Öncelikle ufak bir karşılaştırma yaparak Çin paralarını yazmaya başlayalım. Türkiyede bulunan bütün paraların üzerinde uluönderin fotoğrafı var. Çinde bulunan paraların üzerinde ise bir çoğunda Mao Ze Dong fotoğrafı ama bazı paralarda Çinde yaşayan farklı etnik kökenden olan halkın fotoğrafı var. Bu bana göre çok güzel bir uygulama.

Çinin para birimi Yuan veya Kuai da derler. Türkiyedeki kuruş gibi 10 Jiao yada 10 Mao = 1 yuan yada 1 kuai eder. Bunun bir alt kısmı olarak da Fen bulunmaktadır. 10 fen = 1 jiao, 10 jiao = 1 yuan karışık mı oldu biraz :) Aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.  

Yuan = Kuai
Jiao = Mao
— Fen–  

Yuan > Jiao > Fen
Kuai > Mao > Fen

Biraz beceriksiz oluğumdan paraları yan yana koyamadığımdan üzerinde etnik kökenleri gözüken paraların fotoğraflarını koyamıyorum :) Ama paraların üzerinde hangi etnik kökenler var onları yazıyorum.

5 Jiao’nun üzerinde Hui Zu milleti var yani Çindeki müslümanlar,
2 jiao’nun üzerinde ise Yi Zu milleti var

Değişik değişik etnik kökenleri koymuşlar. Biz gelelim en çok kullanılan Yuan’e, bu arada Yuan geçen hafta içinde dolar karşısında yine değer kazandı. 1 $ = yaklaşık 6.9 yuan.

Çinde para qian deniyor, bir şeyin fiyatını sorarken duo shao qian (kaç para)  diyebilirsiniz.

100 Yuan = 14.45 $ ediyor.

50 Yuan = 7,22 $ ediyor

20 Yuan = 2.89 $
 

10 Yuan = 1,44 $

1 Yorum var
  1. […] Pekin olimpiyatları nedeni ile Çin’de neler değişmediki, para değişmesin. Çin paraları hakkında daha önce bir yazı yazmıştık Çin paraları hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz… […]

Yorum yapınız.