Çin’in yat sektörü yatırımcılara çeşitli fırsatlar sunan yeni bir pazardır.

Sektöre Genel Bakış

Çin’in yat sektörü son on sene içerisinde göstermiş olduğu gelişmeye rağmen; hala gerçek potansiyeline ulaşamamıştır. Bağımsız araştırma şirketleri tarafından yayınlanan rakamlara göre, Çin’de bu lüks tüketimi gerçekleştirebilecek 500.000’den daha fazla insan bulunmaktadır. Ancak yat sahibi olan Çinli sayısı ise 1500 civarında seyir etmektedir. Yani, Çinli zenginlerin sadece 0,3% lüks gemi ve yat sahibi olarak gözükmektedir. Bu da Çin yat pazarındaki arz-talep dengesizliğinin açık bir göstergesidir.

Diğer bir yandan, Çinli lüks gemi üreticilerin sayısı da piyasadaki talebe oranla çok fazladır. 2010’da Çin yat federasyonu, kendisine kayıtlı yerli ve yabancı yat firması sayını 88 olarak açıklamıştır. Bu firmalar aynı sene, 204 milyon$ ihracat gerçekleştirirken, 99 milyon$ da ithalatta bulunmuşlardır. Böylece, iç piyasaya yapılan fazla üretim, komşu ülkelere ihracat yapılarak eritilmiştir. Bu noktada, yerli ve yabancı üreticiyi korumak adına Çin Hükümeti de bazı girişimlerde bulunmuştur. Bunlardan bir tanesi, 2009’da gerçekleştirilen gemi inşaat sektörü düzenlemesidir. Diğer bir gelişme ise, Çin Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni yat güvenliği yönetmeliğidir. Yapılan bu değişikliklerle, sektör uluslararası standartlara uygun hale getirilerek, üretim ve tüketimi destekleyecek bir yapı haline kavuşturulmuştur. Yine de yat kültürünün Çinli zenginlerce benimsenmesinin, zaman alacak bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Sektördeki Fırsatlar

– Üretim Avrupa ve Amerika’ya göre 20% ile 30% oranında daha ucuzdur.

– Çin Hükümeti, yat sektörünü turizmin lokomotiflerinden biri olarak görmektedir. Bu kapsamda “Hainan” adasına inşa edilen yeni marinalarda bunun açık bir göstergesidir. Bunun dışında, Çin Hükümeti tarafından yapılan yasal düzenlemelerde sektörü destekler niteliktedir.

– 2004 ve 2010 arasında, Çin Uluslararası Yat Fuarı’na katılım 22% oranında artmıştır. 2012’de ise katılımcı sayının 420’ye kadar çıkması beklenmektedir.

– Çin’de yatların demirlemesi için çok az sayıda marina bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı, Çinlilerin çoğunluğu yatlarını Hong Kong ve civar bölgelerde tutmaktadır. Bu kapsamda Çin’in Batı bölgelerinde yapılacak yeni marina inşaatları devlet tarafından desteklenmektedir.

– Çinli zenginler her geçen gün yat kültürüne daha fazla alışmaktadır. Bu kültürü benimsetmek adına, Çinlilerin eğlence anlayışına uygun yeni yat modellerinin piyasada ilgi görmesi muhtemeldir. Bazı yat üreticilerinin karaoke odalı yeni yat modelleri de bu görüşü destekler niteliktedir.

2 Yorum var
 1. Huseyin Kavrak | 13 Mar 2012 | 22:22:25

  Bugra
  Bir denizci gozu ile Cinde yat endustrisi surekli buyume gostermesine ragmen dizayn malzeme ve iscilik acisindan geride.Bu yuzden yabanci yat firmalari ozellikle Italyan firmalari zenginlerin dikkatini cekebilmek ve hatta sirketlerini Cinli yatirimcilara satabilmek icin muthis caba sarfediyorlar.Turk yat tersane ve firmalarinin Cinde basarili olmamasi icin bir sebep yok fakat dizaynlarini Cinde de patent ve kayit ettirmeleri gerek yoksa malum copy paste sistemine kurban giderler . Ote yandan Cinliler ve deniz iliskisi genelde zayiftir en gelismis Shanghai da bile yat sahibi kendi teknesini kullanamaz zira hukumet bu isi sadece sendika uyesi kaptanlar vermistir. Marina insaatlarini her nekadar devlet desteklesede bu yatirimlarin turizimi tetiklemesi cok zor zira resort otel veya deniz kenarinda tatil Cinli icin cok yeni seyler . Ama Turk otel ve turizm isletmecileri icin iyi bir firsat zira bizim isletmecilerimizin bu konudaki tecrubesi cok yuksek.
  Selamlar

 2. Buğra Çınar | 14 Mar 2012 | 14:08:26

  Hüseyin Abi,

  Değerli ve konuyu aydınlatıcı yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
  Değinmiş olduğunuz noktalara kesinlikle katılıyorum. Umarım Türk Yatırımcılarda gelecekte aynı vizyon çerçevesinde stratejilerini belirler.

  Saygılarımla,

  Buğra Çınar

Yorum yapınız.