Çin’deki perakende satışların yaklaşık %2’sini oluşturan ve 2009 yılı sonunda yaklaşık 40 milyar USD olan Çin online perakende pazarı, Çin’e girmek isteyen perakendeciler için göz ardı edilmemesi gereken bir konu.

Çin online perakende pazarı üzerine, Türkiye’de internet sektörünün önde gelen bloglarından Webrazzi’de “Dünyanın En Büyük İnternet Pazarı Çin ve E-Ticaret” başlıklı, Çin online perakende pazarını genel hatlarıyla ele aldığım bir yazı yazdım. Çin’e girmek isteyen perakendeciler için, önemli bir konu olduğundan dolayı burada da kısmen paylaşma gereği duydum.

150 milyar USD lik pazar

Çin perakende sektörü 2009 yılında 1.2 trilyon dolar olarak gerçekleşti, bu satışların yaklaşık %2 sini perakende satışları oluşturuyordu. Her yıl %100 den daha fazla büyüyen online perakende pazarının 2013 yılında 1 trilyon RMB, yaklaşık 151 milyar USD olması bekleniyor. Online perakendenin 2013 yılında perakende sektöründen %5 pay alması bekleniyor. Çin pazarına girmek isteyen perakendecilerin, online perakende gibi bir pazarı göz ardı etmemeleri gerekiyor.

Çin’in hızla gelişen internet nüfusu 2010 yılının sonunda 450 milyon kişiyi geçti, bir diğer açıdan baktığımızda Çin nüfusunun %33’ü internet kullanır hale geldi. Türkiye’nin nüfusundan daha fazla kişinin internetten alışveriş yaptığı Çin’de (2009 yılı 87 milyon kişi) online perakende pazarının haliyle göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Webrazzi’de ele aldığım yazıda da, Çin’de internet kullanımı, Çin e-ticaret pazarındaki öne çıkan tüketici kitlesini, Çin’de en fazla alışveriş yapan ve en hızlı büyüyen şehirleri ve internetten en fazla satılan ürünleri gibi pazar hakkında genel bilgilere değindim. Umarız önümüzdeki dönemlerde daha çok Türk ürününü ve Türk girişimlerini Çin’de görme fırsatımız olur.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.