Önümüzdeki on senede, Dünya’da rekabette avantajlı olmak isteyen her firmanın, her ülkenin bir Çin stratejisi olmak zorunda. Çin, tüketim açısından ciddi fırsatlar barındırırken, hedeflemiş olduğu sektörlerdeki büyümesiyle sizi işsiz, iflas ertelemeleriyle karşı karşıya bırakabilir. Böyle stratejik bir konu hakkında nasıl aksiyon alıyorsunuz?

Küresel rekabette var olmak isteyen firmaların, Çin’i göz ardı etmemesi ve eyleme geçmesi gerekiyor. Çin’de başarılı olan Japonya, Kore, Amerika, Avustralya gibi ülkelere baktığımızda bu ülkelerin ve firmaların etkin bir Çin stratejisi olduğunu görüyoruz. Türkiye’de Çin’e ihracat için bir strateji yaptırdı, taslaklarını gördüm pek fındık kabuğunu dolduran cinsten değil. Birkaç akademisyen gümrük verilerinden yola çıkarak, hangi ürün gruplarında nasıl hareket edilmesi gerektiğini tespit etmişler. Türk akademisyenlerinde en büyük sorunu, yaşadıkları fanus ile pazar şartlarını ve dinamiklerini çözümleyemiyor olmaları. Genelde bunları anlamak/çözmek için başvurdukları Türk iş adamları, Çin’i biliyor olsalardı, Çin’de başarılı olmuş olurlardı. Neyse, konuyu dağıtmadan bir firmanın Çin stratejisi nasıl olmalı, neleri kapsamalı ona bakalım.

Firmanızın geleceğini kurtarmak için, aşağıdaki üç soruya cevap aramalı, firmanızın Çin stratejisini bu üç soru etrafında şekillendirmelisiniz;

1. Hangi ürünleri Çin’den almalıyım?
2. Hangi ürünleri Çin’e satabilirim?
3. Üretimimin hangi bölümünü Çin’e ya da Güney Doğu Asya’ya taşımalıyım?

Türk iş adamları genelde bu sorunun cevaplarını ararken ucuza kaçmakta, Çin’de yaşayan eş, dost, akrabaya sormaktadır. Ucuz etin yahnisi de ucuz olmakta, Çin’de başarılı Türk firmalarımızın sayısı, Çin’in kaymağını yemekte olan ülkelere nazaran yok denecek kadar az durumdadır. Çin stratejisi, bir-iki saatte ya da üç-beş günde yapılabilecek bir iş olmadığı gibi, Çin’deki eş, dost, akrabalarınızın Çin’deki yaşam bilgilerinden daha fazlasını gerektirir. Çin stratejiniz küresel rekabette var olmak isteyen firmanız için, ertelenemeyecek kadar kritiktir. Türk firma temsilcilerinde görülen bir diğer hastalıkta, yetkili müdür ya da patronların zamanı bahane ederek, şirketin geleceğini etkileyecek bu stratejiye yeterince zaman ayırmayıp alt kadrolara devretmesidir.

Yukarıda yazdığımız üç madde ayrı ayrı ciddi çalışma gerektirir. Firmanızın ve sektörünüzün durumu, sektörünüzü etkileyecek yan sektörlerdeki durum, Çin’in o sektörler ile ilgili planlamaları, diğer rakip ülkelerin stratejilerini analiz ederek firmanıza yeni küresel bir strateji oluşturmanız gerekmektedir. Kafanızı günlük işlerden kaldırmalı, firmanızın geleceğini kurtarmalısınız.

Türk firmalarının Çin’i etkin değerlendirmek için Amerika’yı tekrardan keşfine gerek yoktur. Çin’de başarılı olmuş Japonya ve Kore örneklerini inceleyerek onların izledikleri yolu takip ederek de ciddi avantaj yaratabilirler. Çin’de sektörel bazda, farklı ülkeler başarılı olarak ön plana çıkmaktadır, firmalar hangi sektörde faaliyet gösteriyorlarsa o sektörlerde başarılı olmuş ülke ya da firmaların izlemiş oldukları stratejileri, kendi kurum kültürlerine ve hedeflerine uyarlayarak da ilerleyebilirler.

Türkiye’nin de Çin stratejisi için daha fazla çalışması, Çin’e ihracat için başarılı ülkeleri analiz etmesi gerekmektedir. Aynı şekilde Çin’in sektörel planlarına vakıf olmalı, Türk sanayisini Çin ile birlikte sıçratacak şekilde dizayn etmeleri gerekmektedir. Bu konu hakkında zaman zaman çalışmalar yapılsa da belli kalıpların dışına çıkılamamış, sorunlar yanlış tespit edilmiş ve doğru çözüm önerileri oluşturulamamıştır. Bedava verilen bilginin bir değeri olmadığı için, bu konu da yapılan çalıştay ya da toplantılara katılmıyorum. Neyse siz şirketinizin geleceğini kurtarmaya çalışın, biz firma olarak pek bu toplara girmesekte yine de Çin stratejiniz konusunda bizlere danışabilirsiniz.

1 Yorum var
  1. ALICAN | 13 Tem 2016 | 14:34:09

    Kalemine saglik, bizim unuttugumuz en onemli sey; her isi ehline birakicaksin, her isi sen degil, uzmani olan kisi yada kisiler senin icin yapmali. Bu anlayisi gorebilmemize insallah omrumuz yeter diyelim.

Yorum yapınız.