II. Bölüm : BEKO Çin’de büyük oynuyor

Çin’e 100 milyon dolar yatırım yapan ve yatırımlarına devam eden BEKO’nun, Çin’deki Genel Müdürü Kürşat Coşkun Bey ile kendisi ve Çin hakkında birçok konuyu görüştük.

Birçok firmanın Çin’e ilgisi olsada, Çin potansiyelini değerlendiren çok fazla Türk şirketi bulunmuyor, bu az sayıda şirketlerden bir tanesi ARÇELİK. ARÇELİK’in Çin’de bir fabrikası, 6 şehirde satış ofisi, 50’den fazla BEKO tabelalı bayisi, 500’e yakın noktada BEKO markalı ürünlerinin satışı yapılıyor. Tüm bu başarılı işleri yürüten ekibi yöneten, BEKO’nun Çin Genel Müdürü Kürşat Coşkun Bey ile yapmış olduğum keyifli söyleşiyle sizleri baş başa bırakıyorum.

Üniversite’den sonra BEKO ile tanıştı

Kürşat Bey, üniversiteden mezun olduktan sonra 1994 yılında BEKO Ankara’da, yurtiçi satış sorumlusu olarak iş hayatına başladı. İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinin satış ve bayilik sisteminin geliştirilmesi işlerinden sorumluydu.

1999 yılında ARÇELİK, Özbekistan’da fabrika yatırımı planladığında, Kürşat Bey’de Özbekistan’a satış müdürü olarak gitti. Fabrikanın fizibilite çalışmaları, pazar araştırmaları derken, Özbekistan’a yatırım yapmaya hazırlanan ARÇELİK, Özbekistan Cumhurbaşkanına düzenlenen suikastin akabinde, Özbekistan’a yatırımdan vazgeçti. Kürşat Bey tekrardan yurtiçi satışa döndü. 2000 yılına kadar yurtiçi satışta görevine devam etti.

BEKO’yu Afrika’ya ve Orta Doğu’ya açtı

2000 yılında şirketin BEKO markası ile yurtdışı pazarlarda daha fazla aktif olma isteği, ihracat departmanını yeniden yapılandırmaya girmesiyle, Kürşat Bey’de ihracat departmanına transfer oldu. Afrika – Ortadoğu pazarlarındaki ülkelerin geliştirilmesinden sorumlu olarak ihracat departmanında işe başladı. 2005 yılına kadar Afrika – Ortadoğu pazarlarında BEKO markalı satışların gelişmesini ve penetrasyonunu sağladı.

2005 yılında BEKO’nun İtalya operasyonlarında daha aktif olmak istemesi ve orada satış ofisi kurması amacıyla İtalya’da Ülke Müdürü olarak görev aldı. 2005 yılında BEKO İtalya’da direk satışa başladı. Kürşat Bey’de 2007 yılı sonuna kadar İtalya’da kaldı.

Yeni dünya ÇİN

ARÇELİK, 2007 Ekim ayında Çin’in Changzhou şehrinde fabrika satın aldı. Kürşat Bey’de 2008 Ocak ayında Çin operasyonunun kurulması, yayılması, fabrika satışlarının artırılmasından sorumlu olarak Çin operasyonun başına geçti.

ARÇELİK’in şuan Çin’de; Changzhou’da fabrikası, Şanghay, Pekin, Hangzhou, Guangzhou, Shenyang ve Chengdu’da satış ofisleri ve Shenzhen’de satın alma ofisi bulunuyor. ARÇELİK Çin’de, BEKO, Blomberg ve Altus markalı ürünlerinin satışlarını yapıyor. Çin’de 500’e yakın noktada BEKO markalı ürünler satılırken, 50 noktada da BEKO tabelalı bayileri görmeniz mümkün. BEKO Çin’de, buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası, fırın, kurutucu, mikrodalga fırın, ocak ve aspiratör satıyor.

Çin uzun soluklu koşmayı gerektiriyor

Kürşat Bey’e göre, Çin’de sabırla çalışmak, Çin’i genellememek, Çin’de uzun vadeli plan yapmak ve bu planı aktif halde tutmak, tavrınızdan şaşmadan doğru strateji çerçevesinde yol almanız gerekiyor. Uzun soluklu koşuyu hedef almayan firmaların Çin’e gelmemesi gerekiyor.

Röportajın ikinci bölümünde, Çin’e yatırım yapacak firmaların kafalarına takılabilecek birçok soruyu ben Kürşat Bey’e sordum o da cevapladı.

Çin Günlüğü röportajlarının tamamına burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz…

4 Yorum var
 1. Haşmet Özavcı | 31 Mar 2011 | 12:35:44

  Kürşat’ımıza daha üstün başarılar diliyoruz

 2. Kaan Özavci | 3 Nis 2011 | 22:57:33

  Enistemi cok tebrik ediyor basarilarinin devamini bekliyoruz.

 3. yusufjan | 2 Nis 2014 | 10:13:55

  arkadaşlar …
  acilen kürşad bey ile iletişim kurmam lazım ,çinden Austira a tayin edildikten sonra iletişimim kesildi…
  lütfen mail yada telefon numarasını brakırmısınız…kendisiyle tanışıyoruz….

  Yusufjan (tabassum company )

 4. Yavuz Selim ŞEN | 3 Nis 2014 | 23:57:16

  Sayın Yusufjan,
  Kendisiyle farklı platformlar üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Yorumlarda kimsenin kişisel bilgi paylaşmasına müsade etmiyoruz.
  Anlayışınız için teşekkür ederiz.
  Saygılarımla,

Yorum yapınız.