cin-sokak-yemegi

Çin sokaklarında satılan yiyecekler yazı dizimize devam ediyoruz. Çin sokaklarında satılan yiyecekler yazı dizimizin birinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. Çin sokaklarındaki turumuz devam ediyor. Çin kazan biz kaşık geziyoruz.

chuan-chuan-xian

Chuan Chuan Xiang : Ben yemedim valla kokusunu da sevmiyorum, bunu sadece sokaklarda değil bazı marketlerde de göre bilirsiniz. İçinde ne var, içinde acılı çin çorbası var, acısız olanıda varmış ama satılan çorba değil içinde gördüğünüz çubuklar. Çubuklarda bulunan, inek, koyun, domuz ve balık etleri, bunların haricinde sebzelerde satılıyor patates, mantar ve çok çeşiti mevcut. Bu yemeğin altı devamlı yanıyor, istediğiniz anda sıcak sıcak satın alabiliyorsunuz.

kao-hong-shu

Kao Hong Shu : Hongshu tatlı patates demek, resimde gördüğünüz arabanın alt tarafında yakılan mangal köpürü ile üstündeki saçta pişiriliyor. Çok yumuşak ve tatlı, Çin’e geldiğinizde deneye bilirsiniz iğrenç birşey değil tadı hiç fena değil.

you-tiao

You Tiao : Bizdeki hamur kızartması gibi sadece şekli değişik birde çok yağlı ama tuzsuz.

lu-da-gun

Lü Da Gun : Çin’deki müslümanlar tarafından yapılan ve Çin’in kuzeyinde satılan bir tatlı. Soya fasulyesi ve sarı pirinç kullanılarak yapılıyormuş. Nasıl yapıldığını tadının nasıl olduğunu bilmiyorum, kendisini de görmüş değiliz Shanghai’da satılmıyor.

shao-bing

Shao Bing : Bildiğimiz hamur, kiminin içinde birşey yok, kimi susamlı, kimisi şekerli, kimisi ise baharatlı. Şekli Baozi ya benzese de içinde yine hamur var.

jianbing-guozi

Jian Bing Guozi : Resim de gördüğünüz şekil, gözleme şeklinde birşey ama içinde yukarıda yazdığımız “you tiao” var. İstediğiniz anda, alıp sacın üzerine atarak ısıtıyorlar aynı zamanda içine acı felan da koyuyorlar. Fiyatı yabancıya 3 yuan (0,75 TL) çinliye 2 yuan (0,50 TL). Ekmek içinde ekmek gibi birşey.

Bir sonraki bölümde bizleri neler bekliyor, sağ tarafta bulunan fırsatlar mailinize gelsin bölümüne, mailinizi yazarak yazılardan önce siz haberdar olursunuz.

5 Yorum var
 1. MURAT | 24 Şub 2009 | 17:25:20

  Selam Vakit gazetesinden Murat Alan. Çingünlüğünü internette tesadüfen gördüm ve tek kelimeyle harika tanımlamasını yapacağım. neyse şimdilik görüşmek dileğiyle

 2. yavuzselimsen | 24 Şub 2009 | 18:08:40

  Teşekkürler Murat bey..

 3. esma | 10 Eki 2010 | 19:46:53

  one ya canım çekti teşekkürler

 4. osman | 6 Nis 2011 | 15:46:03

  Teşekkürler, yabancı olduğunuz bir kültürden kareler oldukça ilgi çekici ve bilgilendirici oldu.

 5. Umit yilmaz | 15 Şub 2012 | 13:44:21

  Kao hong shu ve lu da gun favorim , kao hong shu , Kesin yemeniz gereken bisey , Goruntusu patatesi benziyor ama tadi bal kabaginin aynisi 😀 kabak tatlisini andiriyo , lu da gun , cinli muslumanlar tarafindan yapilip yeniliyor , satildigini gormedim tadida oldukca guzel , cevizli ekmegi andiriyo tadi ve icinde serbet gibi tatli bisey var :)

Yorum yapınız.