II. Bölüm: Çinliler paradan para kazanmayı öğreniyor

Çin Günlüğün’de, Çin’deki iş adamlarımızla yaptığımız röportajlar devam ediyor. Bugün Çin’de faaliyet gösteren İş Bankası Çin temsilcisi Tunç Türker Bey’e konuk oluyoruz.

İş Bankası, Shanghay’ın en yüksek ikinci binası olan Jin Mao kulesinde bulunuyor. Bizde öncelikle Tunç beyi ofisinde ziyaret ediyoruz, yemek için Shanghay’ın en yüksek binası Shanghay finans kulesine geçiyoruz. Röportajlarda takım ayrımı yaptığım dedikoduları geliyor, belirteyim Tunç Bey fanatik Galatasaraylı ! Fırsatımız olduğunca, takım ayrımı yapmadan iş adamlarımızla röportajlar yapıyoruz.

İş Bankalı doğulmaz, olunur !

Tunç Türker, Hacattepe Üniversitesi İşletme mezunu, kariyerinin başındaki üç aylık Ziraat Bankası, bankacılık okulunu saymazsanız o gün bugün’dür İş Bankalı. İş Bankasının sınavını kazandığı için, Ziraat Bankası bankacılık okulundan üç ay sonra istifa eder ve İş Bankasında müfettiş yardımcısı olarak işe başlar. 8,5 yıl boyunca İş Bankasında müfettiş olarak çalıştıktan sonra 1998 yılında İngiltere’ye giderek İnsan Kaynakları üzerine bir yıl master yapar. 1999 yılında, İş Bankasında İnsan Kaynakları departmanında çalışır. 2000 yılında, İş Bankası organizasyon müdürlüğünde, müdür yardımcılığı görevinde bulunur. 2003 yılında Teftiş kurulu başkan yardımcılığına getirilir.

İş Çin’de de olsa gidip çalışınız !

2005 yılında, İş Bankası Dış ilişkiler servisinden kendisine yurt dışı görevi verilmek istenir ve kendisine, “ama gideceğin ülke Çin” denir. Tereddütsüz evet dedim, “eğer gideceğim ülke Amerika ya da Avrupa olsaydı ama diyebilirsiniz eğer Çin’se tereddütsüz evet diyorum” diyerek Çin’in önemine de vurgu yapıyor. Şuan, o günkü kararını değerlendirdiğinde çok doğru bir karar vermiş olduğunu da belirtiyor.

Çin, Türk yatırımcısının psikolojik sınırının dışında

İnsanlara Rusya’ya yatırım yap dediğimizde daha kolay karar alıyorlar ve yatırım yapıyorlar. Çin’e yatırım yap dediğimizde ise işlerini büyütmek için Çin’de var olacaklarını biliyorlar ama yatırım yapmıyorlar. Bunu ben “Çin, Türk yatırımcısının psikolojik sınırının dışında” olarak değerlendiriyorum ve Çin’e girmede çok geç kaldık. Global bir firma olmak istiyorsan bir ayağının Çin’de olması gerektiğini de belirten Tunç Bey, İş bankası olarak bizde Çin’e bu yüzden geldik ve artan ivmeyle gelişen işlerimiz nedeniyle de çok memnunuz diyor.

İş Bankası Pasifikte büyüyor

İş Bankası Çin temsilciliği 2006 yılı Şubat ayında resmi olarak faaliyete başladı. İş Bankası pasifikte büyüme kararı alarak, 2010 yılında Singapur, Hong Kong, Tayvan ve Güney Kore’de de faaliyetlere başladı. Bu ülkelerde, İş Bankasının Shanghay ofisine bağlandı.

Keyifli sohbetimiz bununla sınırlı değil, gelecek yazı Çinliler paradan para kazanmayı öğreniyor, Türk iş adamlarının Çin’e bakış açısı ve daha fazlasını içeriyor.

Çin Günlüğün’deki tüm röportajlara buradan ulaşabilirsiniz

5 Yorum var
 1. Şangay Rehberi | 13 Nis 2010 | 11:45:03

  Tunç Bey’den Şanghay Galatasaraylılar Derneği’nin kuruluşu için önayak olmasını istiyoruz :)

 2. Deepres | 15 Nis 2010 | 23:41:10

  Röportajları bizlere sunduğunuz için teşekkür ederiz

 3. Leon | 3 Ağu 2010 | 03:46:29

  ben burda başlıkla igili hiç bir yazı göremedim yazının yarısından çoğu yani %90 ı diyeyim, beyfndinn kariyeri ve ofisinin nerede bulunduğu.. :S bana biraz tuhaf geldi yazayım dedim..

 4. Yavuz Selim ŞEN | 3 Ağu 2010 | 04:27:26

  Yazı Tunç bey ile röportaj, röportaj sırasında söylemiş olduğu bir tespiti de manşete taşıdık. Yazının başlarını değil tamamını hatta ikinci bölümünü de okuyun.

 5. Irfan | 4 Eyl 2010 | 08:50:52

  Yaw keske Is Bankasi daha onceki yillarda Hong Kong’da sube acsaydi da HSBC ile calismak zorunda kalmazdik iyi hos banka ama cok problemliler Turkiyedeki Bankaciligin kolayliklari yok burada..

Yorum yapınız.