cin-pazari

Hayallerin ülkesi Çin, bize uzak ama bir o kadar da iştah kabartan bir pazar. Yüksek alım gücünün 400 milyon kişiyle ifade edilen bu pazara ihracat yapmak isteyen gıda firmalarımız öncelikle neler yapmalı.

1- Türkiye’den Çin pazarının yönetilemiyeceğini bilmeli,

2- Burada danışmanlık veren her firma ya da kişiler, genelde her konuda danışmanlık yapıyorlar, bazı büyük danışmanlık firmalarının içinde özel birimler var, bu tür firmaları tercih edin. Bu firmaları ayırmak için paranızın çöpe gitmemesi için gelin firmaları burada ziyaret edin.

3- Öncelikli olarak bir araştırma yapın, yeni pazar yaratmak, ihracat yapmak, kar elde etmek güzeldir ama her ürün Çin’de tutmaz. Sizi gaza getirecek danışmanlık şirketlerinin gazına gelmeyin, bazı ürünler Çin’de yapacağınız bazı değişiklikler ile tutabilir (damak tadı, kültürel farklar, yeme-içme alışkanlıkları, ambalaj v.s.).

4- Çin’de büyük ithalatçı firmalar vardır, pazara girerken bunları tespit etmeniz gerekir. Hangi sektörü düşünüyorsanız, o sektörde uzmanlaşmış ithalatçı firmaları vardır. X bir şirket birçok zeytinyağı firmasını Çin pazarına sokmuşken, Y şirketi süt ürünleri alanında birçok firmayı Çin pazarına sokmuştur. X firması A,B,C marketlerinde varken, Y firması sadece A marketinde olabilir.

5- Çin coğrafi olarak büyük bir pazardır, her bölgenin ağa babaları olduğu gibi her bölgenin farklı alışkanlıkları vardır. Güneylilerin sevdiği şeyi kuzeyliler, batılıların sevdiklerini doğulular sevmeyebilir.Her bölgenin de büyük ithalatçıları vardır, Çini bölgelere ayırarak çalışmakta fayda vardır.

6- Alım gücü de önemli bir etkendir, Çin’de sabit bir fiyat yerine değişken fiyatlı strateji uygulayabilirsiniz. Shanghai da alım gücü yüksek olduğundan fiyatları yüksek tutacağınızdan, eğer Çin’in iç bölgelerine girmek istiyorsanız fiyatları aşağıda tutmak zorundasınız.

Çin pazarını avantaja çevirmek bizlerin elinde, partnerinizin iyi olduğu, Çin’den korkmadığınız sürece başarılı oluruz. Türk firmalarının yanıldığı başka bir noktada para harcamadan Çin’i denemek, eğer para kazanırlarsa yatırım yapmak, tohumlar saçılmadan, ekin toplanamayacağı gibi para harcamadan da Çin pazarına girilmez.

1 Yorum var
  1. ömer | 6 Eyl 2009 | 03:29:33

    peki çin internet pazarı nasıldır? adsense çince sitelerde reklam yayınlıyor mu? veya başka sponsorlar var mıdır? sağlam bir site yapılıp çinli arama motorlarına kayıt edilse hit getirir mi vs.. kafamda bir sürü soru var..

Yorum yapınız.