Çin pastahanecilik sektörü Çin’de belkide en hızlı gelişen bir sektör, Shanghay’da yapılan Çin pastahanecilik fuarına katılma fırsatım oldu. Sektör fuarında %100 büyüme söz konusu.

Geçen seneye göre %100 büyüme

Çin pastahanecilik fuarı geçen seneye göre %100 büyüme göstermişti. Geçen sene 5 salondan oluşan fuar bu sene 9 salondan oluşuyordu. Geçen seneki bir salonun şov salonu olduğunu düşünürseniz bu sene şov alanı da daha ufak olarak kaldığından %100 büyümeden söz edebiliriz.

Yan sektörlerde gelişiyor

Pastahaneciliğin gelişmesiyle yan sektörlerde bundan nasibini alıyor. Pastahaneciliğin yanı sıra, yaş sebze meyve, yemeklik yağlar, un, pasta malzemeleri, makineler, paketleme ve birçok alanda fuarda fırsatlar bulunuyordu. Fındık Tanıtım grubu (FTG) bu senede fuarda yerini almıştı.

Fındık Tanıtım Grubu (FTG) her yerde

FTG’nin Çin sorumlusu Pınar Hanım ile görüşme fırsatı bulduk, aynı zamanda FTG’nin stantında Pekin Ticaret Başmüşavirimiz Ender Öncü Bey vardı. Ender Bey ile Türkiye – Çin ticari ilişkileri üzerine konuşma fırsatı bulduk, önümüzdeki günlerde ayrı yazı olarak paylaşacağım.

Fındıklı ay çöreği

Çinlilerin önemli bayramlarından birisi olan Ay Çöreği bayramında Çinliler, çok miktarda ay çöreği tüketmektedirler. Fındık tanıtım grubu, buradan yola çıkarak, fındıklı ay çöreği geliştirmiş, bana da stantlarında ikram ettiler. Aslında bu yeni bir ürün değil geçen sene geliştirilmiş ama benim yeni tatma fırsatım oldu çok başarılı bir çalışma.

Höagen-Dazy’nin fındıklı dondurmalı ay çöreği

Pınar hanıma dedim, Höagen-Dazy dondurmalı ay çöreği yapıyor, sizde fındıklı dondurmalı ay çöreği yaparak yeni bir ürün geliştirin. Biz bu ürünü Höagen-Dazy ile yapıp geçen sene pazara sürdük dedi, Höagen-Dazy’ye de fındığı Türkler satmış. FTG’yi başındaki Pınar hanımı ve ekibini tebrik ediyorum.

Amerikalıların Türkiye korkusu

FTG fuarda marka olmuş, başka firmalar FTG’nin logosunu kendi stantlarında kullanıyorlar. Tam olarak salonunu hatırlamıyorum, Amerikan kuru gıdalarının olduğu bir stanta uğradım. Kuru kirazdan tutunda birçok çeşit bulunuyordu, fındıkta bunlardan birisiydi. Amerika’nın fındığı mı var, fındığa Çince ismini veren Türkiye değil mi dedim. Stantta bulunan görevli nereye gitsek karşımıza çıkıyorlar, Çin’de fındık alanında bayağı başarılılar dedi. Bende Türküm, ülkem için yaptığınız iltifata teşekkür ederim dedim, Türk fındığının bir marka olarak algılanmasında emeği geçen tüm herkese, başta Pınar hanıma da içimden teşekkür ettim.

8 Yorum var
 1. Şangay Rehberi | 16 May 2010 | 02:04:19

  Fındık ezmesine de ilgi gösterilsin lütfen :)

 2. maverickyyy | 16 May 2010 | 02:22:53

  Bende para olsa bir türk tatlıları salonu açarım, işte yerel börek (çızlak, ıspanaklı,kıymalı)ve pideler …ama bu çinliler hamur ürünleri yemiyorlardı…tr de hani işe pohaça götürenler olurya…bu çinlilerde para kazandıkça obezleşmeye başlarlar…ve tr den ne bir un firması yada meşhur markalarımızdan hiçbirini göremiyoruz…bu çinde en az 30 senelik dev bir pazar ve her konuda açık var

 3. mahmut | 16 May 2010 | 13:25:21

  85 pastaneleride gercek super is yapiyor ve kaliteli urunleri var…

 4. Osman Sasmaz | 18 May 2010 | 06:39:43

  Cin’de Turk findigini kim perakende olarak satar bir turlu ogrenemedik? yetkililer cevaplayabilir mi acaba? Gidelim alalim. Her yerde Amerikan findigi var, biraz abartiyoruz sanki.

 5. yavuzselimsen | 18 May 2010 | 06:46:04

  Osman Bey, fındığın perakende satışı hakkındaki yazı önümüzdeki günlerde yayınlanacağı için yorumunuza cevap vermiyorum. Ama şunu bilin Çin’de fındık perakende olarak 12 şehirde ve büyük bir zincir markette şuan için satılıyor. Detaylar için gelecek günlerdeki yazımı bekleyin lütfen.

 6. Erdem Korkut | 19 May 2010 | 15:07:46

  ben de heryerde her supermarkete baktim, hic bir yerde satilmiyor. yeni gelecekse bilmem. ama amerikan findigi her kasabada bile bulunuyor.

 7. yavuzselimsen | 19 May 2010 | 16:06:20

  Erdem Bey, yorumunuzun art niyetli olduğunu düşünüyorum. Amerikan cevizi, bademi diyorsanız size katılırım ve bu grupar 19 yıldan beri Çin’de faaliyette. ABD liler 19 yıldır Çin’de faaliyette olmalarına rağmen fındığa Çince ismi 8 yıldır Çin’de faaliyette olan FTG vermiştir.

  Bir iki gün içinde market fotoğraflarını çekip yayınlayacağımdan açıklamıyorum ama şunu bilmenizi isterim, Çin’in en büyük çikolatacısı Dove, Çin’in en büyük süt ürünleri üreticisi Mengniu Türk fındığı kullanmaktadır. Bunun yanı sıra Nestle, Koreli büyük bisküvi çikolata üreticisi Haolinyou ve niceleri de Çin’de Türk fındığı kullanıyor.

  ABD lilerin kabul ettiği başarıları eleştirerek, kendi kendimize çelmeye takmaya çalışmakta çok komik duruyor !

 8. BloodyRevenge | 7 Haz 2010 | 08:47:34

  ha bu arada Türkiyeden fındık isteyen olursa mutlaka iletişime geciniz. İletişime geçip tartısıp , ortak bir karara vardıktan sonra iyi işler yapacagımıza inanıyorum.

Yorum yapınız.